Ayhan Aydıner

ÜÇ SAZAK ÜÇ ZEYTİNOĞLU

30 Haziran 2018 23:59
A
a

Eskişehir’de aynı aileden milletvekilliği yapmış babalar, kardeşler, oğullar, kızlar ve torunlar var. Eskişehir’de en uzun milletvekilliğini Emin Sazak yaptı. 1920-1950’ye kadar 30 yıl Eskişehir Milletvekilliği yaptı. 1920-1946 yılları arasında CHP’den, 1946-1950 yılları arasında Demokrat Parti’den milletvekili seçildi. 1999-2002 yılları arasında MHP Eskişehir Milletvekilliği yapan Süleyman Servet Sazak, Emin Sazak’ın torunudur. 24 Haziran 2018 seçimlerinde Eskişehir Milletvekili seçilen Nurullah Sazak, Süleyman Servet Sazak’ın kuzenidir.  1957-1960 yılları arasında Demokrat Parti’den Eskişehir Milletvekilliği yapan Hamit Dedelek’in oğlu İbrahim Yaşar Dedelek de 1991-2002 yılları arasında Eskişehir Milletvekilliği yaptı. Dedelek 1991-1995 seçimlerinde DYP’den, 1999’da Anavatan’dan Milletvekili seçildi. 1946-1959 yılları arasında milletvekilliği yapan Kemal Zeytinoğlu ile 1961-1969 yılları arasında Eskişehir milletvekilliği yapan Aziz Zeytinoğlu kardeştir. 17 Şubat 1959’da Başbakan Adnan Menderes’in içerisinde bulunduğu uçak Lodra’da düştü. Menderes kazada sağ kurtulurken, Kemal Zeytinoğlu yaşamını yitirdi. Aynı aileden Erol Zeytinoğlu da 1991-1995 yılları arasında Anavatan Partisi’nden Eskişehir Milletvekili oldu. AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay’ın babası Yusuf Cemal Özkan 1977-1980 arasında Adalet Partisi (AP) Eskişehir Milletvekilliği yaptı. Zeytinoğlu ve Sazak ailelerinden üç, Dedelek ve Özkan ailelerinden ikişer kişi Eskişehir’den milletvekili seçildi.

--------------------------------------
KALEMİN UCUNDAKİ ÖYKÜLER

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü  2017-2018 eğitim yılında ‘Eğitim Niteliğini Artırma Projesi (ENAP)’ kapsamında ‘Kalemin Ucundakiler Projesi’ni başlattı. 

18 ÖĞRETMEN 180 ÖĞRENCİ
Peki buna niye gerek duydu? Türkiye’de gençler arasında yazma becerisinin istenen düzeyde olmaması, gençler arasında yazma alışkanlıklarının yetersizliği, edebi türlerle yeteri kadar ilgilenmemeleri, duygu ve düşüncelerini ifade etme güçlükleri ile yazılı eserler ortaya çıkarma konusunda destek bulamamaları nedeniyle bu proje hazırlandı. Projenin amacı; “Eskişehir’de liseli gençleri, yazma atölyesi aracılığıyla yazmaya teşvik ederek, becerilerini geliştirmek” olarak açıklandı. Bu amaçla 18 okulda 18 öğretmen 180 öğrenci ile çalıştı. Yayınlanmaya değer bulunan 43  öyküden oluşan ‘Kalemin Ucundaki Öyküler’ kitabı ortaya çıktı. Milli Eğitim Şube Müdürü Ali Osman Yalçın’ın koordinesinde proje ekibi Kadir Kılıç, Kader Menteş Bolat, Demet Eker Özenbaş, Nilüfer Kaya, Sevtap Ayyıldız, Erkan Kantarcı’dan oluştu. Projede görev alan öğretmenler şöyle sıralanıyor; “Gülçin Berna Yumak, Murat Edeer, Temel Gündoğdu, Aysun Arslantaş, Şerife Kayacık, Behiye Koçak, Seval Altıparmak, İsmail Bakır, Şule Özyetgin Sarı, Volkan Aygün, Ali Lidar, Metin Çetin, Ümran Erdem Demir, Yunus Çoban, Özlem Öztok, Orhan Güller, Başak Kater, Ayşegül Benli.” 

EMEK VERENLERİ KUTLUYORUM
Kitapta birbirinden güzel öyküleri kaleme alan öğrenciler de şöyle sıralanıyor; “İremnur Gündüz, Tutku Naz Çelik, Mina Su Dindar, Sezer Koç, Ayşira Öztürk,  Ömer Can Küçük, Zehra Betül Türkmen, Sinem Durmuş, Ceren Gökçe Geçgel, Kardelen Kaya, İlayda Kara, Hatice  Sude Kaklık, Buse Taşyürek, Haşim Burak Ersoy, Yağmur Adalıoğlu, Almira Sarı, Sıla Akgün, Beyza Özçakıl, Aylin Albayrak, Elif Naz Zengin, Berna Çiçek, H. İlbey Ormantepe, Öykü Su Kahraman, Hatice Melike Sabaz, Alize Yıldırım, Ceren Ateş, Esma Dilara Yavuz, Ece Dervişoğlu, Kaan Erkan, Ceren Su Şahin, Güler Göktaş, İlayde Çetinkaya, Senanur Türkmenoğlu, Esin Günay, Nazlıcan Emily Güven, Cansu Turan, İremsu Emre, Nehir Çelikkollu, Eren Kaş, Ülkü Müge Ediz, Esra Hilal Cavit, Fatma Ceren Gündüz, Edanur Duran.” Bu güzel projeyi hazırlayan ve katkı veren eğitimciler ve öğretmenleri kutluyorum. Liseli gençlerin ufuklarını açacak buna benzer projelerin artarak devam etmesini umuyorum...
--------------------------------------
ESKİDEN SİYASETTE BİR ZERAFET VARDI

1990’lı yılların başında çekilen tarihi fotoğrafta ilimiz merkez sağ ve solun en önemli isimlerinden olan merhum İsmail Sürücü ile Aytaç Çınar yer alıyor. Sürücü ve Çınar, siyasi düşünceleri farklı olmalarına rağmen çok iyi dosttular. O yıllarda dostluklar adam gibiydi. Farklı düşüncede olsalar da  dostluklar ebedi kurulurdu. Merkez sağ ve merkez sol siyasetinde gerçekten bir zerafet vardı. Düşüncelerinden dolayı insanlar ötekileştirilmezdi.  İsmail Sürücü Eskişehir siyaset ve iş dünyasının tanınmış ismiydi.  11 Eylül 2008’de vefat etti. Cenazesi Alaaddin Camii’nden kalktı. Sürücü Eskişehir’de çok sevilen bir kişiydi. Cenazeye binlerce kişi katılarak, onu son yolculuğuna uğurlamıştı.  Sürücü önce Adalet Partisi sonra DYP için yıllarca çalıştı. Partiye maddi ve manevi çok büyük katkıları oldu.  Eskişehir’in merkez sağ siyasetinin önemli bir aktörü olarak unutulmazlar arasında yer aldı. Merhum Sürücü’ye Allah’tan rahmet diliyorum. Eskişehir’de SODEP’in kurucuları arasında yer alan Çınar, SHP ve CHP’de politika yaptı. Selami Vardar’ın Eskişehir Belediye Başkanlığı döneminde onun başkan yardımcılığını yaptı. Eskişehir siyasetini çok iyi bilen Çınar, bilge kişiliği ve keyifli sohbetleriyle gençlere ışık tutmaya devam ediyor. Çınar’a sağlıklı ve mutlu uzun ömürler diliyorum...
------------------------------------------
FOTO ŞAKA

AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı:
Necmi Bey artık Türk Dünyası Eğitim Başkenti olduk. Bu yıl yönetici atamalarında 10 numara bilim teknolojiyi iyi kullanan, liyakatli okul müdürleri istiyorum. 
İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen: Vallahi bunu bana değil de Muammer Karaman’a söyleyin. Sendika bu işe burnunu soktuğu sürece ben liyakatli okulu müdürlerini nereden bulup, atarım.
----------------------------------------
FIKRA
HAYAT KURTARMAK

Üniversitenin tarih bölümünde okuyan öğrenci ders veren profesöre “Neden bu saçmalıkları öğretiyorsunuz ki bize?..” diye sormuş, “Hayat kurtarmak için evladım!” diye cevap vermiş profesör. Öğrenci “Tarih öğrenerek nasıl hayat kurtarabilirim efendim?” diye sorunca “Bir düşün bakalım” demiş, Maazallah bu kafayla sana tıp tahsili yaptırsalardı kim bilir kaç kişiyi telef ederdin?”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi