PANZEHİRDE YERLİ ÜRETİM

Okunma: 482
Videoyu Aç PANZEHİRDE YERLİ ÜRETİM
A
a

Eskişehir’de ilk defa hayvan zehirlenmelerine karşı panzehir üretmek için kurulan Alternatif Biyoloji Laboratuvarının (ALBİLA) açılışı yapıldı.

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde (EOSB) 7 dönümlük alan üzerine kurulan laboratuvarda hayvan sokmalarına karşı panzehir üretilecek. Eskişehir’deki ilk ilaç üretim tesisi olan laboratuvar, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) ve yurt dışındaki üniversitelerle de iş birliği yapıyor. Hayvanların demirbaş, hayvan zehirlerinin hammadde statüsünde kullanıldığı laboratuvar açılışı saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Açılışa, Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, AK Parti Eskişehir Milletvekili Harun Karacan, Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Celalettin Kesikbaş, ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, şirket Yönetim Kurulu Başkanı Akın Kozanoğlu ve çok sayıda davetli katıldı.
İŞ BİRLİĞİ VURGUSU
Açılış konuşmasını yapan Akın Kozanoğlu, “Anti serum üretimi yapacağız. Bu ürün portföyü Türkiye’de uygun koşullarda üretimi henüz yapılmayan ve ithalata bağlı bir sektör. Bu nedenle bu boşluğu dolduracak bir tesisin sahibi olmaktan da gururluyuz, mutluyuz” ifadelerini kullandı. Ardından ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, milli kalkınmada üniversite olarak üzerine düşen vazifeyi layıkıyla yerine getirmek istediklerini dile getirerek, “Ekonomik kalkınma ve bunun temeli olan ve ileri teknoloji üretiminin en önemli koşulu hiç şüphesiz kamu, üniversite ve sanayi iş birlikleridir” dedi. 

İLKLERİN ŞEHRİ
Vali Özdemir Çakacak, ilaç sektörünün son derece stratejik bir alan olduğunun altını çizerek, “Eskişehir bir ilkler şehri. İlaç sanayinde de bu tesis ile başlayacak. Daha da farklılarını bekliyoruz. İlaç sektörü son derece stratejik bir sektör. Özellikle afetlerde, salgınlarda, savaş durumlarında ihtiyaç duyulduğunda ne kadar büyük bir ne kadar büyük bir stratejik önemi olduğu çok daha fazla anlaşılıyor. Savunma sanayi gibi stratejik bir sektör. Savunma sanayi nasıl ülkenin savunması ile ilgili bir sektörse, ilaç sektörü de insanların savunmasıyla ilgili bir sektör. Dolayısıyla savunma sanayi yerli üretimde nasıl yüzde 65’lere gelmişse, ilaç sektörü de, ilaç sanayi de yer geçen gün yerlilik oranı artıyor. Böyle tesislerle daha da artacak” dedi. Yapılan konuşmaların ardından Alternatif Biyoloji Laboratuvarı açılışı gerçekleşti. Daha sonra Vali Çakacak öncülüğünde tesiste kısa bir tanıtım turu yapıldı. HM-İHA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi