Türkiye’ye örnek proje

Okunma: 405
Videoyu Aç Türkiye’ye  örnek proje
A
a

Tepebaşı Belediyesi tarafından Remourban Akıllı Şehir Projesi kapsamında Aşağı Söğütönü Mahallesi’ne kurulan Yaşam Köyü, enerji verimliliği, yenilenebilir enerji kullanımında ve içindeki sosyal donatılarla çok konuşulacak bir merkez olmaya hazırlanıyor.

Tepebaşı Belediyesi'nin Avrupa Birliği Komisyonundan 5 milyon avro hibe almaya hak kazandığı Remourban Akıllı Şehir Projesi kapsamında kurulan Yaşam Köyü, Haziran ayı sonunda bitirilmesi tahmin ediliyor. Yaşam Köyü içerisindeki binaların hepsi enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kullanımı açısından Türkiye’ye örnek teşkil edecek türde binalar olacak. Binaların içine yerleştirilen özel cihazlarla hem enerji tasarrufu sağlanacak hem de binanın kullandığı enerji merkezden takip edilecek. Aynı zamanda binaların üzerine yerleştirilen güneş panelleri ile güneş enerjisinden yararlanılarak, temiz enerji üretimi sağlanacak. Yaşam köyü içersinde; kreş, sağlıklı yaşlılar konuk evi, Bir Başka Okul Mümkün Derneği’nin ilköğretim okulu, montaj atölyeleri bulunacak. Ayrıca Yaşam Köyü’ne bisikletlerle gidilmesi için şehrin farklı bölgelerine bisiklet istasyonları yerleştirilecek ve elektrik ile çalışan otobüslerden de yararlanılacak.
 
TERMİK SANTRALE İHTİYAÇ KALMAZ
Proje hakkında bilgi veren proje sorumlularından Caner Demir, “Haziran ayının sonuna kadar buradaki inşaat bitecek. Burada yapmak istediğimiz uygulama aslında Akıllı Şehir Uygulaması. Onun küçük bir demo versiyonu. Buradan öğrendiklerimizi bütün kente yaymak ve tüm binalarda enerji verimliliğini teşvik etmek istiyoruz” dedi.“Termik santrallere ihtiyacımız yok” diyen Demir, “Yenilenebilir enerji potansiyelimiz çok yüksek. Burada da bunun güzel uygulamalarını görüyoruz. Burada tamamen fosil yakıttan arındırdığımız bir tesis burası. Hem elektriğini kendisi üreten hem ısınma ihtiyacını dediğimiz çevre dostu yakıtlardan kullanan bir tesis burası. Bunlar yaygınlaşırsa termik santrallere ihtiyaç kalmayacak” diye konuştu. MELTEM KARAKAŞ
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi