Sizi amele yapacaklar

Okunma: 259
Videoyu Aç Sizi amele yapacaklar
A
a

CHP’li milletvekilleri, belediye başkanları, parti ve STK temsilcileri İsmet İnönü Caddesi’nde bir araya gelerek "Termik Santral’e Hayır" yürüyüşü gerçekleştirdi. Grubun yürüyüşüne polis izin vermeyince gerginlik yaşandı.

İsmet İnönü Caddesi başında sloganlar atarak yürüyen grupla çevik kuvvet ekipleri arasında gerginlik yaşandı. Grubun yürüyüşüne ‘izinsiz’ olduğu gerekçesiyle müsaade etmeyen polis ekipleri gerek uyarıların ardından eyleme izin verdi.
İstasyon Caddesi Kavşağına kadar süren yürüyüşten sonra ‘Termik Santral’e Hayır’ diyen belediye başkanları, STK ve parti temsilcileri konuşma yaptı. Eyleme CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer, Milletvekili Cemal Okan Yüksel, Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Demokrat Parti, Saadet Partisi, İYİ Parti, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Vatan Partisi, Emek Partisi, Liberal Demokrat Parti İl Teşkilatları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

PEŞKEŞ ÇEKEMEDİLER
Eylemde konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, her türlü teröre karşı olduklarını belirterek, “Termik santralle Eskişehir’i yok etmek isteyen doğa terörünün de karşısındayız. Eskişehir’in sesini Türkiye’ye duyurmaya geldik. Neden Alpu Ovası seçildi diye araştırdım. Bir yıl bile geçmedi, Alpu Ovası tarımsal sit alanı ilan edildi. Bu hükümet tarafından ilan edildi. Alpu Ovası ne ekersen yüz veren oldukça verimli tarım arazisiydi. Bir yılda ne değişti de termik santral kurmaya kalktılar” diye konuştu.

İHTİYACINIZ VAR MI?
Karaca sözlerine şu şekilde devam etti: “İş aş sağlayacak diyorlar. Alpu Ovası’ndan geçimini sağlayan üreticiler, sizin o zehir soluyan santralde işe ihtiyacınız var mı? Zaten sizi orada işe de almazlar. Oradaki şirket mühendisini, çalışanını ben göndereceğim diyor. Size aş vadedenler ancak size santralin yapımında amelelik vaat edecekler. Alpu Ovası’nda yetişen hiç bir ürün satılamayacak. O zehirli otları yiyen hayvanların satılacağını mı zannediyorsunuz. Çocuklarımız gelişim bozuklukları yaşayacak. Gökyüzüne baktıklarında mavi bir gökyüzü göremeyecekler. Rant için yandaşa peşkeş için termik santrale izin veren hükümetin çocukları için de ‘hayır’ diyoruz.”

YAVRULARIMIZ İÇİN
Gündüzler Köyünden Fehime Babadağ şunları söyledi: “Bu iş siyasi iş değil. Bu iş ak parti, kara parti, beyaz parti işi değil bu iş gelecekteki yavrularımız için çabalamamız gereken iş. Termik santrali kurdurmayacağız. Kepçeler kazı yapmaya gelsin önlerine yatacağım. Biz zaten yaşımızı başımızı aldık, arkadan gelen yavrularımıza yazık değil mi?”

DİRENECEĞİZ
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ise, “Bu topraklarda yüzyıllardır tarım yapılıyor. Yüzyıllarca da yapılacak. Ekonomik anlamda bu değerleri yan yana getirirseniz, 30 yıl ömür olan termik santralin ekonomik getirisinden daha fazla olur. 30 yıl sonra termik santral işe yarayacak mı? 30 yıl sonra Alpu Ovasında tarım yapılmaya devam edilecek. O zaman niye yapıyoruz. Santrali yaparsak tarım da bitecek, santral bitecek, hayatta bitecek. Ben Eskişehirlilerin bu konuda direneceğine inanıyorum. Biz her türlü yardımı ve katkıyı yapmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

İNSANİ SORUN
Termik santralin ne AKP, ne CHP ne MHP ne de diğer partilerin sorunu olmadığını belirten Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, “Bu insani bir sorundur. Buna herkesin sahip çıkması gerekir. Bugün Eskişehir Türkiye’de havası temiz 6 ilden bir tanesidir. 1992 yılında Kütahya kömürü nedeniyle gökyüzü simsiyahtı. Dönemin valisi kömürü sokmadı bir anda şehrin havası temizlendi. Sonradan doğal gaz geldi tertemiz oldu. Onun için biz diyoruz ki bırakın kömürü, Allah güneş vermiş bundan faydalanalım. Eğer yapmakta ısrar ederlerse Fehime Ablanın yanına ben de yatacağım” dedi. HM

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi