YERLİ TOHUMLA KALKINACAĞIZ

Videoyu Aç YERLİ TOHUMLA KALKINACAĞIZ
A
a

Tohum Takas Şenliği’nde üreticilerle bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, “Yerel tohumların köylümüze can suyu olacağına inanıyoruz. Uzman personellerimiz ile en verimli tohumları elde etmek, bunları çoğaltmak ve üreticilerimize dağıtarak, yerli tohumlarla üretimi arttırmak istiyoruz” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ve Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç Tepebaşı Belediyesi Gençlik Merkezi’nde düzenlenen Tohum Takas Şenliği’nde üreticilerle bir araya geldi. Yerli tohumun, üreticilere can suyu olduğunun altını çizen Başkan Büyükerşen, yerel yönetimler olarak Kırsal Kalkınma Projeleri ile her alanda üreticilere desteklerinin artarak devam edeceğini belirtti.

VERİM ARTACAK
Tepebaşı Belediyesi Gençlik Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte konuşan Başkan Büyükerşen, Can Suyu Yerel Tohum Grubu’na hassasiyetleri için teşekkür etti. Büyükerşen “Yerel tohumların köylümüze can suyu olacağına inanıyoruz. Uzman personellerimiz ile halkımız için en verimli tohumları elde etmek, bunları çoğaltmak ve üreticilerimize dağıtarak, yerli tohumlarla üretimi arttırmak istiyoruz. Ülkemizin tarımda dışa bağımlığının önüne geçilebilmesi için bu konuya hassasiyet ile yaklaşmaya devam edeceğiz” dedi.

600 BİNE YAKIN
Kırsal Kalkınma Projelerinin yanı sıra yerli tohum üretimine büyük önem verdiklerini ifade eden Büyükerşen “Büyükşehir Belediyesi olarak yaklaşık 3 yıl önce başladığımız tohum üretme çalışmalarımız çerçevesinde Park ve Bahçeler seralarımızda 2018 yılı içerisinde 600 bine yakın tohum üretimi gerçekleştirdik. 6 bin metrekarelik bir alanda bu konuda tecrübeli arkadaşlarımız ile sakarı yarı sırık domates, adana susuz domates, fındık domates, gönen kavunu gibi tohumların üretimini gerçekleştiriyoruz” dedi.

DEĞERİ KAYBOLDU
Tepebaşı Belediyesi olarak Tohum Takas Şenlikleri ile bu konuya duyarlı vatandaşları bir araya getirdiklerini belirten Başkan Ataç ise “Ülkemizde Tohum Islah Ofisi’nin kapatılmasıyla Türk çiftçisi hibrit tohumlara mahkum edildi. Dış güçlerin de etkisiyle yerli tohumlarımızın değeri günden güne kayboldu. Ancak kırsal kalkınma ve verimli ürünler için çiftçimizi bu konuda desteklemeliyiz” dedi.

YANLIŞ POLİTİKALAR
Hükümetin yanlış tarım politikaları ile üreticiye büyük zarar verdiğini belirten Başkan Kurt ise “İçlerinde Eskişehir’in de bulunduğu 20 şehrimizde patates üretimi yasaklandı. Neden? Çünkü kullanılan tohumlar zehirli çıktı. Yanlış tarım politikalarının ülkemizi getirdiği son nokta budur. Gerekli çalışmalar yapılarak tekrar yerli ve milli tohumlar ile üretime geçmeli ve çiftçimizi bu konuda desteklemeliyiz” dedi. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi