OHAL’e karşı oturdular

Videoyu Aç OHAL’e karşı oturdular
A
a

Cumhuriyet Halk Partililer Odunpazarı Meydanı’nda ‘OHAL değil demokrasi istiyoruz’ çağrısında bulunarak bir saat boyunca oturma eylemi yaptı. Eylemde konuşan CHP İl Başkanı Sinan Özkar, Ankara’daki Saraylıları uyarıyoruz. OHAL rejimine derhal son verilmelidir” dedi.

Eyleme, Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Milletvekilli Cemal Okan Yüksel, İl Başkanı Sinan Özkar, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç başta olmak üzere birçok isim katıldı. Özkar yaptığı basın açıklamasında, “Ülkemizi tek adam rejimine dönüştürme amacıyla hazırlanan ve tarihe mühürsüz seçim olarak geçen 16 Nisan referandumunun üzerinden tam bir yıl geçti. 15 Temmuz’daki FETÖ darbe girişiminin ardından 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL altında gidilen referandum, meşruiyeti olmayan bir rejim değişikliğini ülkemize dayatmıştır. ‘Evet’ demenin devletin tüm kurumlarıyla desteklendiği, ‘Hayır’ demenin ise adeta yasaklandığı bir dönem yaşanmıştır” diye konuştu. “Halkın iradesine karşı işlenen bir suç haline gelen OHAL rejimine derhal son verilmelidir” diyen Özkar, “sadece bu meydandan değil, Türkiye’nin 81 ilindeki meydanlardan Ankara’daki Saraylıları uyarıyoruz. Bizler OHAL değil demokrasi istiyoruz” ifadelerini kullandı. Özkar’ın açıklamasından sonra partililer oturma eylemini başlattı ve bir saat boyunca bulundukları yerden ayrılmadı.
DEMOKRASİ İSTİYORUZ
Eylemde konuşan Cemal Okan Yüksel, “TBMM’den milletin seçtiği iradeden çıkması gereken kanunların hepsi tek adamın dudağından dökülüyor ve KHK şeklini alıyor. OHAL’in ekonomiye, güvenliğe, iş barışına zararları saymakla bitmiyor. Olağan üstü halin acil kalkması gerek” diye konuştu. CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker ise “Bir buçuk ayda biteceği söylenen OHAL rejimini sürekli ve türlü gerekçelerle uzatmaları artık vatandaşın hakkını ve hukukunu arayabilmesi yönünde engel oluşturmaktadır. Bizim amacımız bir an önce Türkiye’nin normal şartlara geri dönmesini sağlamaktır” şeklinde ifade etti. “Olağan üstü hal olağan bir hal değil” diyen Kazım Kurt, “Halbuki AKP iktidar olurken en büyük hedefi ‘Olağan üstü halleri kaldıracağız, ülke yönetimini demokratlaştıracağız’ idi. Ne yazık ki bunu gerçekleştiremediler” dedi. Ahmet Ataç ise “Bu hükümet postal darbelerini bitirmek üzere gelmişti. İcraatlarına baktığınızda hep tersini yaptılar. Darbelerin bittiğini düşündüğümüz bir dönemde organizasyon olan bir darbeyi tekrar gördük. Bunun altından FETÖ çıktı, iki yıldır FETÖ lafı bitmedi. Ama OHAL kararlarının uzatılmasında artık FETÖ değil de muhaliflerin yer aldığı ve hapislerde yatırıldığı görülüyor. Şiddetle kınıyorum. Bir an önce demokrasinin geri gelmesini istiyoruz” diye konuştu. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi