İbrahim Dursun

YÜZDE 50+1 VE POLİTİK TAKTİKLER

6 Nisan 2018 23:59
A
a
Yüzde 50+1 ile yapılacak yeni sistem cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, ülke gündemine alınmasıyla birlikte, iktidar kanadında uzunca bir süredir, hummalı bir takım çalışmalar yürütülüyor. Seçim yatırımı diyebileceğimiz tarzda, vaatler ve gelişmeler yaşanıyor. Bütün Bakanlıklarda bugüne kadar çözülememiş sorunlar tespit ediliyor ve bunların çözümü noktasında propaganda yapılarak yasa teklifleri hazırlanıyor. Yani deyim yerindeyse hükümet tarafından, Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmak için ‘bir seferberlik ilan edilmiş’ durumda. Tabi yapılan bu çalışmaların bugüne kadar neden ele alınmadığını sormakla birlikte ülkemiz ve vatandaşlarımız lehine hayata geçirilen uygulamaları da ‘toplumsal muhalefet anlayışımız gereğince’ takdir etmemiz gerekiyor.
- Taşeron işçilerin kadroya alınması bunların başında geliyor.
- Asgari ücretin yıl boyunca vergi dilimlerinden etkilenmemesini (en azından) sağlayan düzenleme,
 - İstihdam açısından işverenlere çalıştırdıkları işçiler için getirilen bir takım teşvikler şu an aklıma gelenler.
Ne var ki bu tür çalışmalar zaman zaman öyle bir hale bürünüyor ki şaşırmamak elde değil.  Bazen sırf Cumhurbaşkanını şirin göstermek adına bir takım ‘taktiksel propaganda yöntemlerine’ şahit oluyoruz. Bunların bir kısmı ‘ölümü gösterip sıtmaya razı etmek’ cinsinden diyebileceğimiz politik taktikler.  Bunlara; Hükümet tarafından Motorlu Taşıtlar Vergisinde yapılması planlanan çok yüksek orandaki zamların, Cumhurbaşkanınca aşağılara çekilmesi,         araçlarda daha önce serbest bırakılan cam filmlerinin hükümet tarafından yasaklanarak yüklü miktarda cezaların kesileceğinin belirtilmesi üzerine Cumhurbaşkanınca  uygulamanın geri çektirilmesi gibi basit birkaç  örnek verebiliriz. Bazen de bu konuda öylesine ileri gidiliyor ki komik diyebileceğimiz gelişmeler de yaşanmıyor değil hani. Türk Milletinin onuru olan TSK ve Mehmetçiğin terörle mücadele kapsamında üstün gayretleri ile giriştiği Afrin  Harekatı devam ederken ve tüm ulus olarak bu noktaya yoğunlaştığımız bir anda, ‘futbolda Türkiye Kupası final maçının nerede oynanacağını da’ bizzat Cumhurbaşkanı açıklıyor. (Afrin harekatını il, ilçe kongrelerinde iç siyasete malzeme yapmaları ayrı bir yazı konusudur.)  Bütün bunlardan herkes kendine göre bir şeyler çıkarabilir.
Saygımız sonsuz.
Ancak vatandaş bir takım taktiklerle yaratılmaya çalışılan bu algının farkında. Dolar ve Euro da ki inanılmaz tırmanış, akaryakıta yapılan ‘astronomik zamlar olumlu anlamda yapılan çalışmaları’ gölgede bırakıyor. Zira Akaryakıt ve dövizdeki yükselişler ülke ekonomisini adeta bitiriyor. Bu artışlar hayatımızın her alanını etkiliyor.  İnşaat ekonomisinde ‘maalesef sona’ gelindi. Halkımız gerçekten zor durumda. Vatandaş ‘hissetmediği büyümeye’ neden inansın? Kendileri de biliyor bu yönetim anlayışının iflas ettiğini. Bu yüzden ‘seçimlere yönelik olur olmaz her türlü politik taktiği’ geliştiriyorlar. Buda açıkça gösteriyor ki yüzde 50+1 den çok uzaktalar ve çırpınıyorlar.
Hayırlısı ne diyelim…
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi