Merkez Bankası'ndan faizlerle ilgili flaş karar

Okunma: 200
Videoyu Aç Merkez Bankası'ndan faizlerle ilgili flaş karar
A
a

Merkez Bankası, bundan sonra kullanılacak politika faizinin, yüzde 16.5 olan 1 haftalık repo faizi olacağını açıkladı.

Merkez Bankası'ndan konu ile ilgili yapılan açıklamada, yeni uygulamanın 1 Haziran'dan itibaren başlayacağı duyuruldu. Kararın ardından 4.66 TL olan dolar kuru önce 4.62 TL'li seviyelere geriledi, sonra da 4.60 TL'nin altını gördü. Euro ise 5.37 TL'ya geriledi. Merkez Bankası 12 Ocak 2017'den beri haftalık repo ihalesi açmıyordu.

Merkez Bankası'ndan bir süredir beklenen sadeleşme hamlesi bugün geldi. Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının Merkez Bankası politika faizi olacağı ve bu oran, mevcut fonlama faizine (% 16,50) eşitleneceği belirtildi.

Açıklamanın tam metni şöyle: 

"Para politikası operasyonel çerçevesine ilişkin sadeleşme sürecinin tamamlanmasına karar verilmiştir.

Bu doğrultuda;

• Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı Merkez Bankası politika faizi olacaktır. Bu oran, mevcut fonlama faizine (% 16,50) eşitlenecektir.

• Merkez Bankası gecelik vadede borçlanma ve borç verme oranları bir hafta vadeli repo ihale faiz oranına kıyasla -/+ 150 baz puanlık bir marj ile belirlenecektir.

Yeni operasyonel çerçevenin uygulanmasına 1 Haziran 2018 tarihinde başlanacaktır.

Teknik ayrıntılar ayrıca duyurulacaktır."

DOLAR VE EURO GERİLEDİ 

Merkez Bankası'nın bu hamlesinin ardından dolar ve euroda da düşüş görüldü. Açıklamadan önce 4.66 TL seviyesinde olan dolar 4.62 TL'ye gerilerken, euro ise 5.40 liranın altına sarktı.  Ardından dolar 4.60 TL'nin de altını gördü ve 4.5980 TL'ye indi. Euro da 5.37 TL'ye geriledi. 

ŞU ANDA POLİTİKA FAİZİ YÜZDE 8

Merkez Bankası'nın resmi politika faizi şu anda yüzde 8 seviyesinde bulunurken, politika faizinin yerine kullanılan Geç Likidite Penceresi faiz oranı, geçtiğimiz hafta yapılan artırımla yüzde 13.5'ten yüzde 16.5'e çıkarıldı.   

ÇETİNKAYA İŞARETİ VERMİŞTİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, dün Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından düzenlenen iftar yemeğinde ana fonlama kanalı olarak yeniden haftalık reponun kullanılmasının planlandığını kaydetmişti.

Çetinkaya, "Simetrik bir koridor olacak. Önümüzdeki günlerde haftalık repodan fonlama yapmayı, belli seviyenin etrafında dar bir bantı işleve geçirmeyi planlıyoruz" değerlendirmesinde bulunmuştu.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi