TASARRUFTA ÖRNEK OLACAK

Videoyu Aç TASARRUFTA ÖRNEK OLACAK
A
a

Haller Gençlik Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte Binalarda Enerji Verimliliğini İvmelendirme Projesi anlatıldı. Kentimizin 32 gigawatt enerji ve 4.4 milyon dolar tasarruf tahmin ettiklerini belirten WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler Direktörü Dr. Güneş Cansız, “Eskişehir’in Türkiye’deki diğer kentlere de örnek olmasını diliyorum” dedi.


Büyükşehir Belediyesi, enerji verimliliği ve sürdürülebilir enerji kaynakları konusunda çalışmalarına devam ediyor. 2016 yılında düzenlenen Binalarda Enerji Verimliliği Platformu’nda teknik destek almaya hak kazanan 6 pilot şehirden biri olan Eskişehir, WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler ekibi ile çalışmalarını sürdürüyor.
5 ŞEHİRDEN 1’İ
Proje hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce, “Türkiye’de bina sektörü nihai enerji tüketiminin nerdeyse üçte birini oluşturuyor. Bu nedenle Eskişehir Büyükşehir Belediyesi olarak BEA’ya üye olduk ve teknik destek alacak 5 şehirden biri olmayı başardık. Ekim 2016- Mart 2018 tarihleri arasında projenin ilk bölümünü başarı ile yürüttük. 2018 yılı Aralık ayında ise projenin 2’nci bölümünün yürütülmesine başladık. Bu projenin şehrimize büyük faydalar getireceğine inanıyorum” diye konuştu.
ÖNEMLİ DEĞİŞİM
WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler Direktörü Dr. Güneş Cansız, “BEA’ya dâhil olduğu 2016’dan bu yana Eskişehir’de önemli değişimleri gözlemlemek mümkün. Binalarda enerji verimliliğini artırarak sadece ekonomik olarak tasarruf edilmeyecek, Eskişehirlileri daha iyi bir yaşam kalitesine kavuşturma yolunda önemli bir mesafe kaydedilecek. Bu sayede karbon ayak izi düşürülecek, yaşanabilir ve daha sağlıklı bir kent inşa etmek adına büyük bir adım atılacak. BEA ile yaptığı çalışmalar sonucunda Eskişehir’in 2019’dan 2030 yılına kadar 32 gigawatt enerji ve 4.4 milyon dolar tasarruf sağlayacağını tahmin ediyoruz. Daha yaşanabilir bir şehir inşa ederken atılan adımlarla karbon emisyonu da azalacaktır. Eskişehir’in Türkiye’deki diğer kentlere de örnek olmasını diliyorum” dedi. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi