YENİDEN DOĞUYORUM

Okunma: 652
Videoyu Aç YENİDEN DOĞUYORUM
A
a

11. Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu sebebiyle Eskişehir’e gelen Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Prof. Dr. Fuat Kökek ve Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Prof. Dr. Kaan Canduran ile güzel bir sohbet gerçekleştirdik.                                                                                                              

RÖPORTAJ: MELTEM KARAKAŞ

TOPLUM İÇİN SANAT

 
45 yıldır Marmara Üniversitesi’nde akademisyen olan Prof. Dr. Fuat Kökek,”70 yaşındayım. Aşağı yukarı 45 yıldır hocayım Marmara Güzel Sanatlar’da. Eskiden bizim okulumuza Tatbiki denirdi. Uygulamalı okul mensubuyum. Sanatta da toplum için sanat ve uygulamalı sanat konusunda hala diretiyorum. Burada bulunmamın nedeni de o. Eskişehir’de yapılan bu olay ilginç. Şu anda da dünyada da örneği az. Ama bizde bu arz talep meselesi fazla iyi gitmediği için genel Türkiye’de farkında değildir” diye konuştu.
 
ÖZGÜN İNSANLAR VAR
Aşağı yukarı 4 yıl kayıp olmasına rağmen sempozyumun çok yararlı ve coşkulu olduğuna dikkat çeken Kökek, “Bu sene 11.’si düzenleniyor ama 15.’si olması gerekiyordu. 4 yıl kayba rağmen bu 11. Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu günden güne aynı heyecanla üretimsel gidiyor.
Burada ilginç bir şey var. Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ve Bilgehan Uzuner, -Bilgehan benim öğrencimdir.- O da Marmara Güzel Sanatlar 1986 mezunu. Onun büyük emeği var. Onlar başlatmıştı Tepebaşı Belediyesi ile ortak şekilde. Ama bu son olaylardan, bölünmelerden, çatlamalardan kaynaklı üniversite çok katılmıyor sanırım. Göremiyorum burada bazı kişileri. Ama yanlış yapıyorlar. Ama bu ekip aynı heyecanla canla başla devam ediyor. Bu sene gelenler de ilginç. Koreli, Japon var. Özgün insanlar” şeklinde konuştu.
 
DUAYEN GİBİ OLDUM
Kökek, “Ben her sene geliyorum. Bilgehan eski öğrencim. 2.’sinde de davetli olarak gelmiştim. Ekip olarak yaptığımız bir iş şuan Belediye’nin önünde sergileniyor. Ondan sonra dört - beş yıldır öğrenciler getiriyoruz bizden. Toplamda burada neredeyse 80 öğrenci var. Bizden de 7 – 8 öğrenci geliyor. Ben de öğrencilerle birlikte geliyorum. Burada duayen gibi oldum. Her sene geliyorum burada çalışıyorum. Öğrencilerim var yanımda. Geçen sene 8 tane öğrenci vardı yanımda çalışan.”
 
ESKİŞEHİR İYİ BİR ÖRNEK
Kökek, “Geç saatlere kadar sergiyi gezenler oldu halktan. O dikkat çekici. Açılışta Alpay konseri vardı. Heyecan ve coşku vardı. Ne yaparsan yap bu ülkede Eskişehir bu konuda iyi bir örnek. Burada yapılan şey İstanbul’da yapılamıyor. Biz Marmarayız ama yapamıyoruz. Şişli, Kadıköy, Beşiktaş belki oralarla yapılabilir. Ama olmuyor. İstanbul zor bir kent. Vakit ayırman lazım. Sonra buradaki bu işin parasal maliyeti var. Bu kadar adam geliyor. Belediye hepsiyle ilgileniyor. Uzun süren bir süreç. İki üç gün sürmüyor.”
 
YENİDEN DOĞMAK GİBİ
Kökeke, “Bir de burada seramik ahşap, demir gibi değil. Şekillenecek, kuruyacak, deformasyon vs dertler var. Baya zorlanıyorlar çocuklar. Ben burada çalışan herkesi çok takdir ediyorum. Türkiye’de yaşayan bir seramikçi için bu sempozyum yeniden doğmak gibi bir şey. Ben burada yeniden doğuyorum. Pişmiş toprak iş sanayiye de yansıyor. Bu üretimle de ilişkili.”
 
HAYAL ETTİĞİMİN DE ÜZERİ
 
Pişmiş Toprak Sempozyumu’na ilk defa katıldığını söyleyen Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Prof. Dr. Kaan Canduran, “Hayal ettiğimden çok üzeri. Belediye ve yürütme kurulu çok iyi bir iş başarmış 11 yılda. Ben Türkiye’de ve yurtdışında birçok sempozyuma katıldım. Türkiye’nin en kapsamlı uygulamalı sempozyumlarından biri diyebiliriz” dedi.
 
ÇOK İYİ İŞLER BAŞARMIŞLAR
Canduran, “Hacettepe Üniversitesi’nden geliyorum. 11 senedir yüz küsur sanatçı çağrıldı bu sempozyuma. Ben de ilk defa geliyorum. Hayal ettiğimden çok üzeri. Belediye ve yürütme kurulu çok iyi bir iş başarmış 11 yılda. Eskişehir’de parklarda daha önce yapılan heykellerin uygulanmasıyla çok rahat görebiliyoruz.”
 
EN KAPSAMLI SEMPOZYUM
 
Canduran, “Ben Türkiye’de ve yurtdışında birçok sempozyuma katıldım. Türkiye’nin en kapsamlı uygulamalı sempozyumlarından biri diyebiliriz. Ben daha çok figüratif çalışmalar yapıyorum. Burada da umarım bir sorun yaşamazsak bu büyük heykelleri şekillendirip pişireceğiz. Eskişehir’de de uygun görülen bir yere uygulanacaklar.”
 
ÖĞRENCİLER İÇİN ÇOK FAYDALI
 
Canduran, “Burada yaklaşık 70 asistan öğrenci var farklı üniversitelerden. Bu onlar için çok önemli bir şey. Birçok farklı sanatçıyla, birçok farklı tekniği kullanan sanatçıyla bir anda beraber olabiliyorlar. Onlara çok şey kattığını düşünüyorum. Onun dışında da Eskişehir’den halktan da ilgi var. Devamlı geliyorlar. Yaptığımız çalışmaları geziyorlar. Gayet güzel bir ortam burası.”
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi