TEPEBAŞI’NDAN MEMNUNUM!

Videoyu Aç TEPEBAŞI’NDAN MEMNUNUM!
A
a

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, ES TV’de canlı olarak yayınlanan ‘Ekstra Gündem’ programında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yerel seçimlerde Yılmaz Büyükerşen’in aday olup olmayacağının sorulması üzerine konuşan Ataç, “Ben olacağını tahmin ediyorum. Tabi devam edecekse, benim için de herhangi bir sıkıntı yok. Ben Tepebaşı’ndan son derece memnunum” dedi.


Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, ES TV’de yayınlanan ‘Ekstra Gündem’ programında Gazeteci Murat Taşkın, Ali Baş, Ayhan Aydıner ve Kerem Akyıl’ın sorularını yanıtladı. Eski MİT binası şimdiki Özdilek Kültür Merkezinde gerçekleşen programda Ataç, gündeme dair soruları yanıtladı. 24 Haziran’da gerçekleşen seçimin erken yapılmasını ekonomiye bağlayan Ataç, “Birkaç yıldır, ilk Cumhurbaşkanlığı referandumuyla başlayan, sürecin arkasından yedinci ve sekizinci seçimi geçirdik. Espri yapıyorum, ‘Anahtar teslimi seçim alacağız’ diye o kadar artık, biri bitiyor biri başlıyor, erken seçim bitti şimdi yerel seçimin erken seçim mi olacak normal tarihinde mi olacak bilinmiyor. Bu tek adam sisteminde yarınla ilgili bir şey konuşamıyor. Yarını, geleceği hiç birimiz okuyamıyoruz. Yüzde 50, yüzde 50 bu yaşantıyı, kabul ettiler. Ama biz hiçbir zaman kabul etmiyoruz onu. Ülke bir bütündür insanlar bu ayrılığı bir gün, hakikaten iki tarafta da bir karşı çıkış olacak insanlar artık kucaklaşmak istiyor. Bence ülkenin en büyük sıkıntısı, sevgisizlik saygısızlıktır. Erken seçim niye oldu? Baş etken ekonomi. Dolar o kadar hızlı yükseldi ki yetiştiremediler bile. Bu doların önünü keseceklerdi kesemediler. Akaryakıtı bir yerde durdurdular, baskı altına aldılar. Ama enflasyon yürüdü, işsizlik zaten çok büyük boyutlarda. Yani ülkenin elle tutulacak bir tarafı yok şuanda” dedi.
SEÇİM NETİCELERİ TUHAF
CHP’nin Eskişehir’de beklenen oyun altında kalmasıyla ilgili görüşlerini dile getiren Ataç, “Yerelde iktidar olursak genelde de iktidar oluruz. Şimdi ben de aşağı yukarı 40 gün geceli, gündüzlü koşturdum. İnanın 40 gün bir insanın tepkisi ile karşılaşmadım. Referandum da benim bölgemde 36 binlik bir oy artışı olmuştu. Ben aynı şeyi bu seçimde de bekliyordum. Hatta Cumhurbaşkanlığı seçimi oranının yüzde 60’larda olacağını tahmin ediyordum. Ama yanılmışız, olmadı. Bu sadece Eskişehir’de olmadı. Bütün Türkiye genelinde oldu. Seçimin neticeleri bana tuhaf geliyor” ifadelerini kullandı.
42 BİN OY EMANET
“Merkez sağ seçmeni yerel seçimde İYİ Parti’ye yönelir mi?” sorusunu yanıtlayan Ataç, “Baktığınızda İYİ Parti seçimin parlayan yıldızlarından bir tanesiydi. Ama neticeye bakıyorsun, partisinin oyu Meral hanımdan bir hayli yüksek. Bu beklenmiyordu. Yani partiyi sürükleyen Meral Hanım, Meral hanım partisinden az oy alıyor. Tam tersi olması lazım. İkincisi, MHP’nin bu kadar oy alacağını hiç kimse, zannetmiyordu. Anketçiler de tahmin etmiyordu. Ben Güneydoğu’daki MHP oyuna hala inanmıyorum. 1 milyonun üzerinde geçersiz oy var. Bu oylar AKP’nin oyları değil arkadaşlar. Bu oylar kimin olduğu çok net. Bir önceki seçimde 600 bin olan geçersiz oy, bir milyonun üzerine çıkıyor neden çıkıyor? Bunların hepsi soru işareti, bunlar netleşmedikçe ortaya çıkmadıkça bir şey söylemek son derece zor. Selahattin Demirtaş’ın partisinden az oy alması normaldir. Türkiye genelinde HDP’nin oyunun arttırılıp barajı geçmesi, herkesin konuştuğu şeydi. Çünkü HDP barajın altında kalırsa, 50 veya 60 tane milletvekili otomatikman AKP’ye geçiyordu. Gelelim Meral Hanım bir puan fazla, Selahattin Demirtaş bir puan fazla olsa Tayyip bey ilk turu kazanamıyor. Kendi oyunda 52,3 küsur, ben bunu Pazar günü AKP’lilerin ağzından duydum, Tayyip beyin oyunun kaç çıkacağını. Benim bölgemde bizim oyumuz AKP’nin 10 bin altında. 10 bin oy kaybımız var. Ama İYİ Parti ve HDP’ye giden oy 42 bin. 20 bin nerede 42 bin nerede. Bu oylar emanet oylar. Söyleyeceğim bu” diye konuştu.
GÜVEN YARATMALISINIZ
Yerel seçimlerde sağ kesimden oy alındığını ancak genel seçimlerde başarısız olunduğuyla ilgili soruyu yanıtlayan Ataç, “Eğer güven yaratırsanız her şey çözülüyor. Hem ilişkileriniz iyi olacak hem hizmet edeceksiniz. Yani Tepebaşı’nda 1999’da geldiğimde, alt yapı yüzde 35’teydi. Odunpazarı yüzde 85’teydi. Yani Tepebaşı küçük bir kasabaydı dediğimde bazıları kızıyor. Tepebaşı ihmal edilen bir bölgeydi. Şimdi hizmet ettikçe insanlar yapılanları görüyor. Bazen bakıyorum 2009’dan bu yana 100’ün üzerinde yer açmışız. Bu hem istihdam, hem insana dokunma, sanat kültür, spor, sosyalleşme ne dersen var içerisinde. Güzel bir başarı oldu” dedi.
2 DÖNEMDİR ALAMIYORUZ
İller Bankası’ndan kredi alamadıklarına değinen Ataç, “Daha çok proje yapılır ama bütçeler yetmiyor. İller Bankası’ndan iki dönemdir kredi alamıyoruz. Biz krediyi ödemesek vermeyin. Ama tıkır tıkır ödüyoruz. Gidiyoruz özel bankadan kredi alıyorsun, faizi çok yüksek. Kamuyu zarara sokuyoruz. Bunu kendimiz yapsak hakkımızda soruşturma açarlar. Kredi verilmemesi tamamen siyasi. Buradan bir milletvekilinin adını söylüyorlar orada. Geldi diyorlar, kredi verirseniz sizi Cumhurbaşkanına şikayet ederim diyormuş” ifadelerini kullandı.
YAPTIKLARIMIZI GÖRÜYORLAR
Yerel seçimlerin yaklaştığını aktaran Ataç, “Bir seçim dönemine daha gireceğiz. Zamanında yapılırsa zamanımız var ama süreç çok hızlı geçiyor böyle sayılı günlerde. Eskişehir adına tekrar hazırlanacağız. Eskişehir’e iyi hizmet etmek, iyi şeyler yapmak adına hareket edeceğiz. Eskişehir halkı bizim yaptıklarımızı çok iyi anlıyor, takdir ediyor, destek veriyor. Biz de verdikleri güvenin karşılığını vermeye çalıştık, hiçbir zaman başlarını eğdirmedik. Gene Eskişehir için güzel şeyler olsun en büyük dileğim o. Ben Tepebaşı Belediye Başkanı olmaktan büyük onur duyuyorum ve her yerde de anlı açık göğsü kabarık Tepebaşı’nın nasıl bir yer olduğunu anlatıyorum. Zannediyorum Tepebaşı halkının da yüzü gülüyor. Yapılan işlerden mutluluk duyuyor. Bu güzellikler sağlık, mutluluk, barış içinde aydınlık günlere doğru yürüsün” dedi. 
HİÇ BİRİYLE İLGİLENMİYORUM
CHP olağanüstü kurultayı hakkında düşüncelerini paylaşan Ataç, “İnanın benim için Kemal bey de kıymetli, Muharrem İnce de kıymetli. İkisiyle de ayrı dostluğumuz, ilişkilerimiz var. Böyle bir karşı karşıya gelme kesinlikle yanlış oldu. Yerel seçimi bekleselerdi ondan sonra o yarışmalarını yapsalardı, biz de gönül rahatlığıyla çalışsaydık. Şimdi bir sürü dedikodu, senaryolar var. Yemin ediyorum hiç biriyle ilgilenmiyorum. İster atarlar bizi, ister görev verirler, ister vermezler kendilerinin bileceği şey. Ama ben bu şehre hizmet etmeyi çok seviyorum. Sağlığım el verdikçe de koşturacağım bu şehir için” diye konuştu. CHP’nin yapması gerekenler ile ilgili görüşlerini paylaşan Ataç, “Kemal beyin yaptığı üç tane şey çok önemliydi. Hakikaten kimsenin beklemediği bir çıkıştı. Muharrem İnce’nin çıkacağını hiç kimse tahmin etmiyordu. Kendi bile tahmin etmiyordu ve söylüyordu bunu. Bizim Tepebaşı’ndaki modelimiz çok geçerli. Ben birazcık da şeye benzetiyorum. Profesyonel futbol takımlarının altyapısından iyi neticeler alması. Altınordu gibi yetiştirerek ama zaman içinde hiç vazgeçmeden o çizgiyi devam ettirerek bir yere gidilebilir. Aynı şekilde bütün her yerde aynı model toplanabilir.  O kadar çok AK Partili sevdalısı değiştirdim oyunu aldım. MHP’liler başından beri bizi desteklediler bunlar çok önemli. Bizim sağdan oy almazsak seçilmemiz mümkün değil” ifadelerini kullandı.
PARTİ KAPININ ÖNÜNDE
AK Partililerin “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonucu yerel seçimlerin işaret fişeği. 15-0 alacağız” şeklindeki söylemlerini değerlendiren Ataç, “Bunu söyleyenler bana şunun cevabını versinler. Partinin oyu neden Cumhurbaşkanının oyundan yüzde 10 aşağıda? Resmen partiyi kapının önüne koydular” dedi.
SIKINTIM YOK
“Adaylık konusunda ne düşünüyorsunuz. Yılmaz Hoca aday olacak mı öyle bir bilginiz var mı?” sorusuna Ataç, “Ben olacağını tahmin ediyorum. Yani veya olmak istiyor olacak diye demeyim de. Tabi devam edecekse yukarısı da uygun görürse, benim için de herhangi bir sıkıntı yok. Ben Tepebaşı’ndan son derece memnunum. Benim Tepebaşı’ndan en ufak bir sıkıntım yok. Ben burayı beğenmiyorum bana şöyle geliyor böyle geliyor, deyip de şuraya gideyim demek istemiyorum. Çünkü bunun Türkiye’de öyle örnekleri var ki mesela biz Antalya’yı bunun yüzünden kaybettik. Burada da Burhan Sakallı Büyükşehir’i istedi, haklı olarak ister tabi. Burhan gibi deneyimli belediye başkanını yapmadılar Harun Karacan’ı yaptılar. Burhan da alındı haklı olarak. Sonra da Odunpazarı’nı kabul etmedi. Böyle bir şey olunca da Kazım Kurt kazandı. Bunlara çok dikkat etmek gerekiyor” şeklinde yanıt verdi.
2 AYDA DENEYİM OLMUYOR
Zihni Çalışkan’ın AK Parti İl Başkanı olmasını değerlendiren Ataç, “Kendisine hayırlı olsun benim söyleyeceğim bir şey değil” dedi. “Belediyelerde meclis üyeliği yapmış bir kişinin yerel seçime yönelik de bir taktiksel bir durum mu?” sözlerine ise Başkan Ataç, “Ayda iki defa belediyeye gelmekle deneyim olmuyor yani”  ifadelerini kullandı.
BU BİR FIRSAT
İmar affının bir fırsat olduğunu söyleyen Ataç,Bu bir fırsat. Eskişehir’de böyle çok bina var. Özellikle 1999 öncesi yapıların çoğunda iskan belgesi yok. Kat mülkiyeti yok. Sadece oturdukları binada kimse onlara çık demiyor. Sekiz katlı on katlı binalar var. Ama o binaların iskan belgesi alabilmesi için bir fırsat.  Bu Bakanlar Kurulu’nun yasası ile çıktı. Ruhsatsız veya ruhsatın eklerinde eksiklikler varsa İmar Yasası’nın 16’ncı ek maddesiyle gündeme geldi. 2017 Aralık ayının son tarihi öncesi yapılacak. Ekim ayının sonuna kadar yapı kullanım belgelerini almaları lazım, yılsonunda da parasını ödemesi lazım” dedi.
ELİMİZİ RAHATLATTI
Alpu Ovasına yapılması planlanan termik santral ve Danıştay’ın verdiği yürütmeyi durdurma kararı ile ilgili konuşan Ataç, “Bakanlar Kurulu kararıyla orası büyük ova ilan edildi. Kömürün aranıp bulunduğunu duyuyorduk ama termik santral kurulacağını tahmin etmiyorduk. Şimdi eğer böyle bir şey yapacaktın neden büyük ova yaptın. Madem büyük ova yaptın neden termik santral yapıyorsun. Bunlar taban tabana zıt. Alpu ovasında kümes yapacağız desek izin vermezler. Ama termik santral yapmak serbest. Danıştay çok önemli bir karar verdi. Orada tarım alanlarını korumak için alınmış bir karar. Oradaki karar hukuksuz belirsizlikler şeklinde nitelendiriyor. Bu bizim çok elimizi rahatlatıyor” diye konuştu.
NEDEN SAKARYA’DAN ALMIYORLAR?
Güneş enerjisi ile termik santrali karşılaştıran Ataç, “Şöyle karşılaştıralım. Oraya güneş tarlası kurduğunda bir daha masraf yapmıyorsun. Ama bunda her şeyi yiyip bitiriyorsun. Bakın şu kuraklığın nedeni iklimsel ısınma. Kışın bir şey yağmadı, Temmuz’da yağış var. Bu normal bir yağış değil. O açıdan yağmurun ölçeği belli değil, sel basıyor zarar veriyor. Şimdi yer altı suyu Porsuk’ta böyle sıkıntımız var. Polatlı’da sıkıntı var. Onlar neden Sakarya’dan almıyorlar onu da alamıyorum. Alpu ve Gündüzler çiftçisi parayla alıyor suyu, Polatlı’daki para ödemiyor. Böyle sıkıntılar var. Bir de yeraltı suyu kullanılacak. ÇED raporunda belli değil suyu nereden alacak. Bütün termik santrallerden çoraklaşma deniliyor, tarım bitti deniliyor, kanser hastaları gösteriliyor. Alpu ve Eskişehir’de yaklaşık 600 bin hektara yaklaşan bir ekili alan var. Ama birinci sınıf tarım alanları yüzde 47’si falan Alpu Ovasında böyle bir değer var. Beyazaltı’ndaki bütün lületaşı ocakları yok ediliyor. İnanmıyordum, hala da zor inanıyorum. Lületaşının yıllık ihracatı 150 milyon dolar. Bir geliri var. Dünyada tek maden. Mesela Japon’lar onun tozunu alıyorlar, ayakkabıların içine koku yayıyor. Hiç elle tutulur bir tarafı yok. Orada Alpu’dan genç bir çiftçi Emine hanıma dedi ki biz sizden aş istemeye gelmedik, iş de istemiyoruz. Bizim toprağımıza dokunmayın dedi. Bu işin özeti yani” dedi.
GÜZEL ÖRNEK
Yoğun çalışmaları sorulan Ataç, “İnsanlara dokunmadan olmuyor. Organizedeki temaslarımız çok iyi gidiyor. Programıma her hafta iki fabrika koyuyoruz. Şimdi Baycan elektrik var. Tesadüfen bir yerde Hakan diye genç bir arkadaşımızla konuşurken montaj atölyesini anlattık. Çok beğendiler, burada da yapabiliriz dediler. Arkadaşlar gitti falan, şu anda 3 erkek bir kız gencimiz orada montaj yapıyorlar. Oradan bir ışık doğdu. Bu tip fabrikalara 3’er 4’er çocuk yerleştirirsek, birçok gencimize iş imkanı, evden dışarı çıkması, sosyalleşmesi açısından çok faydalı. Bunu organizedeki fabrikalarla bir araya gelip, 3’er 4’er çocuk alırlarsa Türkiye’ye çok güzel örnek bir çalışma olacak. Şimdi toplumun yüzde 10’u engelli. Bunu acıyarak değil de bu tip çalışmalarla aşabiliriz” diye konuştu.
MERAKLIYSAN ALIRSIN
Okullarla sıkıntıların hala devam edip etmediğiyle ilgili sorulan soruyu yanıtlayan Ataç, “Biz istenmedik yere neden gidelim. Bizi okul müdürü falan değil başındaki insanlarla sıkıntı yoksa okulların hala talepleri var. Ama hani bir şey oldu mu ikaz ediyorlar, ihtar veriyorlar. Sıkıştırıyorlar. Tepebaşı Belediyesi iş yapmasın da ne yaparsa yapsın. Belediyede siyaset yapmayan okulda neye siyaset yapacağım. Karne dağıtılırken Harun Karacan'ı davet edip karne verdirmiyorlar mı? Harun Karacan ne yapıyor? O siyaset yapmıyor biz siyaset yapıyoruz. Neye yapayım ki? Mesela ben her yıl en az 2 - 3 bin çocuğa bot ve kaban dağıtıyorum. Hiç beni görmezlerdi. Hatta bir sene vali ben dağıtayım falan dedi. Dedik öyle bir şey olmaz. Siz de gelin bizim bir belde evinde hocalar da gelsin dağıtsınlar çocuklara. Şimdi diyor ki ver ben dağıtayım. Neden vereceğim ben sana? O kadar meraklıysan alırsın” diye cevapladı.
ÇOK YERDEN ENGELLENİYORUZ
Belediye başkanlığı döneminde yapmak isteyip de yapamadığınız projeler neler? Yapmak istedik ama engellediler dediğiniz? Sorununa cevap veren Ataç, “Çok yerden engelleniyoruz. Mesela hazine alanları arazileri var. Şimdi Burhan Sakallı'nın belediye başkanı olduğu yerden bende Belediye Başkanıyım. Mesela ben bir Musaözü Göleti'nin olduğu yerde piknik alanı var. Diyoruz ki burası çok kötü durumda çokta kullanılıyor. Biz burayı adam edelim. Tertemiz olsun. Bakımı da yapalım. Ankara'ya soralım. Burhan Sakallı istiyor. Burhan'la ilgili bir sıkıntım yok. Nehriyle, alanıyla her şeyiyle veriliyor. Mesela regülatördeki alan. Orayı çok güzel bir park yaptı. Eline sağlık. Bizde Behiç Erkin Su Sporları Merkezi de tahsisli alandı. İki tane büyük tesis kazandırdık. Kanlıpınar'da göletiyle koca alanıyla tahsis ettiler Burhan'a. Baraj altında güzel oturacak yerler yaptı. Sonra CHP'li diye Kazım'dan geri aldılar. Bunlar neden böyle oluyor arkadaş ya. O tahsisli alan Tacettin Başkan'a yapılmıştı. Ben gelince 2009'da geri istediler. Süresi dolmamıştı. Hemen Behiç Erkin'i yaptırdım o zaman. Futbol sahasını. Ondan sonra geri çekildiler. Tamam burası size geçti dediler. Arkasından Su Sporları Merkezini yaptım. Musaözü Göleti’nin Milli Parklar alanı vardı. 50 hektarlık bir alan. Şamil işletiyordu. Şamil çıkınca milli parklar orayı ihaleye çıkacaktı. Haberimiz oldu. Bende meclis kararı falan aldım. Kafaya koyduk alacaktık ihalesini. Sabah 9 buçukta ihale iptal oldu” ifadelerini kullandı.
AKLINA GELDİKÇE KAT VERİLMEZ
Kat artırımı, imar alanları ile ilgili konuşan Ataç, “Aklına geldikçe kat verilmez. Nazım planlar niye yapılıyor? Yapılan işin korumak adına yapılıyor. Yeni alanların açılması için 25 binlik planlar yapıldı. Şimdi biz Büyükşehir Belediyesinin 5 binlik planlarını bekliyoruz. 5 binlik planı bitirirlerse Tepebaşı Belediyesi olarak bizde uygulama olan binlik planları hemen yapıp, hayata geçiririz. Ama 5 binlik plan yapılmadan binlik planları yapamıyoruz. Tahmin ediyorum gelecek 5 yılda bu planlarda hayata geçer diye düşünüyorum” dedi.
TÜRKİYE’DE İLK
Yaşam Köyü’ne bağışların geldiğini söyleyen Ataç, “Şu an orada 110-120 tane Alzheimer hastası var sürekli kalan, 15-20 tane de günübirlik gelip giden vardır. Yaklaşık 40 civarında sağlıklı yaşlı var. Avrupa Birliği Projesinin bitiminde görme engellilerin Türkiye’deki ilk huzur evini açacağız. Orada da tahmin ediyorum 20-25 kişilik bir kontenjan olur. Zihinsel engellilerin montaj atölyesi var. Kreş bitmek üzere çocuklarla yaşlıları buluşturacağız. Farklı bir okul projesi var orada ismi de öyle zaten. O çok ilginç bir okul sistemi. Veliler bir eğitim kooperatifi kuruyorlar. O kooperatif üzerinden yapılıyor. Türkiye’de 6-7 tane var. Bizde onlara bir yer hazırlayıp, verdik böyle bir model Eskişehir’de de olsun diye” ifadelerini kullandı.
Ataç ayrıca bu yıl 12’ncisi düzenlenecek Toprak Sempozyumu’nun Yaklaşık 3 Eylül’de başlayacağını ve 19 Eylül’de son bulacağını duyurdu.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi