Toplumun varlığını sağlar

Okunma: 482
Videoyu Aç Toplumun varlığını sağlar
A
a

Anadolu Üniversitesinin öğretim görevlisi ve Türk dili uzmanı Olcay Saltık, her milletin kendi dilimize sahip çıkmasının önemine vurgu yaparak, "Bir dil o toplumun varlığını sağlar" diye belirtti.

Saltık, 21 Şubat Uluslararası Anadil Günü dolayıyla yaptığı açıklamada, dilin önemi, gelecek nesillere aktarımı ve toplumlar üzerindeki etkisini anlattı. Olcay Saltık, Uluslararası Anadil Günü'nün, 1999 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından ortaya çıkarıldığı bir kutlama günü olduğunu ifade ederek, "Günümüzde kayıp olan kültürlerimiz var. Bu uluslararası dil şöleni ile birlikte dillerin var olmasına ön ayak olundu. Bu anlamda dil, kültürlerin kuşaktan kuşağa dil aracıyla yayılmasına vesile oluyor” dedi.
Uluslararası Anadil Günün verdiği mesajları dile getiren Saltık, “Bu Uluslararası Anadil Günü bize çok önemli mesajlar veriyor. Birincisi şu, bir toplumun ayakta kalmasını sağlayan, geleceğe güvenle gitmesini sağlayan, kuşakların geçmişi geleceğe taşıyan, temel varlığımızın dil olduğu olgusu bir kez daha vurguluyor. Çünkü, dilini kayıp eden millet elinden sonunda yok olmaya mahkumdur” diye kaydetti. İHA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi