Şampiyonlar Ligi EuroCup’u geçti!

Videoyu Aç Şampiyonlar Ligi EuroCup’u geçti!
A
a

Basketbolda tartışma haline gelen ‘Avrupa’da 2 numaralı kupa hangisi?’ sorusu değişen gelirlerle şekillenmeye başladı. FIBA Şampiyonlar Ligi, kulüplere dağıttığı para anlamında EuroCup’ı geride bıraktı.

Şu an ikinci sırada
Basketbola camiası tarafından zaman zaman tartışmalara neden olan ‘Avrupa’da 2 numaralı kupa hangisi?’ sorusu değişen gelirlerle cevap bulmaya başladı. Türk Hava Yolları Euroleague’nin ardından kulüplere en fazla para dağıtan basketbol organizasyonu FIBA Şampiyonlar Ligi oldu. Şampiyonlar Ligi ayak pastı için 50 bin Euro verirken, Euro Cup 20 bin Euro dağıtıyor. Şampiyonlar Ligi’nin şampiyonu kasasına 1 milyon Euro koyarken, EuroCup’ı müzesine götüren ekip 450 bin Euro ile ödüllendiriliyor.
 
“Takım başına 162 bin Euro”
EuroLeague'in Dörtlü Finali'nin düzenlendiği Belgrad'da gelir konusuyla ilgili açıklama yapan EuroLeague CEO'su Jordi Bertomeu, bir EuroCup takımının ortalama gelirinin 125.000 Euro olduğunu belirtirken, “Basketbol Şampiyonlar Ligi'nde 32 takım başına düşen gelir 162.000 Euro. Zira Basketbol Şampiyonlar Ligi; 3.5 milyon Euro doğrudan kulüplere olmak üzere, 1.3 milyon Euro tahkim sorumluluğunu üstlenmek için ve 400 bin Euro da reklam-tanıtım için olmak üzere toplamda 5.2 milyon Euro para harcıyor” dedi.
 
AEK EuroCup’ı reddetti
Geçtiğimiz ay Basketbol Şampiyonlar Ligi şampiyonu AEK Atina, EuroLeague tarafından 2018-2019 EuroCup’ta mücadele etmesi hakkında gelen teklifi reddetti. Yunan temsilcisi yarı yarıya olan gelir farkını göz önünde bulundurarak FIBA Şampiyonlar Ligi’nde yer alma kararı aldı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi