TEPEBAŞI’NIN HİBE BAŞARISI

Okunma: 224
Videoyu Aç TEPEBAŞI’NIN HİBE BAŞARISI
A
a

Tepebaşı Belediyesi kardeş şehir olduğu Almanya’nın Treptow-Köpenick Belediyesi ile yürüttüğü ortak çalışmaların ilk meyvesini aldı. “Kuluçka Merkezi” projesi için 250 bin avroluk hibe almaya hak kazandı.

Alman Federal Hükümeti Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı’ndan hak edilen hibenin 50 bin avroluk kısmının gönderildiği projede Tepebaşı Belediyesi’nin, Treptow-Köpenick Belediyesi işbirliği ile önümüzdeki dönemde oluşturacağı Kuluçka Merkezi, yaratıcı ve topluma yararlı bir kültürlerarası projenin entegre edilmesini içeriyor. Gençlerin iş dünyasına girişlerinde var olan sorunlarının çözülmesi ve iş dünyasında daha etkin rol alabilmeleri için hazırlanan bu proje bünyesinde mültecilerin de faydalanacağı başta girişimcilik olmak üzere pek çok kurslar düzenlenecek. Hem gençlerin hem de mültecilerin işgücü piyasasına entegrasyonu amacıyla, serbest iş kurma fırsatlarının destek ve teşvik edilerek yeni istihdam alanları yaratılması amaçlanan proje; Treptow-Köpenick Belediyesi ile yapılacak çalışmalar ile uluslararası temas ve fikir alışverişleri ile oluşturulacak. Bilişim ve sosyal alanlarda araştırmalar ve uygulamalar yapacak projenin kesin tasarımı, iki belediye tarafından yapılacak ve ek kurumsal ve sivil toplum ortaklarının katılımı da sağlanacak. Kuluçka Merkezi Eczacılık Fakültesi karşısında Kuğulu Park yanındaki binada hizmet verecek.
PLANLAMA ATÖLYESİ KURULACAK
Tepebaşı Belediyesi adına Gençlik Merkezleri ve Toy Derneği’nin uygulamasını yapacağı Kuluçka Merkezi projesi için ortak planlama atölyeleri kurulacak. Uygulama aşamasında Engagement Global fonları için başvuru da kardeş belediyelerin ortaklığında geliştirilecek.
Finansman başvurusu yapılan planlama döneminde, iki belediyenin ve sivil toplum örgütlerinin uzmanları toplanarak, projeyi geliştirecek. Ortaklaştırıcı ve destekleyici olması öngörülen bu toplantılar, pratik olarak kardeş şehir çalışmalarının da temelini oluşturacak. Ayrıca Almanya-Türkiye ilişkilerinde yaşanan olumsuz gelişmelere karşı, projenin kültürlerarası anlayışa da katkıda bulunması hedefleniyor.
PROJE İLE TEŞVİK VE DESTEK AMAÇLANIYOR
Proje ile gençlerin desteğe açık yatırımcılara ulaşabilmesi, bilişim sektöründe istihdam sorunu olmasına rağmen sektöre dönük çalışmalar yapan gençlere fırsat verilmesi, yabancı dil eksikliğinden dolayı ilgilendikleri sektöre ilişkin yeterli araştırma yapamayan, yol gösterici zorluğu çeken ve bu nedenle nasıl hareket edeceğini bilemeyen gençlere destek sağlanması hedefleniyor. İki kardeş şehir tarafından ortak planlanan ve Almanya Uluslararası Kalkınma Bakanlığı - Engagement Global kaynaklarından başvurusu yapılan projede; genç girişimciler, yaratıcı ve sosyal iş alanı girişimcileri, mülteciler dahilinde desteklenecek. Teşvik ve destek seçiminde, mültecilerin asgari sayısının yanı sıra, cinsiyet ve çoğulculuk kotasına da özen gösterilecek. Proje ile birlikte katılımcıların istihdam yaratarak, yaratıcılık, refah ve entegrasyona katkıda bulunmaları ve sonraki uygulama aşamasında yaratılacak iş alanları üzerinden, vergi gelirlerini arttırmaları amaçlıyor. Ayrıca oluşturulacak kuluçka merkezlerinde, genç mülteci ve yerli girişimcilere işbirliğine dayalı bir yaklaşım sunularak, serbest mesleğe ya da serbest istihdama ilk adımlarının attırılması da proje hedefleri arasında yer alıyor.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi