TÜKETEN DEĞİL KAYNAK YARATAN

Okunma: 534
Videoyu Aç TÜKETEN DEĞİL KAYNAK YARATAN
A
a

Yaklaşık dört yıldır Eskişehir Ticaret Odası Başkanlığı görevini yürüten Metin Güler, önümüzdeki dönem de başkanlığa aday. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’deki tüm odalarda seçimlerin ertelenmesi ile her ne kadar seçim çalışmaları yavaşlamış gibi görünse de Güler, hız kesmeden vaat ettiği projeleri gerçekleştirmeye devam ediyor.

RÖPORTAJ: MELTEM KARAKAŞ

Eskişehir’in gelecek 50 yılını planladıklarını söyleyen Güler, “2014 yılında ETO Başkanı olduğumda kasamızda 30 milyon lira vardı. Odamızın kasasında hala 30 milyon lira var. Onca projeye, eğitim ve faaliyete rağmen tüketen değil kaynak yaratan oda olduk. Hatta yeni kaynaklar üreterek 18 milyon liradan fazla maddi değer ürettik” dedi.
 
Seçimlere az bir zaman kala tüm Türkiye’deki odalarda seçimler Nisan 2018’e kadar ertelendi.  Bu sizin için dezavantaj oluştur mu?
Eskişehir Ticaret Odası Başkanlık seçimlerini 7 Ekim Cumartesi günü gerçekleştirecektik. Ancak Bakanlar Kurulu kararlıyla sizin de dediğiniz gibi tüm Türkiye’deki oda ve borsalarda seçimler ertelendi. Biz seçimlerin ertelendiği gün bir açıklama ile bu konudaki fikrimizi belirtmiştik. Eskişehir Ticaret Odası yönetimi olarak bugüne kadar olduğu gibi üyelerimizin ortak faydasını ve ihtiyaçlarını gözeterek yürüttüğümüz çalışmalara, vites büyüterek devam edeceğimizi, bu ertelemeden kaynaklı, bir tempo düşüklüğüne mahal vermeden, ivedilikle hayata geçirmeyi vaat ettiğimiz projelerimizle ilgili çalışmalara hız vereceğimizi belirtmiştik.
Hatta hemen ertesinde, daha önce proje olarak söz verdiğimiz Türk Eximbank İrtibat Bürosu’nun ofisini hizmete sunduk. Artık ihracatçılarımız, KOBİ’lerimiz ihracat desteği ve kredileri için Türk Eximbank’a ETO vasıtasıyla ulaşacak. Bizim anlayışımızda, her durumun aslında üyemiz için avantaj olması...Biz tüm yol haritamızı kalıcı eserlere, kaliteye ve eğitime, üyelerimizin kazancını artırmaya, Eskişehir’de katma değeri yüksek sektörler oluşturmaya yönelik uzun soluklu ve sürdürülebilir bir stratejiye göre planladık. Sağ olsun tüm üyelerimiz de vizyonumuzun ve hedef odaklı çalışmamızın farkındalar. Samimiyetimizi, Eskişehir ve üyelerimiz için gösterdiğimiz çabayı çok yakından biliyorlar. Dolayısıyla bu sürecin bizim için dezavantaj olacağını düşünmüyoruz. Çünkü her daim üyemizle bir aradayız, hep sahadayız. Üye olarak karşılarında ne söz verdiyse yerine getiren, maddi ve manevi hep yanlarında olan, Eskişehir ekonomisine yüz milyonlarca lira katkı sağlamaya çalışan bir yönetim anlayışı var. Nereye gitsek bunun ayrıcalığını ve mutluluğunu hissediyoruz. Ekibimiz de, aynı kararlıkla çalışmaya devam ediyor.
 
TÜCCARIN SORUNLARININ
ÇÖZÜLMESİ ÖNCELİĞİMİZ
 
Yaklaşık 4 yıldır da ETO Başkanlığı görevini yapıyorsunuz. Bu 4 yıllık süreçte ETO üyelerinden en çok neler duyuyorsunuz? Şikâyetleri ya da talepleri ne yönde?
Üyelerimizin en büyük şikayet ve talepleri şüphesiz ki finansman sıkıntısı. Geçtiğimiz yıllarda gerek yaşanan terör olayları gerekse FETÖ’nun hain darbe girişimi ekonomimizi negatif yönlü etkiledi. Biz de üyelerimizden gelen talep doğrultusunda kredi imkanlarına yoğunlaştık. Bu doğrultudaki çabalarımız neticesinde TOBB Nefes Kredisi ile 2 bin üyemize 54 milyon lira kredi kullandırdık. En çok şikayet aldığımız diğer bir konu ise esnafımızın ve tüccarımızın AVM’ler karşısında yaşadığı haksız rekabet. Bunu da önümüzdeki dönem yürüteceğimiz çalışmalarla aşmayı ve üyelerimizi bir nebze de olsa rahatlatmayı planlıyoruz. Öte yandan her türlü talep ve istekle de can-ı gönülden ilgileniyoruz. Örneğin görevim boyunca üyelerimizin talep ve sorunları için ilgili kurumlarla, belediyelerle, TOBB ve bakanlıklarla 2 binden fazla yazışma yaptık. Aynı kaderi paylaştığımız tüccarımızın sorunlarının çözülmesi bizim birinci önceliğimiz.
 
MADDİ DEĞER ÜRETTİK

Başkanlık görevine geldiğinizde ETO ne durumdaydı, şuan ne durumda? Genel bir geçmiş değerlendirmesi yapabilir misiniz?
2014 yılında ETO Başkanı olduğumda kasamızda 30 milyon lira vardı Meltem Hanım. Fuar,  Kongre Merkezi, Hizmet Binası projelerini başlattık hatta yaklaşık yüzde 55’ini tamamladık. 2018 yılında açılmasını hedefliyoruz. ETOMÜZE’yi hayata geçirdik. Baksan ve Teksan’da eğitim ve sınav merkezleri açtık. 30 bin üyemize ve çalışanına eğitim ve sertifika verdik. Kalite sistemimizi geliştirdik. ISO 10002 Üye memnuniyeti Belgesini odamıza getirdik. 3 binden fazla üyemizi ücretsiz olarak Türkiye’nin dört bir yanındaki fuarlara götürdük. Madencilik sektöründe önemli bir kuruluş olacak METSEM’İ kurduk. Düzenlediğimiz eğitimlerle 300’den fazla girişimcimizin patron olmasına ve istihdam sağlamasına vesile olduk. Bu girişimciler bugün Eskişehir’de vergi veriyorlar, istihdam sağlıyorlar. Eskişehir kent markasının geliştirilmesine yönelik çalışmalar stant ve servis hizmeti başlattık. 1400’den fazla üyemizin vizelerini ayağına kadar getirdik, Avrupa’ya girişlerini kolaylaştırdık. Küresel vizyona yönelik çalışmalarımızı da tam sürat sürdürdük. Yabancı satınalma heyetlerini üyelerimizle buluşturduk. Bu sayede hiç iş yapmadıkları ülkelerle artık ticaret yapan üyelerimiz var. Az önce 2 bin üyemize 54 milyon lira kredi kullandırdığımızı söylemiştim. Bunu yaparken de öz kaynaklarımızı da seferber ettik. 500.000’den fazla broşür, kitapçık, eğitici yayın dağıttık. İşte bütün bunları yapmamıza rağmen odamızın kasasında hala 30 milyon lira var. Onca projeye, eğitim ve faaliyete rağmen tüketen değil kaynak yaratan oda olduk. Kaynaklarımızı verimli kullanıp, yeni kaynaklar üreterek 18 milyon liradan fazla maddi değer ürettik.


 
Yeni dönemde Eskişehir esnafını, halkını ve ticaretini neler bekliyor?
Şunu çok iyi biliyoruz; arkamızda binlerce üyemizin teveccühü ve desteği var. Yeni dönemde de bütün planlamamızı devam eden projelerimizi tamamlamaya ve yenilerini hayata geçirmek için yaptık. Örneğin şehir ekonomisine 600 milyon lira katkı sağlayacak olan Eskişehir Fuar Kongre Merkezi devreye girecek. ETO gelecek 50 yıllık ihtiyaçlarına cevap verecek bir hizmet binasına kavuşacak. Üyelerimiz artık ETO Kart ile avantajlı ve indirimli alışveriş yapacak. E-Oda ile odamıza gelmeden istediği belgeleri temin edecek. Kuluçka ve İnovasyon Merkezimizle yaratıcı sektörlerin gelişimine destek olacağız. İhtisas Sanayi Bölgeleri projemiz ile KOBİ’lerimiz kendi sektörlerindeki firmalarla ortak, çabuk ve nitelikli iş yapacaklar. Üyelerimizin yaşlılığında rahat edebileceği bir Yaşam Merkezi planlıyoruz. Hasta Nakil Ambulansımız da üyelerimiz için hizmete girecek. Hatta bu projelerimiz o kadar beğenildi ki kabul gördü ki, diğer adaylardan bile kendi projeleri olarak yazanlar var. Ne mutlu bize demek ki doğru işler yapıyor ve planlıyoruz.
 
VİZYONUMUZUN FAKINDALAR
 
Kongre merkezi yapıyorsunuz. 3 ayda 18 bin kişinin gezdiği bir müze kazandırdınız şehre. Metin Güler ‘Yaptıklarım yapacaklarımın teminatı diyor’ diye bilir miyiz sizin için?
Kesinlikle Meltem Hanım. Üyelerimiz de Eskişehir kamuoyu da yaptıklarımızın, projelerimizin, vizyonumuzun fakındalar. Çünkü bu güne kadar ne söz verdiysek yaptık. Yapılamaz denileni, Eskişehir’in 50 yıllık hayalini gerçekleştiriyoruz. Ama yaptıklarımızla yetinmeyeceğiz. Üyelerimiz ve Eskişehir için hayata geçireceğimiz çok proje var. Eskişehir’i daha ileri taşımalıyız. Tüccarımıza, esnafımıza, sanayicimize, KOBİ’lerimize daha fazla kazanç sağlamalıyız. Eskişehir’in geleceğini planlamak zorundayız. İhracattan, girişimciliğe, yaratıcı sektörlerin geliştirilmesinden turizme, esnafımızdan tüccarımıza kadar ticaretin tüm kesimlerini kucaklayacak çok yönlü projelerimiz var. Bu yüzden ‘Daha İleri’ sloganını belirledik.

 
Eskişehir’in ticaret alanında geride kaldığını artık bir ticaret kenti olması gerektiğine dair eleştiriler var. Siz mevcut başkan olarak neler söylersiniz? Eskişehir ticaret alanında Türkiye’nin neresinde sizce? Ya da Türkiye’nin neresinde olmalı?
Eleştiriler hep olacaktır, olmalıdır da. Ancak eleştirilerden ziyade gerçeklere odaklanmak gerekir. Eskişehir’in mevcut potansiyelini, açılan kapanan iş yeri oranını, bunun Türkiye ortalamasına oranını bilmek ve konuşmak gerekir. Üstelik Eskişehir’i Türkiye ekonomisinden bağımsız tutamazsınız. Dünyadaki ekonomik değişimi yok sayamazsınız. Yoksa suya yazı yazarsınız. Ayrıca eleştiriyorsanız da ortaya bir çözüm önerisi de koymanız gerekir. Anlık aksiyonlarla geleceği planlayamazsınız. Eskişehir katma değer üretiminde Türkiye’nin en önde gelen şehirlerinden biri. Ama bunun çok daha fazlasını başarabilir. Turizmde de birçok potansiyele sahip. Bu potansiyeli avantaja ve sürdürülebilir turizme dönüştürebilir.  Zaten bu vizyonla Eskişehir kent markasını güçlendirmek, şehrimizin turizmini geliştirmek için Kongre ve Ziyaretçi Bürosu’nun açılması, Turizm Kümelenmesi, kongre ve fuar turizmine yönelik bir dizi proje planladık ve bazılarını hareket geçirdik. Eskişehir’in bugününü değil geleceğini planlayan, üyelerimize daha çok kazandırmayı hedefleyen bir yol haritamız var.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi