SUSMA!

Videoyu Aç SUSMA!
A
a

Eskişehirli kadınlar 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında düzenledikleri pek çok etkinlikle seslerini bir kez daha duyurdu. Farklı platformlarda omuz omuza veren kadınlar şiddete karşı kenetlendi.

Eskişehir Demokratik Kadın Platformu 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında Espark önünden başlayarak Adalar Mevkiine kadar yürüyüş yaptı. Yoğun katılımla düzenlenen yürüyüşe CHP Milletvekili Jale Nur Süllü de destek verdi. ‘Susmaya niyetimiz yok’, ‘Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa’, ‘Kadınlar durmayacak eşitliği sağlayacak’ gibi sloganlar atan kadınlar yürüyüşün ardından halay çektiler.

GÜNBEGÜN ARTIYOR
Grup adına açıklama yapan Avukat Heval Yıldız Karasu, kadına yönelik şiddetin günbegün dünyada ve ülkemizde arttığını söyledi. Türkiye’de 2018’in ilk 10 ayında 329 kadın öldürüldüğünü belirten Karasu; “İlk 8 ayında en az 870 kadın şiddete, 342 kadın tecavüze uğradı. Boşanan kadınların yüzde 36.4’ü şiddet nedeniyle boşanıyor. Kadınların yüzde 44’ünün hiçbir sosyal güvencesi yok. Kadın işsizlik oranı yüzde 14.6, genç kadın işsizliği ise yüzde 25.6. Çalışan kadınların yüzde 43.4’ü kayıt dışı çalışıyor. Çalışan kadınların yüzde 63.9’u çalışma hayatından memnun değil. Kadınların çalışma hayatındaki en önemli üç sorunu: Düşük ücret, işsizlik, sigortasız çalıştırma. Kadınlar erkeklerden yüzde 17.8 daha düşük ücret alıyor” diye konuştu.

SADECE RAKAM DEĞİL
Öldürülen, şiddete uğrayan her kadının rakamdan çok çok ötede olduğunu kaydeden Karasu, “Ama biliyoruz ki iktidar için öyle değil. Bunun içindir ki kadınlara yönelik şiddet, tecavüz ve kadın cinayetlerindeki artış tesadüf değildir. Ama sunu da biliyoruz ki biz kadınlar haklarımızı dişimizle, tırnağımızla, dayanışmayla, cesaretle mücadele ederek kazandık. Bu haklarımızı sokakta bulmadık ve kolay kolay da vazgeçmeyeceğiz. Mücadelemize tek adam diktatörlüğüne karşı verdikleri mücadeleyle tarihe adlarını yazdıran Mirabel kardeşlerin anıları, Flormar işçilerinin azmi ışık tutacak. Sesimize pek çok ülkede hakları için grev yapan sokaklarda haykıran kadınların sesi karışacaktır. Bu sebeple bir kez daha haykırıyoruz; şiddete krize ve sömürüye karşı sessiz kalmaya niyetimiz yok” ifadelerini kullandı. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi