YUNUS’A MİNNET BORCUMUZ VAR

Videoyu Aç YUNUS’A MİNNET BORCUMUZ VAR
A
a

Büyük Türk düşünürü, tasavvuf ve halk şairi Yunus Emre, Mihalıççık ilçesindeki kabri başında anıldı. Anma töreninde konuşan Vali Özdemir Çakacak, “Yunus'a 13'üncü asır Türklüğünün ne ölçüde bir minnet borcu varsa, bugünün Türklüğünün de aynı oranda borcu vardır” dedi.

Yunus Emre Mahallesi'ndeki kabrin başında düzenlenen törene, Vali Özdemir Çakacak, CHP Milletvekili Jale Nur Süllü, MHP Milletvekili Metin Nurullah Sazak, İYİ Parti Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, İl Müftüsü Bekir Gerek, Mihalıççık Kaymakamı Mesut Ateş, İlçe Belediye Başkanı Haydar Çorum ve diğer ilgililer katıldı.
BUGÜNÜN İNSANI İÇİN LÜZUMLU
Vali Çakacak, dua edilmesinin ardından yaptığı konuşmada, Anadolu insanının, sevginin ve hoşgörünün ete kemiğe bürünmüş hali ‘Bizim Yunus’u anmak ve onun yüzyıllar öncesinden süzüle süzüle bugüne ulaşan mesajlarını bir kez daha dillendirmek için bir araya geldiğini söyledi. Yunus Emre, Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli, Ahi Evran gibi isimlerin ‘dünya nimetlerini ve sıfatlarını hiçe sayan ölümsüzlük sırrının uluları arasında yer almış yüceler’ olduğunu belirten Çakacak, şöyle konuştu: "Yunus Emre, tasavvuf ruhunu kalıplardan çıkarıp amel haline getiren bir şahsiyet olduğu gibi aynı zamanda kelimelerle sevgi iklimini örmüş bir dil mimarıdır. Yunus'un şairliği ve dervişliği, bir kılıcın iki yüzü gibi birbirinden ayrılmaz bir bütündür. İnsanları terbiyede ilahi aşkı muallim ve mürebbi kabul eden Yunus'a 'Aşk ahlakının da en cesur bekçisidir' demek yanlış olmaz. Yunus, dün içinde yaşadığı toplum için ne kadar mühimse, bugünkü cemiyet ve bugünün insanı için de belki daha lüzumludur. Yunus'a 13'üncü asır Türklüğünün ne ölçüde bir minnet borcu varsa, bugünün Türklüğünün de aynı oranda borcu vardır."
Çakacak, "Onu hakkıyla tanımak, tanıtmak ve herkesin nasibi ölçüsünde faydalanmasını sağlamak hepimizin üzerinde asli bir vazifedir. Çünkü Yunus Emre, bize ait bir değerdir. Yunus Emre, Mevlana ve Hacı Bektaş-ı Veli gibi ülkemizin kültürel ve sosyal çimentosudur" ifadelerini kullandı.
Konuşmanın ardından ilahiler seslendirildi.
BİR HAFTAYLA KISITLAMAK İSTEMİYORUZ
Resmi tören sonrasında Mihalıççık Belediyesi tarafından yapılan anma programında konuşan Belediye Başkanı Haydar Çorum, “Bugün için buraya gelen katkı sunan herkese teşekkür ediyoruz. Gün sonunda yağmur başladı ama oldukça kalabalık. Baya coşkulu, baya geniş kapsamlı etkinlikler olacak. Yunus Emre’yi anmak için sadece bir haftayla kısıtlı tutmak istemiyoruz bunu. Daha geniş kapsamlı etkinliklerde buluşmak dileğiyle” dedi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi