ŞEHRİN ATEŞİYLE TOPRAĞIN DANSI

Okunma: 819
Videoyu Aç ŞEHRİN ATEŞİYLE TOPRAĞIN DANSI
A
a

Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenin 12’nci  Uluslararası Eskişehir Toprak Sempozyumu 1 Eylül’de başlıyor. Bu yılki sempozyum ETİ Şirketler Grubu Başkanı Firuz Kanatlı’ya adanacak.


Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu’nun 12’ncisi 1-16 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Bu kapsamda Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç basınla bir araya geldi. Toplantıya Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Nadir Küpeli, sempozyumun sanat danışmanlığını üstlenen Prof. Bilgehan Uzuner, sponsor firma temsilcileri de katıldı. Pişmiş Toprak Sempozyumu’nun 12 yıllık bir geçmişi olduğunu kaydederek, “Gerçekten bu o dönemlerde yapılacak bir sanat etkinliğinin malzemenin hangisi olacağının kararı üzerine tartışırken pişmiş toprağın karar verilmesi çok önemliydi. Çünkü o toprak bugün Eskişehir’in hem belleği hem de kimliği oldu” dedi. Bu sanat etkinliğinin üç ayaklı olarak hayata geçtiğini belirten Ataç, “Sektörel, bilimsel, sanatsal ayakları var. Yani toprağı üç kademede inceleyen bir grup onun üçünü birleştirdiğinde güzel bir sanat projesi çıktı ve bugün de hala bunun peşindeyiz” ifadelerini kullandı. Etkinliğin Firuz Kanatlı anısına gerçekleştirileceğini söyleyen Ataç, “Firuz Bey gerçekten Eskişehir adına çok önemli bir kişi. Çok farklı bir kişiliği var. Eskişehir’e sanayi adına büyük emeği olan bir insan. Beş vakit namazında ama Atatürk’e kimseye toz kondurtmaz. Hakikaten çok değerli bir insandı. Minnetle anıyorum kendisini. Bu yıl da rahmetli Firuz abiye adadık. Bunlar bir yönde vefa projesi oldu. Onlar adına bu projenin yapılması bizim için çok önemli” diye konuştu.
MÜLTECİLERLE İLGİLİ PROJE
“Sempozyum alanında değerli esnafımıza hediye ve pişmiş toprak eserler satan esnafımıza büyük alanlar hazırlıyoruz. Orada 15 gün çok ciddi satışlar yapıp, onlara da katkımız oluyor” ifadelerini kullanan Ataç, pişmiş toprağın Tepebaşı için önemine değinerek, “Hatırlarsanız 1927’de ilk kiremit Tepebaşı’nda yapılmış. 20’ye kadar İtalya’dan Marsilya’dan ithal edilen kiremit, Tepebaşı’nda yapılmış ve ondan sonra fabrikaların sayısı artmaya başlamış” dedi. Etkinliğe yurtdışından iki önemli kişi geleceğini vurgulayan Ataç, “Treptow-Köpenick Belediye Başkanı Oliver Igel geliyor. Bu sene burada Demiryolu Kültürü Ortak Mirası diye bir fotoğraf sergisi açılacak.  Sayın Başkan gerçekten genç bir başkan. Onlarla geçen sene başlattığımız mültecilerle ilgili bir projemiz var. İkincisi ise Filistin Büyükelçisi Faed Mustafa gelecek. Kardeş şehir protokolü imzalayacağız” şeklinde konuştu.
BENZERİ DÜNYADA AZ
Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu Sanat Danışmanı Prof. Bilgehan Uzuner ise sempozyumun yaklaşık 20 yıl önce ana fikri oluşturulduğunu kaydederek, “Bütün hazırlıklarıyla belediye ve üniversite işbirliğinin iyi bir örneğini temsil eden, Eskişehir’e ait en önemli sanat etkinliği diyebiliriz. Aslında Türkiye’de de bu alanda yapılan en kapsamlı en kuvvetli seramik ve heykel bileşkesini oluşturan bir çalışma. Yurtdışında da tanınır olduğunu artık biliyoruz” ifadelerini kullandı. Bugüne kadar 120 sanatçı, yaklaşık 400-450 öğrenci asistanla birlikte çalıştıklarını belirten Uzuner, “Kent bugüne kadar 150 eser kazandı. Belediye binası, ETİ Caddesi, yedi sekiz parkta önemli bir birikimimiz ve açık hava müzemiz var diyebiliriz artık rahatlıkla. Bunun benzerini dünyada da az görüyoruz” diye konuştu.
3 EYLÜL’DE AÇILACAK
Sempozyum 1- 16 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Sempozyumun açılışı 3 Eylül Pazartesi saat 18.30’da Eti Eski Fabrika alanında yapılacak. Açılış konserinde sanatçı İzel sevenleriyle buluşacak. Kapanış töreni ise 15 Eylül Cumartesi günü sempozyum alanında saat 18.30’da gerçekleştirilecek. O gün de tören sonunda sanatçı Özgenur Altuntaş sahne alacak. Bir gün sonra, 16 Eylül Pazar akşamı saat 20.30’da da ESPARK AVM yanındaki alanda Moğollar Eskişehirli sanatseverlerle bir araya gelecek. Etkinliklerde bilimsel sunumlar yapılacak,  davet edilen sanatçıların çalıştığı heykeller Tepebaşı bölgesinde parklara yerleştirilecek, geleneksel üretim yapan üreticilerle, sektör içinde yer alan firmaların ürünlerini tanıtmalarına olanak sağlanacak. 12’inci Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu bu yıl Türkiye’nin yanı sıra Şili (Catalina Vial), Ukrayna (Zuban Nataliya), Lübnan (Neville A. Salha), Güney Kore (Kim Jaekyu) ve Karadağ (Luka Rodojevic) ülkelerinden sanatçıların katılımı ile gerçekleşecek. Sempozyuma ülkemiz adına ise Soner Pilge, Candan Güngör, Tuba Korkmaz, Emet Egemen ve Nida Olçar katılacak.
SEMPOZYUMA DESTEK
12. Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu’na destek veren firmalar ise şöyle;
Ana Sponsorlar: Başak Kiremit, Eti, Espark AVM
Sponsorlar: Polimeks, Maş Magnezit A.Ş., Özsoy İnşaat, Capella Park- Aydoğanlar Ilgaz İnşaat, Hilton Garden Inn, Eldem, Cassaba Modern (Müpasan), Selka Group, Neoplus, Küpeliler, Mado, AYD Yapı, JMS, Şen Yapı, Özdilek, Ay Plastik, Kızılbük Madencilik, Toraman İnşaat, Ekin Organizasyon, Eskişehir Ticaret Borsası, Zamane Meyhanesi, Memphis, Ümit Hastaneleri, TÜROB
Destekçiler: Kültür Bakanlığı, Eskişehir Valiliği, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Odunpazarı Belediyesi, Anadolu Üniversitesi
 
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi