19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun

OTOMOBİL MÜCADELESİ BİTMEDİ

Videoyu Aç OTOMOBİL MÜCADELESİ BİTMEDİ
A
a

ES TV’de yayınlanan Eslişehir’in Nabzı programının konuğu olan Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Başkanı Nadir Küpeli, yerli otomobil mücadelesinin bitmediğini söyledi. Küpeli, “Bu konuyla ilgili mücadelemiz bitmedi. Buraya mutlaka büyük yatırımlar gelmedi, getirmeliyiz” dedi.


Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Başkanı Nadir Küpeli, ES TV’de yayınlanan Eskişehir'in Nabzı programının konuğu oldu. ESGROUP Genel Koordinatörü Ali Baş ve Anadolu Gazetesi Köşe Yazarı Arif Anbar’ın sorularını yanıtlayan Küpeli, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.
TÜRKİYE’NİN GÖZBEBEĞİ
Organize Sanayi Bölgesi’nin işlevine değinen Küpeli, “Biz bölgemizdeki sanayicinin temsilcileriyiz. Her zaman sanayicimiz için çalışıyoruz. Onların sağlıklı, kaliteli bir ortamda üretim yapabilmeleri için altyapı çalışmaları ve diğer konuları çözüyoruz. Bölgemizi sürekli büyütmeye çalışıyoruz. Eskişehir’in değil Türkiye’nin gözbebeği olan bir Organize Sanayi Bölgemiz var. Bunu daha da ileriye götürmek için çalışıyoruz. Altyapı hizmetleri, elektrik, su, telefon, yol vs. gibi hizmetleri Organize Sanayi Bölgesi yapıyor. Yani bir nevi belediyecilik. Ama iç işlerinde belediyeden bağımsız çalışan bir kurum” ifadelerine yer verdi.
TEDBİRİ BIRAKMAYIN
Ardından 2019’u değerlendirmeye devam eden EOSB Başkanı, “Ben her şeye rağmen 2019’un ikinci yarısından sonra taşların yerine oturacağını düşünüyorum. Şu an bir takım sıkıntılar var ama bazılarının çığırtkanlığı da var. Ben çok tedbirli birisiyim, mutlaka ayaklarımız yere basarak gidiyoruz. Ben herkese tedbirli olmalarını tavsiye ederim. Yağmurlu havada da, güneşli havada da tedbiri elden bırakmasınlar. Ne olacağı belli olmuyor, dünya artık eskisi gibi değil. Dünyanın öteki tarafında birileri çıkıyor, bir şeyler konuşuyor sonra bizim ekonomimiz bozuluyor” ifadelerini kullandı.
ŞARTLAR ÇOK AĞIR
Eskişehir’de havacılık sektöründe ilerlemeler ile ilgili konuşan Küpeli, “Sanayicilerin uçak ile ilgili bir girişimi var mı?” sorusunun sorulmasıyla şunları söyledi: “Uçak ile ilgili çok girişimimiz oldu. Eskişehir’den yakın vilayetlere otomobille, trenle, otobüsle gidiyoruz ama biraz daha uzak yerlere özellikle yurtdışı bağlantısı olan uçuşlarda Eskişehir’deki havacılık sektörümüzün durumu sıkıntılı. Hatta ben OSB olarak buraya konulacak uçak zarar etmesin, kara geçsin ve insanlar alışsın diye her gün 10 tane bilet almayı teklif ettim. Ve bunu sanayicilerimize gerekirse bedelsiz verelim, kullandıralım. Yeter ki bu uçak burada çalışsın. Yine olmadı. Başka bir girişimde bulunduk. Biz bölge olarak 10 kişilik bir uçak alalım dedim. Kar amacı gütmeden insanları taşıyalım. Onun da apron giderleri çok yüksek çıktı. Bir de tarifeli yapacağız dersek altından hiç kalkamayız. Havacılık da çok ağır şartlar var. Böyle bir projemiz var, çalışıyoruz. Bunlar akşamdan sabah olacak şeyler değil. Bir şey yapmazsanız da hiç ilerlemiyor.”
PES ETMEDİK
“Yerli otomobil üretimi şu an hangi aşamada?” sorusuna yanıt veren Küpeli, şöyle konuştu: “Bu konuyla ilgili mücadelemiz bitmedi. Biz yerli otomobilin Eskişehir’de yapılmasıyla ilgili çok gayret gösterdik. Bununla ilgili bakanımıza ve diğer tüm karar vericilerle görüşmelerimiz sağladık. Mutlaka bu iş Eskişehir’de olmalı dedik. Üstelik bizde kaliteli bir altyapı, iş gücü, yedek parça üretebilecek yan sanayi var. Eskişehir bu anlamda avantajlı bir şehirdi ama liman bağlantısı etken oldu ve yerli otomobilin Karadeniz, Filyos bölgesinde yapılması için karar açıklandı. Biz yine de pes etmedik. Buraya mutlaka büyük yatırımlar gelmedi, getirmeliyiz. Sadece otomobil de değil başka şeyler de olabilir.”
KARARLIYIZ
Küpeli sözlerine şu şekilde devam etti: “Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ajansı’ndan bize bir bilgi geldi. Dediler ki büyük bir otomobil firması bir yatırım planlıyor. Ne dersiniz? Balıklama atladık. Biz de her şeyin olduğunu söyledik. Takipteyiz. Biraz daha ilerleme olduğu zaman Eskişehir’in bütün karar vericileriyle birlikte Ankara’ya gidip bu işe talip olduğumuzu ileteceğiz. Çok kararlıyız. Bir sonuç olabilir. Yatırımın Türkiye’ye yapılması kararı verilirse, Eskişehir olarak biz varımızı yoğumuzu ortaya koyarak mücadeleye devam edeceğiz. Bunu her Organize Sanayi Bölgesi karşılayamaz, 400 hektarlık bir alandan bahsediyoruz. Biz bunu kolay bir şekilde tahsis ederiz. Hatta imara açılmamış yerleri bile açarız. Yeter ki gelsinler.”
HİZMET YARIŞI
“Sanayi Odası ile rekabet mi var?” sorusunu yanıtlayan Küpeli, “Buna rekabet demeyelim. Biz icracıyız. Bizim bütçemiz büyük. Dolayısıyla sanayiciler için bir hizmet yarışı diyebilirsiniz. Aramızda rekabet olduğunu düşünürsek o zaman biz refiklerimize haksızlık etmiş oluruz. OSB’nin oluşturduğu doğrudan sanayiciye dokunan projelerimiz var. Bu anlamda düşündüğümüz zaman ben rekabet sözcüğünü doğru bulmuyorum. Herhangi bir kurumla veya kişilerle sorunumuz yok, sürekli iş birliği halindeyiz. Ben aynı zamanda Sanayi Odası Meclis Üyesiyim. İş birliğimiz de devam edecek. Biz sanayiciyle doğal olarak temas halindeyiz. Biz bir bütünüz. Onlar sosyal projelerde, eğitim tarafında hizmet veriyorlar. Biz sanayici ile doğrudan irtibat halinde olduğum için belki sorunları kısa zamanda görüp çözüm arayışı içinde oluyoruz” şeklinde konuştu. Sözlerine Celalettin Kesikbaş ile ortak projelerde olduğunu ekleyen Küpeli, “Bu ülkenin kavgaya, itişmeye, didişmeye tahammülü yok ki. Dış güçler bizimle bu kadar uğraşırken bir de kendi içimizde kendimizi yemenin bir anlamı var mı?” dedi.
TARAF OLAMAYIZ
2019 yerel seçimleri ile ilgili düşüncelerine yer veren Küpeli, “Sanayiciler siyasetçilerle sürekli iş birliği halinde olmalı. Siyasetçiler bizim için ana unsur. Seçime giren girmeyen taraf olan olmayan birçok kişi ziyaret ediyor. Bizim taraf olmamız mümkün değil. Kim idareni başına gelirse biz onlarla beraber hizmet etmek için, problemleri çözmek için çalışma arzusundayız. Siyasetçilerimizin tecrübelerinden yaralanarak çözüme kısa sürede ulaşma arzumuz var. Bunun için siyaset tarafında biz gerçekten nötrüz. Kim olursa olsun seçilmişlerle beraber çalışmak, sorunlarımızı kısa sürede çözmek ana hedefimiz” diye konuştu.
DOĞRU OLMAZ
“Gelecek dönemlerde siyasi beklentiniz var mı?” sorusunu yanıtlayan Küpeli, şunları söyledi: “Bir nabız yoklaması olmuştu geçtiğimiz aylarda. Ben işimin başındayım, o konuda iş tecrübem de yok. Bütün siyasi partilerimizle, onların temsilcileri ile konuşuyoruz. Bir ayrım ya da taraf olmamız söz konusu değil. Bazı yönetim kurulu üyelerimize siyasi partilerden teklifler geldi. Bana sorduklarında ‘Tercih yapın, ya orası ya burası’ dedim. Biz neticede herhangi bir siyasi partinin sempatizanı olduğumuz anda doğru yapmış olmayız. OSB’nde bir çok insan var, biz onların kararlarına saygılıyız. Hangi partiden olursa olsun hepsinin yeri ayrıdır. Siyaset bizim işimiz değil. Bu tarz kurumlara siyaset girmemeli.” HM
 
1000
icon
Doğa Sever 6 Ocak 2019 15:36

Birde ; yıllardır bekleyen 7 Km raylı bağlantı yolu yapılsa!

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi