Çocuklar ile Kaliteli Zaman Geçirme

Tarih: 3 Ekim 2018 22:17
Çocuklar ile Kaliteli Zaman Geçirme

Kaliteli zaman geçirmek çocuklar ve ebeveynler için çok önemlidir. Çocuklarımızla sabahtan akşama kadar birlikte vakit geçiremeyebiliriz. Önemli olan anne ve babaların çocuklarıyla geçirdikleri zamanın miktarı değil kalitesidir. Peki, çocukların sağlıklı gelişimi için bu kadar önemli olan kaliteli zaman geçirmenin ne demek olduğunu ya da kaliteli zaman geçirmek için neler yapmamız gerektiğini biliyor muyuz?  
Kaliteli zaman, çocukla geçirilen sürenin miktarı ile ilgili değil belirli bir süre boyunca birlikte neler yaptığınız ve o süreyi nasıl geçirdiğiniz ile ilgilidir. Kaliteli zaman geçirmek çocuk için de ebeveynler için de olumlu etkide bulunuyor, aile ilişkilerini ve aile üyelerinin bağlılığını güçlendiriyor. Ayrıca çocuğun zihinsel, fiziksel, sosyal ve duygusal gelişimini de destekliyor.
Her gün çocuğunuz veya çocuklarınız için biraz zaman ayırmalısınız. Birlikte doğada yürüyüş yapabilirsiniz, oyun oynayabilirsiniz, müzik dinleyebilirsiniz… Birden fazla çocuğunuz var ise her çocuğa her gün bireysel ilgi gösterdiğinizden emin olmanız çok önemlidir.
Çocuğunuzun gözlerinin içine bakarak onu gerçekten dinlediğiniz tek bir dakika, onu dinlermiş gibi yaptığınız 100 dakikadan çok daha kıymetlidir, unutmayın. Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirirken, aynı zamanda başka işlerle ya da başka kişilerle ilgilenmeyin. Telefonları, televizyonları, bilgisayarları bu süre boyunca kullanmamaya çalışın. Çocuğunuza sadece onunla iletişimde olduğunuzu ve geçirdiğiniz bu zamanın sadece ona ait olduğunu hissettirin.
Çocuğunuzun günlük aktivitelerinde yanında olamıyorsanız bile katıldığı spor etkinliklerini, okulda yaptıkları etkinliklerin farkında olun ve takip edin. Çocuğunuza onun yanında olamasanız bile konu ile ilgilendiğinizi hissettirin, nasıl yardımcı olabileceğinizi sorun.
Birlikte kitap okumak, çocuğunuzla geçireceğiniz en kaliteli zamanlardan biri olabilir. Uyumadan önceki zaman bunun için iyi bir zaman olabilir. Siz çocuğunuza kitap okuyabilirsiniz, bazen de o size okusun, bırakın okuma yazma bilmese de okusun. Kitap okurken okumayı yarı da kesip ya da kitap bittikten sonra kitap hakkında ne hissedeceğini, kendisi kahramanın yerinde olsa ne yapacağını sorabilirsiniz.
Çocuğunuz ya da çocuklarınız ile birlikte her ay ziyaret etmek için yeni bir yer düşünün. Bu yer yeni bir şehir, sualtı parkı, müze, hayvanat bahçesi, sinema, tiyatro olabilir. Ayrıca bir konu belirleyip onun hakkında birlikte bilgi toplamaya da çalışabilirsiniz. (Gezegenler, kangurular, dinozorlar…)
Birlikte yemek yapabilirsiniz mutfakta birlikte vakit geçirirken eğer çocuğunuz size yardımcı olacak yaşta değilse ona yaşına uygun sorumluluklar verebilirsiniz. Örneğin; sofraya peçete koymak, çatal ve kaşıkları sofraya taşımak gibi.
Çocuğunuz ile birlikte yaratıcı oyunlar oynayabilirsiniz. Bir kilden ya da hamurdan bir şeyler üretmeye çalışarak birbirinizin ne oluşturduğunuzu bulmaya yönelik oyunlar oynayabilirsiniz.
Bir defteriniz olsun; o deftere güzel anılarınızı kısaca siz not alın, çocuğunuz resim çizsin ya da  anınızla ilgili bir fotoğrafınızı birlikte yapıştırın, o anınızla ilgili bir ufak eşyayı da defterinize yapıştırabilirsiniz. (çiçek, toka... vb. )
Ufak bir not, kaliteli zaman geçirmek çocuğunuzun her istediğini almak onun her istediğine evet demek değildir. Çocuğunuz ile nitelikli bir zaman geçirmek ona alacağınız hediyelerden çok daha güzel ve çok daha değerlidir.
 
 
 
 

http://www.sonhaber.com.tr/makaleprint/cocuklar-ile-kaliteli-zaman-gecirme/