19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun

SEMİH DEMİRAL

YANGIN GÜVENLİĞİ VE YANGINLA MÜCADELENİN ÖNEMİ

6 Aralık 2018 23:59
A
a
 

Dünyada Yangın İstatistikleri

Dünyada her yıl milyonlarca yangın olayı meydana gelmektedir. Avrupa’da her yıl 2 milyon yangın meydana gelmektedir. Bu yangınların %90’ı binalarda meydana gelmektedir. Son yıllarda büyük yangın felaketleri yaşanmaktadır. ABD California’daki orman yangınları, İngiltere’de buzdolabından kaynaklı meydana gelen bina yangını ve son olarak Yunanistan’da meydana gelen orman yangınları büyük felaketlere neden olmuştur. Türkiye’de yılda ortalama 20 bin yangın gerçekleşmekte ve 162 kişi hayatını kaybetmektedir. Her geçen yıl yangın sayısı %10 oranında artmaktadır. Yangınların %24,3’ü yapılarda elektrik kontaklarından meydana gelmektedir. Yangınların %67’si yapısal kaynaklı meydana gelmektedir. Bu yangınlarda kaybedilen canların yanı sıra maddi kayıplar çok fazladır. Bir kişinin hatası nedeniyle yanan işyerleri, alınmayan tedbirden veya yapılmayan kontrollerden dolayı birçok maddi kayıplar yaşanmaktadır.

Yanma ve Yangın Nedir?

Yanma ile yangın genel olarak karıştırılmaktadır. Yanma; yanıcı madde, oksijen ve ısı enerjisinin bir araya gelerek meydana getirdiği kimyasal bir reaksiyondur. Buna yangın üçlüsü denir. Herhangi birisi olmadığında veya yeterli olmadığında yanma gerçekleşmez. Örnek olarak; mangal yakmak. Yangın ise, yanma olayının kontrol dışına çıkması durumudur. Bu durumda profesyonel ekiplerin müdahalesine ihtiyaç vardır. Yangının sebepleri; yangından korunma tedbirlerinin alınmamış olması, bilgisizlik, ihmal, kazalar, sabotaj, tabiat şartları, bakım onarım hataları, temizlik-tertip ve düzen eksiklikleri, topraklama hataları, elektrik tesisatı eksik ve uygunsuzlukları örnek verilebilir.

Ülkemizde Yangın Güvenliği

Ülkemizde binalarda yangın güvenliğinin sağlanması adına 2007 yılında binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik yayımlanmıştır. 2009 ve 2015 yıllarında kapsamlı revizyon yapılmıştır. Binalarda alınacak önlemler binanın tipi, uzunluğu, alanı, içinde bulunan veya bulunacak kişi sayısı, depolanan ve kullanılan maddelere göre çeşitli alınması gereken önlemler bulunmaktadır. Yapı kullanım izni alımı aşamasında Bölge İtfaiyesinden Yangın Raporu alınarak faaliyete başlanılabilmektedir. Fakat önemli olan husus alınan önlemlerin sürekliliğini sağlamaktır. Karşılaşılan en büyük problem bu olmaktadır.

Yangının Sebepleri

İş yerlerinde en önemli yangın sebepleri sıcak işlemler, kıvılcım çıkarıcı işlemler, sigara, açık ateş ve alev kurallarına uyulmaması, elektrik tesisatlarının uygun ve yeterli olmaması, gaz kaçakları yangını başlamaktadır. Bu sebeplerin haricinde statik elektrik, elektrostatik boşalım, sıcak yüzeyler, sıcak gazlar, iyonlaştırıcı radyasyon, ultrasonik ses dalgaları, sıkışma ve şok dalgaları, ekzotermik reaksiyonlar tutuşma, patlama ve yangınları başlatmaktadır. Endüstriyel alanlarda en çok yangınlar, elektrik tesisatlarının yetersizlikleri, kaynak, taşlama, kesim işleri gibi sıcak işlemlerde önlemlerin alınmaması, kolay yanıcı maddeler ile çalışma ve bu maddeler ile ilgili emniyet tedbirlerinin alınmaması, temizlik, tertip ve düzen eksiklikleri, kimyasal maddelerin depolamalarında yapılan hatalar, sigara içme kurallarına riayet edilmemesi, patlayıcı ortamlarda gaz kaçak kontrollerinin yapılmaması örnek olarak verilebilir.

Yangına Karşı Alınması Gereken Önlemler

Yangın güvenliğinin en önemli basamağı yangının çıkmasına engel olmaktır. Sonra yangının yayılmasını engellemek ve zamanında yangını söndürmektir. Yangın güvenliğinde aktif ve pasif yangın önlemleri alınır. Yangın söndürme cihazları, yangın dolapları, yangın hidrantları ve itfaiye su verme bağlantıları, yangına köpük ile müdahale araçları, yangına müdahale kıyafetleri ve teçhizatları, her çalışma ortamına uygun yangın algılama sistemleri, otomatik köpüklü söndürme ve sprinkler sistemler, yangın ve acil durum sirenleri ile yangın güvenliği sağlanmalıdır. Pasif yangın güvenliği önlemleri ise binalarda yapısal önlemlerin alınmasıdır. Binaların yangına dayanıklı yapılması, Yanmayan yapı malzemelerinin kullanımı, yangın kapıları, yangın perdeleri, yangın duman tahliye sistemleri, yangından korunmak için kompartımanlar, yangın algılama sistemleri, yangın butonları, yangın alarm sistemleri, acil aydınlatmalar, acil yönlendirmeler, yangın kaçış merdivenleri, paratoner ve topraklama sistemleri, yangın yönlendirme sistemleri gibi önlemler yangın ve patlama güvenliğini sağlamaktadır.
Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliğe göre; Yapı yüksekliği 30,50 m’den fazla olan konut binaları ile içinde 50 kişiden fazla insan bulunan konut dışı her türlü yapıda, binada, tesiste, işletmede ve içinde 200’den fazla kişinin barındığı sitelerde Söndürme ekibi, Kurtarma ekibi, Koruma ekibi, İlk yardım ekibi oluşturulur. İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmeliğe göre; çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana 1 kişi düşecek şekilde Yangınla mücadele, Arama, kurtarma ve tahliye, konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirmesi zorunludur. İlkyardım Yönetmeliğine göre; az tehlikeli işyerlerinde, her 20 çalışan için 1 ilkyardımcı, tehlikeli işyerlerinde, her 15 çalışana kadar 1 ilkyardımcı, çok tehlikeli işyerlerinde, her 10 çalışana kadar 1 ilkyardımcı bulundurulması zorunludur.
Yangın güvenliğinde amaç, yangını ortaya çıkaran faktörleri kaynağında engelleyerek yangınları kaynağında engellemektir. En önemli tedbir çalışanlarımızın yangın güvenliği bilincini kazandırmaktır. Parlayıcı, patlayıcı ve yanıcı ortamlar levhalar ile işaretlenmeli, sigara içilebilir güvenli alanlar belirlenmeli, sıcak işlemler ile ilgili iş izni prosedürü oluşturularak uygulanmalı, düzenli olarak yangın güvenliği kontrolleri yapılmalı, yangın tatbikatları gerçekleştirilmeli, yangın güvenliği sorumlusu istihdam ederek yangın güvenliği kontrolleri sürekli olarak yapılması durumunda yangın güvenliğinden bahsedebiliriz.
Yangın güvenliği bir kişi veya belirli bir ekibin alacağı tedbirler ve önlemler ile engellenemez. Topyekûn herkesin yangın güvenliği kurallarına tam olarak uyması ile mümkün olabilecektir.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi