Ezgi Uzgel

YÖNETMEK İÇİN ERKEKLEŞEN KADINLAR

26 Ekim 2017 10:09
A
a
Geçenlerde dehşet içinde bir haber okudum. Silikon vadisinde çalışan bir CEO kadın orada yönetici olmak için nasıl kadın olmaktan vazgeçtiğini anlatıyordu.
Üst düzey yönetici olmak isteyen bu kadın önce sarı saçlarını kahverengiye boyatıyor, sonra etek yerine pantolon giymeye başlıyor. Özellikle kendine bol gelen kıyafetleri tercih ediyor. Topuklu ayakkabıları rafa kaldırıyor ve erkek tipli ayakkabılar giyiyor. Son olarak da lenslerini çıkartıp yüzüne büyük gelen kemik çerçeveli bir gözlük takıyor.  Bu şekilde daha fazla kabul gördüğünü tespit ediyor ve hedefine de ulaşıyor. Erkek egemen dünyada bu şekilde daha ciddiye alındığını söylemiş.
Peki Türkiye’de durum nasıl? Geçmiş banka yöneticiliğimden bugüne Türkiye’de yöneticiliği düşündüğümde farklı olmadığını söyleyebilirim.
Bakımlı, zarif, kadın gibi gözüken kadınları erkekler çok beğenmekle birlikte onların bir yere kadar yönetici olmalarına kabul veriyorlar. Üst düzey bir yöneticilik için yüksek topukları atmak, dekolteyi unutmak, etek boyunun mutlaka sıkıcı seviyeye çekilmesi gerek. Yani kadına kadın olduğunun unutturulması gerek.
Aileler bilir, çocuğunuzu bile giydirirken bir yaştan sonra artık çocuk kendini ifade eden, kendi kişiliğini, zevkini yansıtan giysiler giymek ister ve bundan zevk alır. Şimdi biz yetişkiniz ancak kendimizi tüm zarafetimizle ifade edemiyoruz çünkü yeteneğimizden, çalışkanlığımızdan, birikimimizden, kapasitemizden önce giydiğimiz etek veya topuklu ayakkabının bedelini ödemek zorunda kalıyoruz.
Bir kadın olarak rica ediyorum. Lütfen bizleri bir yerde kabul görmek ya da bazı kişiler tarafından kabul görmek veya bir şeyi elde etmek gibi nedenlerle erkek gibi giyinmeye mecbur bırakmayın.
Kadın erkekleştikçe, özel hayatına da bu yansıyor. Bu sefer evlerinizde de o bol kıyafetli, erkek ayakkabılı ve yavaş yavaş erkek ruhuna bürünmek zorunda kalan kadınlarla baş başa kalıyorsunuz. Peki bunu gerçekten istiyor musunuz?
Peki bir kadın nasıl giyinmeli diye sorarsanız. Tek bir cevabım var. Kendisi nasıl istiyorsa öyle.
Bir kadın olarak iş hayatında var olurken ve de  yükselirken,  dişilik özelliklerimizi bastırmak zorunda olmadığımız, sarı saçlarımızı savurduğumuz, topuklarımızın zarif sesiyle çınlayan yarınlar dileğiyle…
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi