“Eskişehir Halkı ve Eskişehirspor arasında bir küskünlük var”

Videoyu Aç  “Eskişehir Halkı ve Eskişehirspor arasında bir küskünlük var”
A
a

Eskişehirspor’da Başkan Mehmet Şimşek ESTV ekranlarının sevilen spor programı 90+3’e konuk oldu. Şimşek, “Eskişehir halkı ve Eskişehirspor arasında bir küskünlük var. Bizim yönetim kurulu olarak hedefimiz bu küskünlüğü gidermek” ifadelerini kullandı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
SÜRECİ BAŞTAN ANLATTI
Esgroup Spor Müdürü Murat Dağtekin’in sunduğu, İstikbal Gazetesi Spor Müdürü Erkan Midilli’nin yorumlarıyla katıldığı programın konuğu Siyah-Kırmızılı kulübün başkanı Mehmet Şimşek’ti. Şimşek merak edilen çok sayıdaki konuya açıklık getirdi. Şimşek’in ifadeleri şöyle, “Önce İcra Kurulu ile başladı Eskişehirspor’daki serüvenimiz. Babamız zaten yönetimlerde bulundu elinden geleni yaptı. Biz İcra Kurulu ile başladık. İcra Kurulu’nda güzel bir ekip yaptık, Murat Diri, Erkan Koca, Fuat hoca, Kaan Ay, Mehmet Kahya gibi bir sürü insan vardı. Kulübün kötü gitmeye başladık ve her zamanki gibi maddiyatsızlıklar falan başlamıştı. Biz de ne yapabiliriz diye yola çıktık. Önce bir taraftar komitesi kurduk, komitemiz çok kalabalıktı. Günlerce tartışıldı, konuşuldu, isimler belli edildi sonra İcra Kurulu kuruldu. Taraftar komitesi çok daha fazla insandan oluşuyordu. Ortak bir paydada buluşuldu İcra Kurulu kuruldu. Kulübe ne faydamız olur diye çalışmalara başladık. İcra Kurulu da kapı kapı gezerek kulübü yaşatmak için elinden geleni yaptı. Sonra malum 31 Ağustos gecesi oldu, devamını biliyorsunuz.
 
HEPsİ ESKİŞEHİRSPOR SEVDALISIYDI
 Kaan Ay başkanımız oldu, ben MaliAs Başkandım. Ekibimiz güzeldi. Hepsi Eskişehirspor sevdalısıydı. Başımızda Fuat hoca ve Eskişehir’de bekleyen bir futbolcu grubu vardı. Halil Başkanımız zamanında getirilmiş, sözleşme imzalanmış ama transfer yasağı var. Transferi açmasan futbolcuların sözleşmesi var, Tanase gibi. Transferin 100’de 100 açılması gerekiyordu. Açılması için de herkes uğraştı. Parasal olarak güçsüz olduğumuz için ilişkilere başlandı. Baya ağır bir süreç geçti. Eskişehirspor’da hep aynı şeyler yaşanıyor, biri bitiyor biri başlıyor. Bahsettiğiniz o daire ve Ofoedu meselesi de öyle, bitti mi açıldı mı yok açılmadı. En son o çıktı onu da hallettik. Kaan Ay dönemindeki yönetim kurulu ile birlikte transferi açtık.
 
YETKİLİLER BİLE ŞAŞIRMIŞTI
2019 yılının Ocak ayında Eskişehirspor transferi açmıştı. TFF’den o işler için koşturanlardan birisi de bendim. TFF yetkilileri biz transferi açınca çok şaşırdılar. Ekip olarak başarmıştık. Başkan yardımcısı bize o gün ‘Alabildiğiniz kadar futbolcu alın. Muhtemelen bir daha bu tahtayı açamazsınız, açarsanız da büyük ihtimal ben görmem’ demişti. Bir daha da açılmadı zaten.
 
TAKDİR ETMEK GEREKİYOR
Eskişehir dışındakiler pek inanmıyor ama Eskişehir halkı ve Eskişehirspor arasında bir küskünlük var. Bizim yönetim kurulu olarak hedefimiz bu küskünlüğü gidermek. Bizim şehir biraz enteresan. Koyu ve yoğun bir taraftar kitlesine sahibiz. İnsanlarımız genel olarak eleştirmeyi seven bir toplum. Şehirde Eskişehirspor hala Süper Lig’de zannedenler var. Ancak kulüp şu an TFF 2.Lig’de. Eskişehirspor yöneticilerini takdir etmek gerekiyor. İnsanlar dışarıdan reklam olsun diye yönetime girsin yorumlayabiliyorlar ancak bu durum böyle değil.
 
YÖNETİCİ OLMAK DEMEK
Eskişehirspor’a yönetici olmak maddi yükümlülüklerin de altına girmek anlamına geliyor. SGK ve Vergi borçlarından yöneticilerde sorumlu oluyor. Eski yöneticileri kurtarmak için geldiler diyenler var. Hiç kimse başkası için kendini feda etmez. Kafana yatmayan bir şey varsa savcılığa gidip suç duyurusunda bulunmak herkesin hakkı. Suç varsa savcılık gereğini zaten yapar.
 
BİZ YAYINLAMAYA BAŞLADIK
 Kongrelerde dağıtılan borçların yazılı olduğu kitapçık olayını Kaan Ay zamanında biz yayınlamaya başladık. Bizden önce bir A4 kağıdı ile ibra işlemlerine geçiliyordu.Artık kulübün böyle bir uygulaması oldu. Bundan sonra yayınlanacak kitapçıklarda aldığımız paralar da yazılı olacak. İlk mali genel kurulda bu kitapçık güncel hali, hem gelirlerin hemde giderlerin yazılı olduğu hali ile yayınlanacak. Eskişehirspor kongre üyelerine bu kitapçıklar kongre salonlarında dağıtılacak.‘Sizden başka kulüp yok’ denildi Kulüp lisansı konusu -30’lara kadar yükselebilen bir şey. Kulüp Muhasebe Müdürümüz Mehmet Gökay Şahin’in TFF’ye teslim ettiği evrakları bir görmeniz lazım. En az 50-60 sayfalık bir kitapçık çıkar. TFF’den kulübe teşekkür yazısı geldi. Böyle bir sunum yapan sizden başka yapan kulüp yok denildi. Yıllardır eksi 3 ile başlıyoruz. Ulusal lisans almak ile transfer tahtasını açmak farklı şeyler. Ulusal lisans için imza veren bir alacaklı transfer tahtasının açılması için imza vermeyebilir. Alacaklılara ikisi arasındaki farkı anlatmaya çalışıyoruz. Alacaklılar para koparabilmek için olabildiğinceimza vermemeye çalışıyorlar. Yıllardır alacağının peşinde olan insanlar da böyle çözümler arıyorlar.
 
YANLIŞ ANLAŞILMA OLMUŞ
Mazbatayı aldık, birkaç gün sonra Nzuzi Toko’dan -6 cezası geldi. Biz aslında ödeme yapmıştık. Bir yanlış anlaşılma olmuş. Gerekli görüşmeler yapıldı. Evraklar gönderildi.  Yazışmalar yapıldı. Toko’nun avukatı FIFA’ya bir yazı gönderdi ve -6 cezası tehlikesi geçti. Toko dosyası  kapandı. İletişimi sıcak tutmak iyidir Ruud Boffin’i ararken çekinerek arıyoruz. Bir sponsorluk olursa, biraz para bulursak direkt Boffin’in yanına gideceğiz. Paramız yokken Boffin ile görüşmenin faydası yok. Tanase ile görüşmeler devam ediyor. İletişimi sıcak tutmak iyidir. Ödeyemeyeceğimiz anlaşmalar yapmak istemiyoruz. Ödenebilecek bir anlaşma olursa imzalıyoruz.
 
TAKS İT TAKS İT ÖDEYECEĞİZ
Henri Bienvenu ile anlaştık. Pinto gibi taksit taksit ödeyeceğiz. Ödeyebileceğimiz rakamları teklif ettik ki güven duygusu zedelenmesin. Dosya artıkFIFA’da yer almıyor. 85 bin Euro borcumuz vardı. Ödeyeceğimiz anlaşmalar yapmıyoruz. 56 bin Euro rakamını taksit taksit ödeyeceğiz.

5 DOS YAYA ÖDEME YAPILDI
TFF 2.Lig’e düştüğümüz için 900 bin lira paraşüt yardımı aldık. Bu rakam normalde 600 bin liraydı ancak pandemi nedeniyle 900 bin olarak ödendi. Bu para TFF’ye başvuran alacaklılara ödendi. 5 kişi bu paradan aldı. 3 dosya kapandı. Diğer iki ismin dosyaları henüz kapanmadığı için isimleri açıklanmıyor. Alacaklılar zamanında başvurmuşlar. Sırası gelen Eskişehirspor’un hak edişlerinden alacağını otomatik olarak tahsil ediyor. Yani ödemeleri biz yapmadık. Kendileri TFF’den tahsil ettiler.
 
KARIŞIK BİR OLAY
Bilmeyen insanlar var. Ama bir kez daha yenileyelim. Yıllardır Eskişehirspor’un kasasına bir kuruş para girmiyor. Bütün TFF gelirleri Aktif Bank’a gidiyordu. TFF 2.Lig’de Passolig kullanımı zorunlu değil. Biz de yönetim kurulu olarak kendi biletimizi kendimiz satmak istiyoruz. Bir iç saha maçının sadece güvenlik görevlilerinin maliyeti bile 50-60 bin liraları buluyor. Biz de bilet gelirleri ile bu paraları öderiz diye düşündük. Aktif Bank yetkilileri bize ‘2025 yılına kadar sözleşmeniz var, Passolig kullanmak zorundasınız’ dedi. Kulüpte bu sözleşmeyi bulamadık. Bir örneğini talep ettik. Onlar da bulamadı. Tam ibre bize döndü derken bu sefer de stadyumdaki ekipmanları sökeriz dediler. Her maçta bulunması gereken kart okuma, yüz tanıma ve kamera sistemlerini söküp götürecekler. Araştırdık 7-8
milyon lira maliyetli bir sistem. Maç güvenliği nedeniyle bunlar olmazsa da maçlara çıkamıyorsunuz. Passolig müdürlüğü ile görüşüyoruz. Gelirin tamamını değil de bir kısmını alın düşüncesine ikna etmeye çalışıyoruz. Yüzde 90 Passolig ile devam edeceğiz. Etmek de zorundayız. 7-8 milyonu bularak yeni sistem alabilecek bir camia değiliz. 200-300 bin liraları bile zor denkleştirdiğimiz bu günlerden geçiyoruz. Sanırım TFF 2.Lig’de Passolig kullanan tek kulüp olacağız. Aktifbank'a ben bildim bileli 5 milyon lira borcumuz var. Bakıyorum halen 5 milyon lira borcumuz var. Yönetimde iki tane avukat arkadaşımız var. Faizin faizini nasıl ödüyoruz, böyle bir şey var mı öğrenmeye çalışıyoruz. Benim bildiğim Süper Lig zamanında 21 milyon lira çekilmiş. 41 milyon lira gibi rakam ödenecekti. Çok karışık bir durum. İçinden kolay kolay çıkılabilecek bir durum değil. Kombineleri satışa çıkaracağız, durum belirsiz olduğu için yapılamıyor.
 
Arıman Web reklam
1000
icon
Ekici 18 Ağustos 2021 13:47

''kart okuma, yüz tanıma ve kamera sistemlerini söküp götürecekler. Araştırdık 7-8 milyon lira maliyetli bir sistem.'' inandınız mı? Yada aldıkları bilginin doğruluğuna güvendiniz mi. Taraftar niye küsmüş; geçen yönetim tarafından kulüp resmi sitesi bünyesine alınan forumda 2014 ten beri üye yapılmaması, eleştirenin hesabını dondurulması yani taraftarın bilinçli olarak susturulması, bu yönetiminde sanki bundan haberi yokmuş gibi davranması normal mi?

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi