Şehre ihanettir

Okunma: 237
Videoyu Aç Şehre ihanettir
A
a

Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından Kurşunlu Külliyesini Odunpazarı Belediyesi’nin boşaltmasını istendi. Halkın cezalandırılmak istediğini söyleyen Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt bunun Eskişehir’e ihanet olduğunu söyledi.

Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ait olan Kurşunlu Külliyesi’nin kullanım hakkı yapılan anlaşmalar ile Odunpazarı Belediyesi’nde bulunuyor. Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından gönderilen yazı ile Odunpazarı Belediyesi’nin Külliyeyi boşaltması istendi. Konuyla ilgili konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Belediye’nin kuruluşundan bu yana Kurşunlu Külliyesi’nin zaman zaman bir kısmı zaman zaman tamamının Odunpazarı Belediyesine kiralandığını anlattı. Her dönem geliştirilerek, biraz daha güzelleştirilerek bugünkü haline geldiğini söyleyen Kurt, “Bizden önce 10 yıl AK Partili belediye başkanı zamanında da burada faaliyetler devam etmiş fakat ne hikmetse biz seçildikten sonra Vakıflar Bölge Müdürlüğü bizi buradan çıkartmak istiyor. İlk yıl çok düşük miktarda olan kira parasını çok yüksek bir miktara çıkartarak ikna edebildik ve kaldık. Bir yıl sonra yetkili kimse yokken Külliye’nin kervansaray bölümü mühürlenmek suretiyle güya bizi buradan çıkardılar. O günden bugüne kadar değişik tartışmalar ve görüşmelerle tahliye işlemini öteledik fakat yılbaşından itibaren yeniden Vakıflar Bölge Müdürlüğü bizim buradan çıkmamızı istiyor” diye konuştu.
ŞİKAYET EDİYORUZ
Başkan Kurt artık direnmeyeceklerini söyleyerek, “Eskişehir halkına şikayet ediyoruz. Yetkililere defalarca izah etmemize rağmen anlamamakta ısrar ediyorlar. O zaman buyursunlar bu müzeleri kendilerine bağışlayalım onlar işletsinler. Çünkü buradaki eserler insanlık değeridir ve kültür varlığıdır. Bunlara yazık olmasına bizim gönlümüz razı olmuyor. Burası Eskişehir’e gelen turistlerin birinci uğrak yeri. Odunpazarı Belediyesi buradan çıktığında bu bakım ve gözetimin hiçbirinin olmayacağı kesin. Çünkü önümüzde örnekler var orman fidanlığının ve Şehri Derya Parkının boşaltılmasından sonra ne hale geldiğini gördü bütün Eskişehirliler” ifadelerini kullandı.
ŞEHRE İHANETTİR
Seçildikleri günden bu yana buradan çıkartılmaya çalışıldıklarını aktaran Kurt, Odunpazarı Belediyesi buradan çıkartıldığında kimin eline ne geçecek diye sordu. Eskişehir’in ileri gelenlerinden yardım isteyen Kurt şunları dile getirdi: “Eğer Türkiye’de demokrasi var diyorsanız, demokrasiyi içinize sindirmişseniz yerel seçimlerin sonucu bakış açınızı değiştirmemeli. Eskişehir halkı böyle bir tercih yaptı diye devletin imkanlarından Eskişehir’i yararlandırmayı ortadan kaldırırsanız, bu Eskişehir’e ihanet, Eskişehir halkını cezalandırmak olur.”
CİMER’E BAŞVURDUM
Vakıflar Genel Müdürlüğü ile yaptığı görüşmelerde Külliye’nin kullanımının 10 yıllığına Odunpazarı Belediyesi’ne tahsis edilmesi için gerekli başvuruları yapmalarına rağmen sonuç alamadıklarını ifade eden Kurt şunları söyledi: “Ne yazık ki Türkiye tek parti iktidarı dönemi yaşıyor ve deniliyor ki ‘Bir siyasi irade devam ettirelim desin’. Ne yazık ki üzülerek söylüyorum Eskişehir’den hiçbir siyasi iradeyi buraya telefon ettirmeyi beceremedim. Cumhurbaşkanımız şehrimize geldiğinde bir müzenin temel atma törenine katıldı ben de bundan cesaret alarak CİMER’e başvurdum. Cumhurbaşkanından yardım istedim. Eğer o da uygun görmediyse Odunpazarı Belediyesi’nin bu Külliye’de kalmasını, bizi çıkarıp atarlar buradan.” HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi