PROJELERİMİZ HIZLANACAK

Videoyu Aç PROJELERİMİZ HIZLANACAK
A
a

Cumhuriyet Gazetesinin sorularını yanıtlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, kırsal kalkınma projeleri kapsamında üreticinin ekonomik durumunu iyileştirmeye yönelik yaptığı çalışmaların hızlanacağını söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Cumhuriyet’ten Leyla Kılıç’ın sorularını yanıtladı.
GÖÇ ENGELLENMELİ
Başkan Büyükerşen, “Hayata geçirmek istediğiniz ve hayalini kurduğunuz projeler nedir?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Öncelikle önceki dönemden devam edegelen projelerimiz var. İlk hedefimiz onları bitirmek. Teknik, hukuki, finansal hazırlıklarımızın tümü tamamlanacak. Bundan önceki dönemlerde olduğu gibi, bundan sonra da ayakları tamamen yere basan projelerle devam edeceğiz. Tabii önümüzde büyük engeller de var: AKP’nin ekonomimizi getirdiği nokta ile iç ve dış politikamız, keza demokrasimiz, özgürlükler, tek adam rejimi, belediyelerle ilgili yasalar ve mevcut sistemin çarpıklıkları... Diğer taraftan baktığınızda üretim, tüketim, eğitim ve sosyal yönden bitkin durumdaki köylerimizin kalkındırılması görevi de belediyelere yüklendi. Kırsalda yaşayan çiftçinin ve köylünün ekonomik durumunu iyileştirmeye dönük destek projelerimiz var. Hibe domates ve marul fidesinin yanında ipekböcekçiliğini yeniden canlandırmak için dut fidesi dağıttık. Canlı hayvan desteği yapıyoruz. İlk etapta 50 adet damızlık manda hibe ettik. Bu projedeki temel amaç, tarım ve hayvancılığın geldiği olumsuz nokta nedeniyle üreticilerin, çiftçilerin ve onların çocuklarının köylerden göç etmelerinin önüne geçmek. Önüne geçmek derken, gençlerin köylerden gelip şehirde asgari ücretle çalışmaları yerine topraklarında kalıp üretim yapabilmelerini ve ekonomik açıdan yeterli kazancı elde edebilmelerini sağlamak. Bunu, Büyükşehir Belediyesi’nin tek başına gerçekleştirmesi çok zor, hatta imkânsız. Dediğim gibi, bizimkisi ‘cansuyu’ diyebileceğimiz bir destek.”
KUKLA TİAYTROSU GELİYOR
“Kültür-sanat alanına eğilerek birçok çalışmalar yaptınız. Eskişehir’i bu anlamda daha da yukarıya taşıyacak etkinlikleriniz olacak mı?” sorusunu yanıtlayan Büyükerşen, “Biz, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi olarak 75 kişilik kadrolu bir senfoni orkestrasını kurduk, aralıksız her hafta iki konser veriyor. Yedi tiyatro binamız ve kadrolu sanatçılarımız var. Dahası, kültür merkezleri, galeriler, atölyeler, konser salonları, sahneler yaptık. Eskişehir İstanbul’dan sonra en çok tiyatro ve konser salonuna sahip il haline geldi. Müzikaller, uluslararası çocuk tiyatroları festivalleri, opera günleri düzenliyoruz. Bu demek değildir ki, kültür-sanat alanında yapacaklarımız bitti. Bitmedi elbette, yaptığımız sosyal tesislerin çoğunun içine küçük de büyük de olsa bir gösteri ve dinleti sahnesi, bir sergi salonu yerleştiriyoruz. Örneğin yakında bitecek bir projemizin içinde “kukla tiyatrosu” da var. Orası tamamlanıp hizmete girdiğinde Eskişehirliler yeni bir sanatla tanışacaklar. Ayrıca, Odunpazarı Modern Müzesi eylül ayında tüm Türkiye’nin ziyaretine açılacak. Dünyada yalnızca belli başlı birkaç şehirde olan bir müzecilik anlayışı ile bina projesini ünlü bir Japon mimarınca yapılan bu müzenin, tüm dünyada yankı bulacağına eminim” diye konuştu. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi