ÜRETİM MERKEZİ

Videoyu Aç ÜRETİM MERKEZİ
A
a

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğüne bağlı Eskişehir 1’inci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü, uçak bakım, modernizasyon ve parça üretim projeleriyle ülke ekonomisine yılda 288 milyon dolarlık katma değer sağladı.

1'inci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü, Türk Hava Kuvvetlerinin harekat ve etkinliğini lojistik bakımdan desteklemek ve geliştirmek amacıyla sorumluluğuna verilen silah sistemleri ve teçhizata yönelik görevlerini yerine getirirken, teknolojik onarım merkezi olarak fabrika seviyesi bakım, onarım, tadilat, test ve kalibresini yapıp, bu işlemler için gerekli parçaları imal ediyor. Söz konusu fabrika, F-16, F-4, NF-5, T-38 ve KT-1T modelleri ile bunlara ait motorlar ve ilave olarak C-130, C-160, CN-235 nakliye uçakları, tanker, komuta kontrol uçakları, UH-1H ve Cougar helikopteriyle, çeşitli yer destek teçhizatlarına ait motorların teknik bazı sorumluluklarını da yerine getiriyor. Bakım, onarım ve imalat kabiliyetleri kapsamında F-16 uçaklarının modernizasyon, onarım, arıza izolesi ve boya işlemleri, F-4, NF-5 ve T-38 uçaklarının planlı fabrika seviyesi bakımları, fonksiyonel ve yapısal kontrolü ile onarım ve yenileme işlemleri, KT-1T uçaklarının analitik kontrol, onarım ve boya işlemleri gerçekleştiriliyor.
105 UÇAĞA BAKIM
Sorumluluğundaki uçak ve motorları desteklemek için 6 bin farklı kalem ünitenin onarımı, 13 bin 800 kalem parçanın imalatı, 4 bin 700 kalem cihazın ve teçhizatın kalibresi, 1’inci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü tarafından yapılıyor. Ulusal ve uluslararası alanlarda geçerlilik belgelerine sahip fabrika, yıllık ortalama 105 uçağın fabrika seviyesi bakım işlemleriyle ortalama 88 motorun revizyonu, 32 motorun da küçük revizyonunu gerçekleştiriyor. Faaliyetler sonrası, 1’inci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü, 350 milyon dolarlık duran varlıklarıyla yılda ortalama 242 milyon dolarlık kazanç elde ediyor. Bu kazanca, ödenen ücretler ve vergiler ilave edildiğinde ülke ekonomisine yıllık 288 milyon dolarlık katma değer sağlanıyor.
78 PROJE TAMAMLANDI
Silah sistemleri geliştirme ve entegrasyon kabiliyetleri konusunda bilgisayar destekli mekanik tasarım, bilgisayar destekli analiz, aviyonik entegrasyon, harici yük sertifikasyonu ve testleri, uçuş test faaliyetleri gerçekleştirilen fabrikada, savunma sanayi firmalarına, teknik destek ve danışmanlık hizmeti de veriliyor. Son 15 yılda çok önemli modernizasyon ve onarım projelerini başarıyla tamamlayan 1'inci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü, silah sistemi geliştirme ve entegrasyon konularında başta ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE ile yürütülen bazı çalışmalar olmak üzere 78 projeyi başarıyla tamamlandı. F-35 uçaklarına ait F-135 motorunun Avrupa Bölgesi motor depo seviyesi bakım merkezi olarak seçilen 1'inci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğünün 10 hangar binasının tüm sistemleriyle TEI tarafından Mayıs 2019'da faaliyete hazır hale getirilmesi çalışmaları devam ediyor. Eğitim süreci sonunda ilk motorun tesliminin 2020 yılının ağustos ayında gerçekleştirilmesi planlanıyor. AA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi