Oğuzhan Özkaya

YALAN HABERLE MÜCADELE YÖNTEMLERİ

2 Haziran 2018 22:00
A
a
Türkiye’de 54 milyon internet kullanıcısı var. Bu kullanıcıların 45 milyonu sosyal medya kullanıyor.
Dünyada, sosyal ağları haber almak ve paylaşmak için kullanan ülkelerin başında geliyoruz. Durum böyle olunca isteyen herkesin özgürce paylaşım yaptığı sosyal ağlarda yalan haberlerle de sıkça karşılaşıyoruz.
Özellikle toplumsal duygu patlamalarının yaşandığı dönemlerde sosyal ağlarda yüksek bir haber trafiği oluyor. Gezi Parkı olaylarında insanlar orada olup biteni öğrenebilmek için sadece sosyal medya kullanmak zorunda kalmıştı. Durum böyle olunca da editoryal süreçlerden geçmeyen, doğrulanmamış haberler paylaşılmaya, yayılmaya başlamıştı. Sadece bazı haber kuruluşları, paylaşılan haberlerin bir kısmını inceleyerek, yanlış haberlerin yayılmasını engellemeye çalışmış ve insanları uyarmıştı. Her dakika yüzlerce haber paylaşıldığını düşürsek sadece bazılarına yetişebilmişlerdi.
İnternette bazı kaynakları ve metotları kullanarak sosyal medyada gördüğümüz bir haberi biz de doğrulamaya çalışabiliriz.
Bu kaynak ve metotlar;

Teyit.Org
Bu internet sitesi, internette yayılmış, birçok kişiyi ilgilendiren haberleri, inceleyerek doğru ve yanlış olduğunu tespit ediyor. Siz de doğrulundan emin olmadığınız haberleri buraya göndererek incelenmesini sağlayabilirsiniz.

Görsellere dikkatli bakın
Görsellerde gözüken araç plaka numaraları, duyulan aksanların o bölgeye ait olup olmadığı ve mevsime göre insanların üstündeki giysilere bakarak haberin doğruluğu konusunda bir fikriniz oluşabilir.

 Google görsel araması
Google ana sayfasının sağ üst kısmında ‘Görseller’ yazar. Bu linkten Google’da görsel aratabilirsiniz. Arama çubuğundaki fotoğraf makinası ikonuna tıklarsanız, elinizdeki bir görseli de Google’a sorabilirsiniz. Böylece Google elinizdeki görsele en yakın sonuçları internette arayarak bir fotoğrafın daha önce kullanılıp kullanılmadığına dair size en sağlam bilgiyi vermiş olur.

Screenshotlara güvenmeyin
Bir ekran görüntüsü yaratmak için Paint bilgisine bile gerek yok. Bu yüzden atıldığı varsayılan bir tweet ve Facebook ekran görüntüsünü gördüğünüzde ilk yapacağınız şey bu gönderiyi attığı varsayılan kişinin profiline bakmak olmalı. Eğer varsa, iddia edilen tarih ve saatte mi atılmış, kontrol edilmeli.

Parodi haberler
Zaytung ve benzeri sitelerdeki mizahi unsurlar taşıyan haberlere dikkat edin. Bazı mizah siteleri, gerçekle şakanın dozunu ayarlayamadığında haberin gerçek olduğu izlenimi daha çok uyanıyor. 

*****

KAFA’DA KALANLAR
YALANA KARŞI BİRLEŞTİLER
Facebook’un sahte haberlerin platform içinde yayılmasını önlemek için 10’dan fazla ülkede uyguladığı üçüncü taraf haber doğrulama programı, Türkiye’de teyit.org iş birliğiyle hayata geçiyor.
 
UBER BİTTİ
Recep Tayyip Erdoğan, son ayların sıklıkla tartışılan konusu olan UBER hakkında açıklamalarda bulunarak UBER'in artık ülkemizde iş yapamayacağına değindi.
 
KAFA’DAN BİLGİLER
İlk CD prototipinin boyutu, kayıt süresini 74 dakikaya çıkarmak üzere 4,6 inçten (11,5 cm) 4,8 inçe (12 cm) çıkarılmıştı; çünkü Sony’nin yönetim kurulu Başkanı Akio Morita’ya göre bir CD, Beethoven’in Dokuzuncu Senfonisi’nin sığacağı boyutta olmalıydı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi