TIBBİ BİTKİDE ATAK

Videoyu Aç TIBBİ BİTKİDE ATAK
A
a

Itrî ve Tıbbî Bitkiler ile Boya Bitkileri Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesinin başlatıldığını belirten İl Tarım ve Orman Müdürü Emine Sever, “Eskişehir’imiz tıbbi bitkilerde atağa kalkmış olacak” dedi.


İl Tarım ve Orman Müdürü Emine Sever, Eskişehir’in hava ve toprak şartlarına uygun olabilecek dört ürünün deneme ekimi ve demonstrasyon çalışmasının yapıldığını belirtti. Mihalgazili çiftçilerden Atila Ünal’a ait parsele dikilmek üzere teslim edilen, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüne bağlı Yalova’da bulunan Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’nden temin edilen 5 bin 350 adet tıbbi nane fidesinin ilk hasadı gerçekleşti. 

ÇİFTÇİ TEŞVİK EDİLECEK
Projenin başlangıçta 800 metrekare alanda uygulanacağına işaret eden İl Müdürü Sever, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “Dikimi yapılacak tıbbi nanenin gelişmesi izlenerek verimli olması halinde yapraklarından alınan numuneler analize gönderilip kalitesi ölçülecek. Yoğun sebze tarımı yapan İlçemizde, alternatif bitki olarak belirlenen tıbbi nane çalışmasının başarılı olması durumunda üreticilerimize gelir getirici yeni bir ürün kazandırılması amaçlanmaktadır. Hedefimiz katma değerli ürünleri teşvik etmek” dedi. Ekim takvimi içerisinde demonstrasyon çalışmaları kapsamında olan kekik, çörekotu ve lavanta dikimi için de üreticilere fide teslimlerinin yapılacağını anlatan Sever, tıbbi nanenin dikim takviminden sonra önümüzdeki Eylül-Ekim aylarında 2 dönüm alanda lavanta ve kekik dikimlerinin, Şubat-Mart aylarında ekimi gerçekleştirilen çörekotu hasadının da Ağustos ayı içerisinde gerçekleştirileceğini ifade ederek deneme sürecinde üreticilerimize her türlü teknik desteğin Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü ekiplerince sağlanacağını belirtti.

110 MİLYAR DOLAR PAZAR
İnsanların metabolizmayı destekleyici bitkisel ürünlere daha fazla yönelmesi nedeniyle tıbbi ve aromatik bitkilerde pazar payının hızla büyüdüğüne işaret eden Sever, “Dünyada 2017 verilerine göre tıbbi ve aromatik ürünler pazarı 110 milyar dolara ulaştı. Türkiye’nin bu pastadan aldığı pay 2 buçuk milyar dolar seviyesinde. Toprak ve iklim çeşitliliği göz önüne alındığında birçok endemik bitkiye ev sahipliği yapan Türkiye’nin bu pastadan çok daha büyük bir pay alması gerektiğine inanıyoruz. Eskişehir’de başlatılan bu çalışma ile tıbbi bitki üretimi konusunda kendisine alan açacaktır” ifadelerini kullandı. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi