Sanat ülkeyi düzeltebilir’

Videoyu Aç Sanat ülkeyi düzeltebilir’
A
a

Tepebaşı Belediyesi tarafından gerçekleştirilen 9. Uluslararası Sanat Çalışayı’nda konuşan Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, “Sanatın bakış açısında, ülkede birçok şeyi düzeltebilecek bir yapı var” dedi.

Tepebaşı Belediyesi Özdilek Sanat Merkezi'nde düzenlenen açılış törenine Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’ın yanı sıra, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis üyeleri ve çalıştayın bu yılki onur konuğu Devrim Erbil ile 7 ülkeden 24 sanatçı katıldı. Açılış töreninde konuşan Uluslararası Sanat Çalıştayı danışanı Numan Arslan, “Tepebaşı Belediyesi, siz sanatçıların katkısı ile sanat koleksiyonu açısından Türkiye’nin en zengin belediyesi durumuna gelmiştir” dedi.
BÜYÜK ŞEYLER KATTILAR
Çalıştayın onur konuğu olan Devlet Sanatçısı, ressam Devrim Erbil ise yerel yönetimlerin kültürel yaşamda büyük rol oynadıklarını ifade ederek, “Aslında yerel yönetimlere yüklenen bir görev de; o kentte yaşayanların kültürel ihtiyaçlarına cevap vermek... Bunu en güzel yapan belediyelerden biri de Tepebaşı Belediyesi’dir. Burada dostluklarıyla gurur duyduğum Yılmaz Büyükerşen ve Ahmet Ataç, Eskişehir’e çok büyük şeyler kattılar ve katmaya devam ediyorlar” ifadelerini kullandı. Törende daha sonra konuşan Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ise sanatın özünde düşünce özgürlüğünün olduğunu vurgulayarak, “Uluslararası Sanat Çalıştayı’nın 9.’sunun açılışında burada buluştuk. Bir sanat etkinliğini defalarca yapabilmek güç. Ülkenin bu şartlarında yapabilmek zor oluyor ama biz ısrarla devam edeceğiz. Özelikle geçen yıl kazandığımız uluslararası kimliğimiz bize ayrı bir güç verdi. Değerli onur konuğumuz Devrim Erbil, birinci çalıştayda da yanımızdaydı. Hatta o zamanki söylediği bir söz hala kulaklarımda; sanatın özünde düşünce özgürlüğünün var olması çok önemli. Gerçekten de sanatın bakış açısında, ülkede birçok şeyi düzeltebilecek bir yapı var” diye konuştu.
7 ÜLKEDEN 24 SANATÇI
Konuşmaların ardından Tepebaşı Belediyesi Gençlik Korosu katılımcılar için mini bir dinleti gerçekleştirdi. Açılış töreni kokteyl ile son bulurken çalıştay, 20 Nisan tarihine kadar devam edecek. Çalıştaya katılan ressamların çalışmaları hafta boyunca yine Özdilek Sanat Merkezi'nde devam edecek. Çalıştaya ülkemizin yanı sıra Almanya, Bulgaristan, Fransa, İtalya, Japonya ve Ukrayna'dan katılan sanatçılar ise şu şekilde: Devrim Erbil, Ahmet Şinasi İşler, Aynur Mahmudova Kaplan, Ayşegül Kalkan, Ceyda Güler, Deniz Gökduman, Dorit Bereach, Erkin Keskin, Gizem Enuysal, Halil Topçu, Hasan Çağlayan, Hasan Mirza, İsmail Tetikçi, Magdelana Maler, Mehmet Hacıfettahoğlu, Monica Gabotta, Nurcan Perdahcı, Nurdan Likos, Oleksandr Galdekska, Orhan Zafer, Selda Eren, Susumu Ohira, Svetlozar Nedev ve Svitlana Galdetska. Sanatçıların çalışmalarını Özdilek Sanat Merkezi’nde sürdüreceği 9. Uluslararası Sanat Çalıştayı, 20 Nisan’da sona erecek. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi