EDA AKTAŞ

Yeni Yıl Hedefleri

6 Ocak 2019 23:59
A
a
Yeni yılın ilk günleri, hayatınızda bazı değişim kararları almak için uygun bir zamandır. İnsanlar genellikle bu zamanda hayatlarında yolunda gitmeyen ya da istemedikleri bazı şeyleri değiştirmeyi kendilerine bazı hedefler belirler. Bu belirledikleri yeni yıl hedeflerini uygulamak için yeni yılın ilk zamanlarını seçmeleri yeni yılın başlangıcının hayatlarında temiz bir sayfa açmak için uygun bir zaman olduğunu düşünmeleridir. Uzmanların yaptığı araştırmalar da bu düşünceyi desteklemektedir. Örneğin; Klinik Psikoloji Dergisi'nde yayınlanan bir araştırmaya göre, yılbaşı kararlarını belirleyenlerin davranışlarını değiştirme olasılıklarının, yıllık hedef belirleme yapmayan insanlardan 10 kat daha fazla olduğu bulunmuştur. Bu alanda araştırma yapan uzmanların tamamı yeni yıl hedefleri konusunda bireylerin ulaşılabilir hedefler belirlemelerinin önemini vurgulamaktadır.
Yeni yıl hedeflerimizi belirlerken uygulanabilir bir hedef belirlemenin önemli olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir. Hedefinizi uygulanabilir belirlemenizdeki amaç büyük hedeflerin ulaşılamaz olması ve sizin bu hedefe ulaşamayacak olmanız değildir. İnsan beyni başarıyı tattıkça kendinize daha fazla güvenmenizi sağlar. Hedeflerinizin başarılmasının sonucunda yaşadığınız başarıya ulaşabildiğinizde hissettiğiniz o duygu daha da çok başarmaya çabalamanızı sağlayacaktır. İstediğiniz yere ulaşmak için küçük bir başlangıçla başlamayı hedeflemenizde fayda vardır. Belirleyeceğiniz kararınız kesinlikle net olmalıdır. Somut bir karar almak, sadece ulaşmak istiyorum demekten daha önemlidir. Örneğin; kilo vermek istiyorum gibi belirlenen genel bir hedef yerine bu sene 5 kilo vermek istiyorum gibi içerisinde hem zaman olan hem de hedefin miktarını belirten kararlar daha etkili olacaktır.
Bir aksilikle karşılaşmak, insanların yılbaşı kararlarından vazgeçmelerinin en yaygın nedenlerinden biridir. Belirlediğiniz hedeflere ulaşmaya çabaladığınız zamanlarda karşınıza engeller çıkabilir. Engeller ile karşılaştığınızda beklentilerinizi yönetmeye yönelik çabalamalı ve hemen havlu atmamalısınız. Bu engellere karşı, bir çözümleme günlüğü tutabilirsiniz, engelin ne olduğu ve ne zaman gerçekleştiği, engeli neyin tetiklediği hakkında önemli bilgileri kaydetmenizde yarar var. Karşılaştığınız zorlukları anlayarak, gelecekte bunlarla başa çıkmak için kendinizi hazırlayabilirsiniz.
John Mitchell’in dediği gibi hayata karşı tutumumuz, hayatın bize karşı tutumunu belirler. Hayata karşı olumlu bir tutuma sahip olmak bize iyi gelecektir. Bu seneyi güzel bir gülümsemeyle selamlayın ve ne olursa olsun pozitif kalmaya kararlı olun. Sizi mutsuz eden her ne var ise bilin ki vazgeçilmez ya da değiştirilemez değil.
Kendinize iyi bakın..
1000
icon
Esesli 7 Ocak 2019 15:36

Super tespitler basarilar eda hnm

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi