Celalettin Bilgin

VARLIK DERGİSİ ve YAŞAR NABİ NAYIR

13 Temmuz 2017 23:31
A
a

         Dergiler, kültür aktarımı sağlayan süreli yayınlardır. Siyaset, edebiyat, bilim, sanat ve resim gibi çeşitli alanlarda genellikle düşünsel yazıların yer aldığı, belirli aralıklarla çıkarılan yayım araçlarıdır. Bir çok alanda farklı şiir ve yazıların bulunduğu, fikir ve düşünce tartışmalarının yapıldığı bu yayınlar, fikir, kültür, sanat ve edebiyat hayatımızda önemli bir yere sahiptirler. İşte bu yayınlar sayesinde kültür, edebiyat ve sanat hayatının her evresi kolayca takip edilebilir. 1870’lerden sonra çıkan Servet-i Fünun, Mektep, Türk Yurdu, Genç Kalemler, Hisar, Varlık ve Dergah gibi edebiyat ağırlıklı dergiler süreli yayınlar açısından son derece önemli bir yer oluşturmuşlardır.
         Dergicilikte asıl gelişme 1923’ten sonra olur. Varlık, Yeditepe, Yenilik, Yeni Ufuklar, Papirus ve Mavi gibi devrin dergilerinde edebiyat, kültür, dil ve tarih alanlarındaki gelişmeler bu sayede takip altındadır. Varlık denince akla Cumhuriyetle derlenip toparlanan Türk Edebiyatına 84 yıllık aralıksız hizmet gelir. Şiirlerini ve romanlarını zevkle okuduğumuz Türk Edebiyatının duayenleri hep bu dergiden duyurdular seslerini.
             Kurucusu Yaşar Nabi Nayır 25 Aralık 1908'de Ürgüp’te doğdu. Öğrenimine Üsküp Mahalle Mektebi’nde başladı. Balkan savaşları nedeniyle 1924’te ailesiyle İstanbul’a yerleşti. 1929'da Galatasaray Lisesi'ni bitirdi. Bir süre Ziraat ve Merkez Bankalarında çalışan Yaşar Nabi, 1934-1940 yıllarında Hakimiyeti Milliye Gazetesinde yazarlık ve çevirmenlik yaptı. 1940-1943 yıllarında Türk Dil Kurumunda, 1943-1946 yıllarında ise Milli Eğitim Bakanlığında tercümanlık yaptı.
             13 Temmuz 1933 günü, Ankara'da Varlık Dergisini yayımlamaya başladı. 1946'da Varlık Yayın Evini kurdu. Türk Kültür yaşamına yaptığı katkılarından dolayı 1979'da Kültür Bakanlığınca Büyük Ödüle layık görüldü. "Kendinden yada kendi kuşağından sonra usta yazar yetişmediğine inanmak; durmuş adamın harcıdır." diyen Yaşar Nabi, 15 Mart 1981 günü İstanbul'da hayatını kaybetti.
             Varlık Dergisi, basın hayatındaki yaşamını Yaşar Nabi'nin kızı, Çevirmen Filiz Nayır Deniztekin'ce yürütülmektedir. Varlık Dergisinin yıl dönümü olan her 15 Temmuzda, 30 yaş altı şair ve yazarlara Yaşar Nabi Nayır anısına şiir ve öykü dalında ödüller verilmektedir.

BEKLİYORUM 
En güzel rüyaları andıran enginlere
En güzel ümitlerle açılmak istiyorum.
Gözlerinin içinde, bilmediğim bir yere
Günlerce gitmek gitmek ve dönmemek..
Diyorum..
BT DENİZALTISI
Henüz bir balığa bile çarpıp öldüremeden
Yediği torpille denizin dibine
Uzandığı zaman
Kaptan emretti:
Vatan yolunda
Disiplin üzre
Ölüme hazırlandılar.
Vatana can vermekten
Gurur duymak için tekrar emir aldılar.
Ve mağrur olmaya hazırlandılar.
Ne zaman ki şaka bitti.
Oksijen bitti.
Damarlardan hemoglobin ayağını çekti
Her şey silindi gözlerden.
Canın azizliği
Canın tadı
Canın bir taneliği
Arasında ölüp gittiler..
SONSUZ MESAFELERE DOĞRU
Ve ben şimdi aydınlık sokaklar bekliyorum
Ümidi bir yelken gibi açarak bir gemiye
Sonsuz mesafelere doğru açılsam diye
Bir güzel gün, bir sükun, bir bahar bekliyorum..

Sağlıcakla kalın.!
Siir Sanat Edebiyat.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi