Zafer coşkusu

Videoyu Aç Zafer coşkusu
A
a

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 97’nci yılı Atatürk Bulvarında düzenlenen törenle coşkuyla kutlandı.

Zafer Bayramı’nın 97’nci yılı tüm Türkiye’de olduğu gibi Eskişehir’de de coşkuyla kutlandı. Atatürk Bulvarında düzenlenen resmi törene Vali Özdemir Çakacak, Muharip Hava Kuvveti ve Garnizon Komutanı Orgenaral Atilla Gülan, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, AK Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri, askeri erkan ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİ
Törenin başlangıcında Vali Özdemir Çakacak, Muharip Hava Kuvveti ve Garnizon Komutanı Orgenaral Atilla Gülan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen, tören aracına binerek halkı selamladı. Daha sonra İstiklal Marşının okunmasının akabinde başlayan törende konuşan Hava Pilot Yüzbaşı Ömer Aksöz, “Türk tarihine altın harflerle yazılan 30 Ağustos Zaferi, tarihin her döneminde hür yaşamış olan yüce Türk ulusunun ulu önderin etrafında kenetlendiği milli birlik ve beraberlik içerisinde ‘Ya istiklal ya ölüm’ parolasıyla sürdürdüğü bir bağımsızlık mücadelesidir. Bilindiği gibi 1’inci Dünya Savaşı sonunda Mondros Mütarekesi'yle yüce Türk ulusunun hür yaşama hakkı elinden alınmaya kalkışılmış, tarihin hiçbir döneminde esareti tatmamış bu yüce millet sömürme ve esaret altına alınmaya çalışılmıştır. Ancak Türk milletinin esir edilemez, Türk yurdunun parçalanamaz ve Türk ulusunun hür yaşama azminin engellenemez oluşu unutulmuştur” diye konuştu. 

HÜR VE BAĞIMSIZ
ES TV’de canlı yayınına konuk olan Vali Çakacak, Ağustos ayının Türk milleti için zafer ayı olduğuna vurgu yaptı. Çakacak, “26 Ağustos 1971’de Malazgirt Meydan Muharebesi sonrası Anadolu Türk yurdu haline geldi. O zamandan bu yana hür ve bağımsız olarak Anadolu’da yaşamaktayız. Anadolu bizim ebediyete kadar vatanımız olarak kalacak. Malumunuz 1’inci Dünya Savaşından sonra güzel yurdumuz işgal edilmiş ve Türk milletini tarihten silmek istiyorlardı. Ama 19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkmasıyla başlatılan milli mücadele yine bir 26 Ağustos tarihinde başlatılan Büyük Taarruzla 30 Ağustos’ta zaferle taçlandırılmış ve Anadolu’nun Türk yurdu olarak kalacağı tüm dünyaya ilan edilmiştir. Ben başta 30 Ağustos zaferinin kahramanı Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını şükranla anıyorum” ifadelerini kullandı.

MUHTEŞEM GÖSTERİ
Konuşmanın ardından öğrenciler halk oyunu gösterilerini sergiledi. Kutlama töreninin sonunda ise askerler, törene katılan vatandaşları ve protokolü selamlayarak Zafer Bayramı'nı kutladı. ESRA ÜNLÜ
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi