TARIM FUARI

Ayhan Aydıner

VALİ’Yİ GÖREVDEN ALIN

6 Ekim 2017 06:01
A
a

Yıl 1927.  Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla balo veriliyor. Kastamonu Valisi salona giriyor.

OLAYIN PEŞİNİ BIRAKMAZ
Herkes ayakta ancak genç bir öğretmen Valinin geldiğini geç fark ederek en son ayağa kalkar.Vali Bey bu olayı görür ve balo bittiğinde Milli Eğitim Müdürünü yanına çağırır. Milli Eğitim Müdürü öğretmenin iyi niyetli olduğunu söylese de Vali olayın peşini bırakmaz. Olay Bakanlığa yansır. Milli Eğitim Bakanlığı da Valinin bu olaya fazla alınganlık gösterdiği kanısına varır. Bu durum görüşülürken, Gazi Mustafa Kemal Atatürk bakanlıktadır. Yetkililer kendi aralarında konuşurlarken Atatürk ‘neler oluyor’ diye sorar? Olayı anlatırlar ve dediği şudur; “Hemen Valiyi görevden alın.  Yapılacak bu kadar işimiz varken genç bir öğretmenle uğraşan Valiyle bir yere gelinmez.”

TORPİLLİ EŞLER
Büyük Önder’in bu sözlerinin üzerinden tam 90 yıl geçti.  Bugün değil Vali, siyasi parti yöneticileri, Milli Eğitim ve yandaş sendika yöneticileri de  öğretmenle uğraşıyor.  En iyi okullarda ‘İktidarın görüşlerine uygun nesiller yetiştirmek’ adına yandaşlar göreve getirilirken,  yıllarca başarıyla devlete hizmet vermiş eğitimciler mağdur ediliyor. Kadrolaşmada sınır tanımayan Milli Eğitim Bakanlığı ‘Proje Okulu’ bahanesiyle başarılı öğretmenleri çeşitli okullara dağıtırken, onların yerlerine ‘torpilli eşlerin’de bulunduğu atamalar gerçekleştirdi. Sınav kazanarak Anadolu Lisesi öğretmeni olan eğitimciler mahkemeleri kazanmalarına rağmen eski okullarına döndürülmedi. 

HALA FARKINDA DEĞİL
Yanlış politikalar yüzünden ülke eğitimi yaz-boz tahtasına döndürüldü. ‘Adalet’ kavramı hiçe sayıldı. Artık en gözde okullarda görev alacak öğretmenlerde ‘nitelik ve liyakat’ değil,  ‘yandaşlık’  aranıyor. Genç bir öğretmenle uğraştığı için Vali’nin görevden alındığı Atatürk Türkiye’si bugün ne hallere gelmiş?  Kimse  hala farkında değil!... Dün 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günüydü.  Eğitim emekçileri, öğretmenlik mesleğinin evrensel değerlerini korumak ve geliştirmek amacıyla uluslararası düzeyde kabul edilen bu önemli günlerini yıllardır tüm olumsuzlukların yaşandığı ortamda kutlamak zorunda bırakılıyor...

******

İKİNCİ DALGA GELİYOR
‘Topuklu Efe’ olarak adlandırılan Meral Akşener ‘tüm engellemelere’ rağmen yeni partisini 25 Ekim’de kuracak.
Eskişehir’de 300 civarındaki MHP’li bu partiye destek olmak için 23 Ağustos’ta toplu olarak istifa etmişti.  MHP eski İl Başkanı Oğuz Sever, bu istifaların ilk dalga olduğunu belirterek; “Bu birinci dalgaydı. İkinci dalga da 300 mü olur 500 mü olur 1000 mi olur bilmiyorum. İstifalar devam edecek” demişti. İkinci dalga istifacıların 27 Ekim 2017 saat 10.00’da Taşbaşı Kültür Merkezi Kırmızı Salon’da kitlesel basın açıklaması yaparak istifa edecekleri öğrenildi. İlk dalga MHP’de deprem yaratmıştı. Bakalım ikinci dalga daha büyük bir deprem yaratacak mı? Bunu bekleyip göreceğiz...

******

ÜÇ OKULA YENİ MÜDÜR


İl Milli Eğitim Müdürlüğü müdürlüğü boş olan üç okula yeni atama yaptı.  Yedi Müdür Yardımcısı da yeni okullarında görevlendirildiler. Halil İbrahim Karteler  Alpu Osmaniye İlkokulu’na, Murat Çelebioğlu Mahmudiye Anadolu Lisesi’ne, Mürşide Sezer Odunpazarı Türkiye Futbol Federasyonu Özel Eğitim Anaokulu Müdürlüğü getirildi. Yusuf Yavuz Bozan Veli Topçu Ortaokulu’na,  Ümit Demir Osmaniye Şehit Adnan Çiftçi Ortaokulu’na, Devrim Yersel Çifteler Şehit Ercan Canavar Mesleki  ve Teknik  Anadolu Lisesi’ne, Ela Başkurt Mahmudiye Anadolu Lisesi’ne,  Satılmış Akpınar Sivrihisar Halk Eğitim Merkezi’ne,  Özlem Erkal Çil Türkiye Futbol Federasyonu Özel Eğitim  Anakokulu’na,  Burak Aslan Zübeyde Hanım Anaokulu’na Müdür Yardımcısı olarak görevlendirildiler. Eğitimcilerin talep göstermediği için ilçelerde çok sayıda okula müdür ataması yapılamadı.

******

NOSTALJİ

Yıl 1970. Başbakan Süleyman Demirel, eşi Nazmiye Demirel bir mitingde dönemin Eskişehirli Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Orhan Oğuz ile birlikteler. 1969 Ağustos’unda Adalet Partisi’nin (AP) Eskişehir’de yapılan önseçiminde dönemin Devlet Bakanı Seyfi Öztürk’ün ardından ikinci olan Oğuz, 12 Ekim 1969’da yapılan seçimde Eskişehir Milletvekili seçildi.  AP oyların yüzde 46,53’ünü alarak tek başına iktidar oldu. O seçimde Adalet Partisi Eskişehir’den 4, CHP ise 2 milletvekili çıkardı. Orhan Oğuz 46 yaşında Milli Eğitim Bakanı oldu. Oğuz, Bakan olduğunda Türkiye’de sadece 6 üniversite vardı. Yeni bir kanun tasarısı çıkartarak, Sakarya, Konya, Eskişehir ve Bursa’da mühendislik ve mimarlık yüksekokullarını açtı. Bu okullar zaman içerisinde akademiye dönerek hepsi birer üniversite oldu. Eskişehir Ziraat Enstitüsü’nü ve Adana Tıp Fakültesi’nin kurulmasını sağladı. 12 Mart 1971 Muhtırası ile AP Hükümeti istifa etti. Oğuz, 14 Ekim 1973’de tekrar milletvekili seçildi. AP seçimde başarısız oldu. Orhan Oğuz, daha sonraki yıllarda ‘En büyük pişmanlığım’ dediği şeyi yaparak, Demirel’in karşısında AP Genel Başkan adayı oldu. Ancak kendisine destek sözü veren milletvekili ve senatörler, kongrede onu yalnız bıraktı. Genel Başkan seçilemedi. Orhan Oğuz 1983 yılında İstanbul Marmara Üniversitesi’ni kurdu.

FOTO ŞAKA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu:
Yılmaz Hocam, yakında size çok onurlu bir yer için adaylık teklifinde bulunacağım.
Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen: Sahiden mi? Yarın şapkanın altından  ekmek, pasta, gözleme, börek  falan çıkmasın.

******

FIKRA

NEDEN ÖLDÜ?


Temel’e papağanın neden öldü diye sormuşlar.
-Evlendim de ondan, demiş Temel.
-Seni kıskandığı için mi?
-Yok canım ne kıskanması. Fadime konuşmaya başlayınca papağana fırsat kalmadı kahrından öldü.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi