MÜLK TEMELSİZ KALMAK ÜZERE

Videoyu Aç MÜLK TEMELSİZ  KALMAK ÜZERE
A
a

Eskişehir Barosu, 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle Adliye önünde yer alan Atatürk Anıtına çelenk bırakarak, basın açıklaması düzenledi. Baro Başkanı Mustafa Elagöz konuşmasında, adaletin mülkün temeli olduğunu hatırlatarak, “Yargı daha fazla yıpratılır ise mülk temelsiz kalmak üzeredir” dedi.

 
5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla Adliye önünde bir araya gelen avukatlar Atatürk Anıtına çelenk bıraktı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başlayan törene Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce ve çok sayıda avukat katıldı. Törende konuşan Baro Başkanı Mustafa Elagöz, “Bugün dünyanın en saygın ve kadim mesleği olan savunmanın ve savunmanın örgütlü yapısı olan baroların; mesleki sorunlarının ve siyasal\toplumsal meselelerin tartışıldığı gün olmasının yanı sıra, mesleğin ve toplumun sorunlarıyla ilgili savunmanın örgütlü yapısı olan baroların görüş ve düşüncelerini kamuoyuyla paylaştıkları gün olmasıyla da ayrı bir anlam taşımaktadır. 5 Nisan sadece biz avukatların değil, avukat vasıtasıyla hak arayan tüm yurttaşlarımızın da günüdür. Avukat Yargının kurucu unsurudur, onların görevleri nedeni ile üstlerinin aramaması, bürolarının aranmaması aslında avukatlara değil, bizlerin savundukları kişilere sağlanmış bir güvencedir. Aynı şekilde hakim ve savcılarımıza tanınan ayrıcalıkların nedeni de budur. Hakim ve savcı ne ise avukatta yargının bir parçasıdır ve yasal olarak da yanı haklara sahiptir. Anayasal olarak yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı bunu gerektirir” ifadelerini kullandı.
EN DİP SEVİYESİNDE
Ülkemizde adalet sisteminin son yıllarda toplum nezdinde ciddi bir güven kaybına uğradığını kaydeden, Elagöz, “Yargı bağımsızlığı sıralamasında 140 ülke arasında 111’inci sırada, hukukun üstünlüğü sıralamasında ise 126 ülke arasında 109’uncu sıraya gerilediğimiz bugünlerde yargıya olan güvenin Cumhuriyet tarihinin en dip seviyesine düştüğü, adil\dürüst yargılanma hakkı, savunma dokunulmazlığı gibi hukukun evrensel ilke ve değerlerinin yok sayıldığı bir dönemi maalesef hep birlikte yaşıyoruz. Sürecin bu şekilde devam etmesi biz avukatların mesleklerini icra ederken daha fazla zorlanmasına da sebebiyet vermektedir. Bütün yetkililere yargıya karşı duyarlı olmaya, yargının sorunları için çaba göstermeye çağırıyoruz. ‘Adalet mülkün temelidir’ ancak yargı daha fazla yıpratılır ise mülk temelsiz kalmak üzeredir” diye konuştu. Daha sonra Elagöz, avukatların çözülmesi gereken problemlerini sıraladı. HM
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi