Türkiye’ye örnek olduk

Okunma: 255
Videoyu Aç Türkiye’ye örnek olduk
A
a

AK Parti Milletvekili Nabi Avcı, ES TV’de yayınlanan Seçime Doğru programının konuğu oldu. Eski Atatürk Stadyumu’nda gerçekleştirilen programda konuşan Avcı, Eskişehir’e yapılacak olan Millet Bahçesi projesinin Türkiye’ye örnek olduğunu söyledi.


AK Parti Milletvekili Nabi Avcı, ES TV’de yayınlanan Seçime Doğru programında ESGROUP Genel Koordinatörü Ali Baş, Anadolu Gazetesi Yazıişleri Müdürü Cihan Yıldırım ve Anadolu Gazetesi Köşe Yazarı Arif Anbar’ın sorularını yanıtladı. Eski Atatürk Stadı’nda gerçekleşen programda Avcı, gündemi değerlendirdi. 
Avcı, eski stat arazisi üzerinde uygulanacak Millet Bahçesi ile ilgili şöyle konuştu: “Biz Eskişehirliler olarak 2013’ten hatta 2011’den beri burayla ilgili konuşuyoruz. Burayı konuşurken kent parkı, şehir parkı, şehir meydanı falan derken millet bahçesi diye burayı konuştuk. Cumhurbaşkanımızın özellikle İstanbul’da üçüncü havalimanı dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak. Birinci bölümü 29 Ekim 2018’te açılınca bütün Atatürk Hava Meydanı’nı millet bahçesi yapacağız demesi işi çok başka boyutlara taşımış oldu. İsim olarak Cumhurbaşkanına millet bahçesini hatırlattık. Beyanname meselesi konuşulurken biz Eskişehir’de stadı yapılaşmaya açmıyoruz, orayı inşallah büyük bir şehir parkı haline getireceğiz biz Eskişehir’de buna millet bahçesi dedik. Ve Eskişehirli de bu tabiri çok sevdi. Böylece şimdi başka şehirler de Cumhurbaşkanının bu kadar severek, benimseyerek anlattığı projede yarışa girecek. Pek çok vilayet en güzel millet bahçesini, en büyük millet bahçesini yapmak yarışına girecek. Biz bu yarışta birinciyiz. Eski statlardan bundan sonra yeni rant merkezleri değil millet bahçeleri fışkıracak.” Projenin detayları hakkında da bilgi veren Avcı “Bizim burayla ilgili projemiz alanın üstünün tamamen hiçbir yapılaşmaya izin vermeyerek millet bahçesi, yeşil alan olması. Çay bahçesi, tuvalet gibi küçük bir iki yapı olabilir. İnsanların dinleneceği... Onun dışında ticari herhangi bir yapılaşma olmayacak. Ama yerin altında 700 araçlık bir otopark olacak. Buraya bakıldığında ‘üç bin araç da alır’ denebilir ama bütün altını otopark yapamayız çünkü ağaçların olduğu bölümlerin toprakla temasının devam etmesi lazım. İki buçuk ay içinde burayı temizleyeceklerini söylediler. Arkadaşlar ‘Bir buçuk iki yıl içinde burayı hizmete açarız’ dedi. 2020 sonu diyebiliriz. 2 Eylül 2020’de ya da 29 Ekim 2020’de açarız inşallah” dedi.
TÜLOMSAŞ HIZLI TREN ÜRETECEK
TÜLOMSAŞ’ın hızlı tren üreteceğini söyleyen Avcı, “Eskişehir’de boşuna Teknik Üniversite demiyoruz. TÜLOMSAŞ’ıyla, TEI’siyle, havacılık sanayiyle, raylı sistemleriyle Eskişehir bu işin merkezi. Hele TÜLOMSAŞ bütün birikimiyle son günlerde ‘eyvah TÜLOMSAŞ kapanacak’ havasına getirenler bile oldu. Öyle bir şey olmaz. Muharrem İnce ne bilir Eskişehir’deki TÜLOMSAŞ’ı... Ona da söylettiler... Kimse ona belediyenin tramvaylarını söylememiş belli. Kardeşim sen onu söylersen biz de kalkar ‘sen madem bu kadar millisin sen neden tramvayları gidip başka yerden aldın kardeşim. TÜLOMSAŞ’a niye yaptırmadın? TÜLOMSAŞ başka vilayetlerinkini yaparken sen neredeydin’ der. Bu ortamda bu tartışmadan da bir şey çıkmaz. TÜLOMSAŞ sadece Eskişehir’in değil Türkiye’nin büyük bir kazanımıdır, zenginliğidir, büyük bir kabiliyetidir. Orası Eskişehir’in ve Türkiye’nin yüz akı olmaya büyüyerek devam edecek” diye konuştu.
HEM İŞ HEM TANITIM
Avcı, “Eskişehir’de yaptığınız hizmetlerin tanıtımı konusunda sıkıntı var mı” sorusunu da şöyle yanıtladı: “Milli Eğitim Bakanlığı dönemimde güzel projeler yapmışız. Arkadaşlarla toplantı yaparken ‘Ya çok güzel çalışıyorsunuz, çok güzel işler yapıyorsunuz ama sizin bir zaafınız var. Sizin iletişimden anlayan bir bakanınız yok. İletişimden anlayan bir bakanınız olsa şu yapılan işleri acayip köpürtür, tanıtır’ diye takılıyordum. Eskişehir’de böyle bir zaafımız var. Bu belki de benden kaynaklandı. Çünkü ‘az laf, çok iş’ sloganını biz çok samimiyetle söyledik. Millet bilir dedim ama sonra anladım ki öyle değil. Bunu ne zaman anladım? Dede Korkut Parkı’nda bir hanımdan duyduklarım beni uyandırdı. O zaman bizim bunları hiç öyle tevazu şeyine girmeden tane tane anlatmamız burayı da biz yaptık, burayı da biz yaptık, şurayı biz yapıyoruz demenin ayıp olmayacağını, buna hakkımız olduğunu, böyle yapmazsak hizmetin de karşılık bulmayacağını gördüğümüz için artık söylüyoruz. Hem çok iş yapacağız, hem çok tanıtım yapacağız dedik.”
ÖĞRENCİLER KIŞKIRTILDI
Anadolu Üniversitesi’nin bölünerek Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin kurulmasını eleştirenlere de yanıt veren Avcı şöyle konuştu: “Türkiye’de ve dünyada bütün üniversiteler bir başka üniversitenin gölgesinde bulunur ve kurulur. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi nasıl kuruldu? 92 yılında AÜ tam ortadan ikiye bölündü. Şimdi bütün bu bölünmelerden AÜ bir zaafa uğradı mı? Hayır... Anadolu Üniversitesi bugün çok daha iyi durumda değil mi? Evet, çok daha iyi durumda...” Avcı, şöyle devam etti: “O süreçte çok ayıp bir şey yapıldı. Öğrenciler kışkırtıldı... ETÜ’ye giden öğrencilere AÜ’deki gibi bir liraya üç kap yemek verilmeyecek, dendi. Kütüphanede verilen ücretsiz çorbadan ETÜ öğrencileri yararlanamayacak gibi şeyler yapmışlar. Böyle bir şey olabilir mi? Öğrenciler için hak kaybı söz konusu olmayacak. Diploma meselesi... AÜ’yü kazanıp gelen öğrenci istediği takdirde diplomasına Anadolu Üniversitesi yazdıracak. İsterlerse AÜ isterlerse ETÜ mezunu olacaklar. Ben onlara ETÜ diploması almalarını tavsiye ederim.”
MİLLET YALNIZ BIRAKMAZ
Avcı, seçim süreci hakkında şöyle konuştu: “Seçimde özellikle son 15 gündür ciddi bir söylem değişikliği başladı. Cumhurbaşkanı üzerinden değil Meclis üzerinden propagandalarını yoğunlaştırmaya başladılar. Muhalefet Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan’ın önünü kesemeyeceğini gördü. O zaman ne yapalım, onu engelleyemiyorsak hiç olmazsa Meclis çoğunluğunu muhalefet kazanırsa o zaman Cumhurbaşkanının elini kolunu bağlarız. Bu hesabın içine girdiler... Tamam, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’a oy ver ama milletvekili seçiminde muhalefete oy ver ki Tayyip Bey’i dengeleyen bir güç oluşsun. Bu 16 Nisan’da söylediklerinin tersi bir şey. Niyetleri de çok açık. Cumhurbaşkanı ayrı Meclis’teki çoğunluk ayrı olursa ciddi sıkıntı doğar. Meclis öyle yasalar çıkarırsa Cumhurbaşkanının elini kolunu bağlar. Erdoğan’ı Cumhurbaşkanı seçen millet, Meclis’te de onu yalnız bırakmaz. Ama diyelim ki Erdoğan Cumhurbaşkanı oldu ama Meclis çoğunluğu muhalefetin elinde oldu. Gitmez o, yürümez. Erken seçim olur. Dolayısıyla bu seçim çok önemli.”
DÖRDÜ ZORLAYACAĞIZ
Avcı, Eskişehir seçim tahminin sorulması üzerine “Eskişehir’de dördü zorlayacağımızı hissediyorum ama bu hisler yanıltıcı da olabilir. Araziye çıktığınız zaman ne kadar gayret edersiniz edin size uzak kesimlere çok fazla dokunamayabiliyorsunuz. Daha çok temasta olduğunuz size gelenler... Size muhabbeti varsa çevrenizde onlar oluyor. Dolayısıyla o sizi bir havaya sokabilir. Uzaktan geçenleri pek görmüyorsunuz. Anlıyoruz ki size pek muhabbeti yok. Bütün partiler için geçerli. CHP’lilerin de karşısına onlara muhabbet duyan aslanım kaplanım diyenler çıkıyordur. İşte çevrenin dolduruşu adamı beş vekile adamı çıkartır” diye konuştu. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi