SONDAJ ÇALIŞMASI NEDEN SÜRÜYOR?  

Videoyu Aç SONDAJ ÇALIŞMASI NEDEN SÜRÜYOR?  
A
a

Jale Nur Süllü, Türkiye Büyük Millet Meclisi Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Kanun Teklifi görüşmelerinde komisyona, termik santral ihalesinin iptal edilmesine rağmen neden sondaj çalışmalarının sürdüğünü sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü,  Kanun teklifinin Bütçe Komisyonu görüşmeleri sırasında enerji santrallerine tanınan ayrıcalıklar ile ilgili 15. Maddesi görüşülürken Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan’ın ÇED sonucu Alpu’ya termik santral kurulabileceğini ifade ettiği açıklamasını Türkiye Büyük Millet Meclisi genel kurul görüşmelerinde dile getirerek “Eskişehir için termik santral tehlikesi devam ediyor mu?” sorusunu komisyona yöneltti.
Bakanlar Kurulu kararıyla, 2016 yılında "Büyük Ova" adı altında koruma kararı alınarak sit ilan edilen verimli tarım toprakları Alpu Ovası'nda kurulması planlanan termik santral için çıkılan 7 ihalenin, her seferinde iptal edildiğini belirten Süllü, “Temmuz ayı başındaki ihale de iptal edilince dosyanın kapandığı bilgileri kamuoyunda sevinç yarattı. Ancak bölgede kömür sondaj çalışmaları devam ediyor” dedi.
CEVAP ALAMADIK
Süllü konuşmasına şöyle devam etti “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na, Cumhurbaşkanı Yardımcısına, Tarım ve Orman Bakanlığı’na verdiğim yazılı soru önergelerinde bu sondajların neden yapıldığını sorduk, cevap alamadık. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüştüğümüz torba yasanın komisyon tutanaklarını okurken enerji santralleriyle ilgili maddede CHP vekilleri tarafından Alpu termik santralinden söz edilince Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı, henüz santral olmadığını ancak ÇED sonucu Alpu’ya kömürlü termik santral yapılabileceğini belirtiyor. Buradan sormak istiyorum davası süren ancak iptal edilme olasılığı yüksek ÇED raporu yerine yeni bir ÇED raporu hazırlamak için mi sondaj çalışmaları sürüyor? Alpu'da Eskişehirlilerin asla istemediği termik santral kurulması kararlılığı sürüyor mu?” Meclis’te sorusuna sözlü cevap alamayan Süllü, Eskişehirliler’in merak ettiği bu sorunun komisyon tarafından yazılı olarak acilen cevaplanmasını istediğini söyledi. Jale Nur Süllü, bu konunun takipçisi olacaklarının altını çizerek sivil toplum örgütleri, yerel yönetimler, bölge halkı ile birlikte mücadelenin sürdürüleceği açıklamasında bulundu. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi