TARIM FUARI

TERMİK SANTRAL ALPU’YU BİTİRİR!

Okunma: 2556
Videoyu Aç TERMİK SANTRAL ALPU’YU BİTİRİR!
A
a

Elektrik Üretim A.Ş, Alpu’da kurulması planlanan Termik Santral için çalışmalara başladı. Geçtiğimiz günlerde Alpu’nun Beyazaltın Köyü’nde yapılan toplantıda köylülere konuyla ilgili bilgi verildi. Fakat toplantıya rağmen köylülerin, Alpulu vatandaşların kafası hala karışık.

HABER: MELTEM KARAKAŞ

Birinci derece sit alanı ilan edilen ve Türkiye’nin en verimli tarım arazisi olan Alpu Ovası’na yapılmak istenen Alpu Termik Santrali hakkında vatandaşların kafasında soru işaretleri var. Birçoğu santrali istemediğini söylerken tedirgin olsa da; “Biri gelsin bize yol iz göstersin” diyor.

Alpu’da köylülerin tarım ve hayvancılıkla geçindiğini anlatan köylüler, “Bize kimse bilgi vermeye gelmedi. Gelenler de sadece iyi yanlarını anlatıyor. Ama savunulacak bir yeri yok. Alpu’daki de vilayetteki de zarar görecek. Bu santralle bizim buralar biter” diyor.

Elektrik Üretim A.Ş. Eskişehir ili, Tepebaşı ilçesi sınırlarında tesis edilmesi ve işletilmesi planlanan Alpu Termik Santrali, B Sektörü Yeraltı Maden İşletmesi ve Kül Düzenli Depolama Tesisi Projesi’ni hayata geçirmeyi planlıyor. Biz de Cuma günü Alpu’ya giderek, Alpu’nun içinde ve köylerinde yaşayan vatandaşlarla sohbet ettik.

Eski Otogar’ın oradan Alpu arabalarına bindiğimde arabadaki insanlar ilk olarak beni öğretmen zannettiler. Gazeteci olduğumu ve termik santral hakkında haber yapmak için Alpu’ya gittiğimi söylediğimde ise, hem şoför hem de dolmuştaki insanlar, “Yook kızım yok. Aman! Buralar biter vallahi. Güzelim ovamızı yok edecekler. Biz termik mermik istemeyiz” dedi.

Ne yalan söyleyeyim ben de termik santralin karşısında olanlardanım. Çünkü insan sağlığına, doğaya, suya zarar verecek bir uygulama. Dolmuştaki bu tepkiler beni mutlu etti. Ardından sabah 09:00’da Alpu’da indiğimde, hemen gidip bir çay ocağına oturdum. Şanslıydım. Çünkü muhtarların kaymakamlıkta toplantıları vardı. Ve hemen hemen birçok muhtar çay ocağında bekliyordu.İSMİMİZİ YAZMA KIZIM
Hem çay içtik hem muhtarlarla konuşmaya başladık. Muhtarlar, tedirgin. Şöyle bir çevreye baktı birçoğu. İçlerinden birkaç tanesi de “Eğer ismimizi yazmazsan konuşuruz” dediler. Muhtarlar durumdan şikâyetçi. “Biz biraz araştırdık internetten. İstemiyoruz” diyorlar. Sohbet çay ocağında şöyle devam ediyor: “Termik santral bizim için iyi değildir. Biz tarımla uğraşıyoruz. Tarım biter burada. Acayip büyük proje diyorlar. Tarımla ilgisi olmayanlar da istemiyor. Çünkü insan sağlığına zararlı.”

BİZE BİR ÖNCÜ LAZIM
Muhtarlardan biri: “Hem çiftçiyim hem muhtarım. En genç benim bizim köyde. Biz bu saatten sonra ne yapacağız. Ben 40 yaşındayım. Ama 60 yaşındaki insan ne yapacak? Tarım bitti mi Alpu da bitti. Yöre halkı olarak biz rahatsızız. İnsanların örgütlenmesi lazım. Trabzon’da bakın insanlar nasıl karşı çıktılar. Bize bir öncü lazım.”

2500 KİŞİ ÇALIŞACAKMIŞ
Geçenlerde yapılan toplantıdan bahseden Alpulular, “Termik santralde 2500 kişinin çalıştırılacağı bilgisinin verdiler. Ama bizim köylerde 2500 genç yok. Nasıl iş alanı doğacak ki? Beyazaltın, Gündüzler, Sepetçi, Kara Kamış, Osmaniye vs birçok köyü etkileyecek. İnsanlar bilmiyorlar. 2500 kişi çalışacak orada diyorlar. Ama orada 2500 tane çalışacak insan yok Alpu’da” dedi.

İLK DEFA SİZ GELDİNİZ
İnsanların kendi içlerinde tartıştığını ve ilk defa Sonhaber Gazetesi’nin Alpu’ya gelerek konuyu gündeme taşıdığını söyleyen köylüler: “Ömrümüz bu işle geçti. Hayvancılıkla, çiftçilikle. Satan zarar eder. İstimlâk önemli değil ki, senin burada sağlığın gidecek.  Ama devlet buna el attıysa bu işi bitirir. Köylerde yaş ortalaması 50. Kim çalışacak sanki orada. Biri gelsin bize anlatsın. Karşı çıkalım.”

TERMİK ÇOK TEHLİKELİ
Alpu’nun içinden ayrılıp Osmaniye Köyüne gidiyoruz. Köy de termik santralden etkilenecek olanlardan. Köyün muhtarı Osmaniye’de de bir toplantı istiyor. Osmaniye’deki köylüler de durumdan şikâyetçi. Santral istemiyorlar. Köylülerin sadece tarımla uğraştığını, santralin kendilerine zarar vereceğinden dert yanan Osmaniye Köyü’ndeki vatandaşlar, “Tarım arazileri, hayvancılık, suyumuz hepsi gidiyor. İnsana şaka gibi geliyor ama çok tehlikeli. Bakanlık koruma altına almıştı hatta toplantıya çağırmışlardı. Bu ne şimdi? 200 metre alttan aramaya başlayacaklarmış. O 200 metreyi nasıl sabitleyecekler? Çökecek bu topraklar. Bana ne verirse versin, ben vermem toprağımı. Isıyı 5 – 7 derece arttıracakmış. Üstte bir is tabakası olacak. Her yağmur yağdığında o tabaka toprağa, bitkiye düşecek. Ne orman kalacak ne sağlık. Herkes burada bildiğini anlatıyor. Kimse istemiyor kızım. Tarla yolunda karşıdan karşıya boru geçirirken bile izin alınıyor. Bu nereden çıktı peki?”KİMSE BİLGİ VERMİYOR
Osmaniyeliler; “Hiç kimse bilgi vermiyor. İnsanlar kendi çabasıyla bilgi alıyor. Bunun savunulacak bir yeri yok. Yediğimiz, içtiğimizdeki hormonlar yetiyor bir de termik mi çıktı? Alpu Ovası pancar yuvası. 43 bin dönüm arazimiz var. Osmaniye olarak hepsi gider. Eskişehir’i bizim ova besliyor.”

ALPU’DAKİ DE ZARAR GÖRECEK VİLAYETTEKİ DE
“Devlete güvenmeye çalışıyoruz. Devlet bunun zararını bilmiyor mu?” diyen Osmaniyeliler, “Burada tarım alanı olduğunu bilmiyorlar mı? Alpu Ovası sit alanı ilan edildi, bir çivi çakamıyorsun. Daha kimse gelip de bilgilendirme yapmadı. Biz de bilmiyoruz ne olacak. Tedirginiz. Alpu’daki de zarar görecek vilayetteki de. Bize zarar vereceğini bilmiyorlar mı? Hepimiz Türkiye’de yaşıyoruz Yunanistan’da yaşamıyoruz. Onun yerine rüzgâr enerjisi, güneş enerjisi yapsınlar. Konya Ovası, Alpu Ovası buralar en birinci tarım arazisi. Geçen bir toplantı oldu. Ama zararını pek anlatmadılar toplantıda.”

BURADA YAŞAM BİTER İLERDE
Kara Kamış Köyü’nde yaşayan vatandaşlar da diğer köylülerle aynı fikirde. “Herkesin söylemesi, karşı çıkması gereken şey bu” diyen Kara Kamışlılar, “Arazileri yüksek fiyata satılacak diye kandırılıyor köylüler. Bizi kesin etkiler. Herkesin söylemesi gereken şey bu. Arazisi isabet eden bazı kişilerin işine geliyor. Ama ilerde burada yaşamın biteceğini düşünmüyorlar. Bizim yeraltı sularımız gidecek. Kimse bunu düşünmüyor. Toplantı yapıyorlar hep iyi yönlerini anlatıyorlar. Bizim buralar biter. Bu sene günlük 10 ton domates gitti Antalya’ya. Başka nerede var bu? Bakın ikinci ürünü ektik. Günlük 12 ton süt üretiyoruz. Bunların hiç biri kalmaz ilerde buralarda.”


 
BİZ BEYAZALTINLILAR DESTEK VERİYORUZ
Konunun en çok muhatabı olan ve geçtiğimiz günlerde bilgilendirme toplantısı yapılan Beyazaltın Köyü’nde ise durum biraz daha farklı. Kara Kamış Köyü’nden çıkıp Beyazaltın Köyü’nde kahvede oturan vatandaşlarla konuşuyoruz. Buradaki köylüler, termik santralin doğaya ve insan sağlığına zarar vermeyeceğini, yapılan santralin son teknoloji ile yapılacağını anlatıyor. “Biz bu santrali destekliyoruz” diyen Beyazaltın Köylüleri, “Devletimize, milletimize faydası olacaksa yapacak bir şey yok. Biz destek veriyoruz. 300 metre yerin altından kömür çıkartıyorlarsa hayırlı uğurlu olsun. Enerjide başkasına, Avrupa’ya mı bağımlı olalım. Bu santral en verimsiz toprağa kuruluyor aslında. Suyumuz yer altında. Üretim çok maliyetli. Son nesil de biziz zaten başka kimse yok. Bizden sonra tarımla filan uğraşmazlar burada. Çocuklar köyde yaşamıyor hiç. Gerekirse gideriz başka yere yerleşiriz. Ama bizler için bu termik santralin bir sorunu yok. Buraya geliyorlar. Biri diyor termik melek, biri diyor termik şeytan.” diye anlatıyorlar. Biz de bir bardak çaylarını içtikten sonra Gündüzler’den geçerek Eskişehir merkezine geliyoruz.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi