POLİSİ SEVDİRİN

Videoyu Aç POLİSİ SEVDİRİN
A
a

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü tarafından ‘Polis-Halk’ ilişkilerinin geliştirilmesi amacıyla Şehit Mustafa Türker İlkokulu’nda Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen ‘Karagöz’ün Polisle Tanışması’ isimli gölge oyununun gösterimi yapıldı. 

İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce, Polis-Halk ilişkilerinin geliştirilmesi, toplum üzerinde oluşan suç korkusunun ortadan kaldırılarak daha güvenli yaşam alanları oluşturulması amacıyla gerçekleştirilen etkinliklere bir yenisi daha eklendi. Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen etkinlikte Yeşiltepe Mahallesi Şehit Mustafa Türker İlkokulu’nda birinci sınıf öğrencileriyle bir araya gelen ekipler, çocukların dikkatini toplama ve bilgi verme amaçlı ‘Karagöz’ün Polisle Tanışması’ isimli gölge oyunu gösterimini yaptı. Polis ekipleri, bu oyunla çocukları hem güldürdü hem de tehlike arz edebilecek konular hakkında çeşitli uyarılarda bulundu. 
Yapılan gölge oyunu sonunda Toplum Destekli Polislik maskotu ‘Polis EsEs’ gelerek çocuklarla oyun oynadı. Daha sonra miniklere boyama kitabı hediye edildi. 

HAYATİ KONULARI
ÖĞRETİYORLAR
Yapılan etkinlik sonrası açıklamalarda bulunan İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü Polis Memuru Harun Kaya, “Daha önceden biz bu etkinliği anlatarak yapıyorduk. Fakat direk anlatınca çocukların dikkatini toplayabilme süremiz 5-6 dakikaydı. Bu kez böyle eğlendirerek yapalım dedik. Türkiye’de bir ilk olarak gerçekleştirdik. Karagöz-Hacivat oyunuyla çocuklarla 20-25 dakika hem oyun oynayıp hem de bir şeyler öğretme şansımız doğuyor. Oyun aralarında, trafik kuralları, yabancılarla konuşmama, yabancıların verdiklerini almamak ve polisin telefon numarası gibi çocuklar için hayati olan şeyleri bu şekilde aktarmaya çalışıyoruz. Umarım bu etkinlik Türkiye’ye de örnek olur” ifadelerini kullandı. 

AİLELERİ UYARDI
Ailelerin çocukları polisle korkutması olayına değinen Kaya, “Aileler eskisine göre biraz daha bilinçlendiler. Eskisi gibi değiller ama yine çocukla baş edemeyen aileler, ya eline tablet tutuşturuyor ya da polis ve doktorla korkutuyorlar. Bu konuda, çocuklar sokakta tek başına kaldıkları zaman ya da kayboldukları zaman polisin yanına gitmesini engelliyorlar. Belki yabancı, tehlikeli insanlarla konuşacaklar. Ailelerden ricamız çocuklarınıza polisi olabildiğince sevdirin, olabildiğince sempatik gösterin ki biz de hem size hem de onlara yardımcı olabilelim” dedi. ESRA ÜNLÜ
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi