‘YAPMIYORSANIZ BANA BIRAKIN’

Videoyu Aç ‘YAPMIYORSANIZ BANA BIRAKIN’
A
a

ES TV’de Murat Taşkın ve Cihan Yıldırım’ın sorularını yanıtlayan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt; “Sanayi Çarşısını yapmıyorsanız, bana bırakın. Biz yaparız” dedi.

Kazım Kurt; “Sanayi Çarşısı projemiz hazır. Uğraştık, afet riskli alan ilan ettirdik. Burada ‘kucağımıza düştüler, yapmıyoruz’ falan gibi bir yaklaşım olmaz. Biz devlet yönetiyoruz. Büyükşehir Meclisi’nde reddettiklerini ben AKP Hükümetine kabul ettirdim. Bakanlar Kurulu kararı haline geldi. Burada AKP İl Yöneticisi, İlçe Yöneticisi Bakanlar Kurulu kararına karşı çıkıyor. Yapmıyorsanız bana bırakın. Ben hazırım. Proje de hazır” dedi.
50 TANE SENARYO
Kurt’a Yılmaz Büyükerşen ve Ahmet ataç arasındaki tartışma da soruldu. Kurt, şöyle konuştu: “Ben ikisinin hukukunun, ikisinin dostluğunun araya Kazım Kurt’un giremeyeceği kadar büyük olduğunu düşünüyorum. Çözülür, bir sorun olmaz. Buradan yararlanmaya çalışan bazıları bu işi gazlıyor olabilir, bu iki başkan akıllıdır. Ve o dostluklarına zarar vermeden, partinin ve Eskişehir’in menfaatlerini düşünerek doğru bir tavır koyarlar. 50 tane senaryo yazılıyor. Böyle bir şey olmaz. Oturup değerlendirip doğru karar vereceklerini inanıyorum. Bir sıkıntı görmüyorum. Hoca sonuçta bizim hocamızdır, büyüğümüzdür, önderimizdir. Ahmet Abi’nin de bu konuda onunla oturup rahatlıkla konuşabilecek, sorunu giderecek olgunlukta olduğunu biliyorum. Ben o nedenle bir sıkıntı hissetmiyorum.” Başkan Kurt, AK Parti’den ‘birlik pozu’ geldiğinin hatırlatılması üzerine “Biz pozla ya da yapay şeylerle değil içeriden bu işi çözeriz, çözmemiz de gerekir. Teknik konulardaki bu ayrıntılar bazıları tarafından abartılarak piyasaya sürüldüğü kanaatindeyim” dedi.
VERSİNLER YAPALIM
Karapınar İkinci Etap, Sanayi Çarşısı ve Gündoğdu’daki projeleri değerlendiren Kurt, “TOKİ işgal etmiş Erenköy’ü, Huzur’u, Karapınar’ı... Ne projeyi yapıyor, ne bizim yapmamıza izin veriyor? İzin versinler Gündoğdu’yu yapalım. Sanayi Çarşısı... Versinler yapalım, projemiz hazır” diye konuştu. Kurt’a, “Hamamyolu Projesi’ne harcanan parayla Emek’te, 71 Evler’de, Erenköy’de başka işler yapılabilirdi” eleştirisi hatırlatıldı. Kurt, şöyle konuştu: “Emek Mahallesi’ne, 71 Evler’e de yapacağımızı yapıyoruz. Biz her mahallede yapılması gerekenleri planlıyoruz, yapmaya çalışıyoruz. Hamamyolu özel bir projeydi. Prestij projesiydi, zorunluluktu. Diğer taraftan hangi işimizi aksattık? Aksatmadık... Örneğin Sayın Dündar Ünlü de aynı şeyleri söyledi, ben izledim. Erenköy’de bir şey yapsa... Evet, keşke izin verseler Erenköy’e 25 milyonluk iş yapsam. Ama izin vermiyorlar. TOKİ işgal etmiş Erenköy’ü, Huzur’u, Karapınar’ı... Ne projeyi yapıyor, ne bizim yapmamıza izin veriyor? Ben Erenköy’e, TOKİ İkinci Etap’a 25 milyon lira harcamaya hazırım. Yeter ki izin versinler. Odunpazarı Belediyesi Karapınar’da üzerine düşeni yapmıştır. Projeleri TOKİ’nin onayına sunu, TOKİ bunları kabul etmiştir. Ama uygulamaya geçmemiştir. TOKİ ısrarla sormamıza rağmen “Henüz ne yapacağımıza karar vermedik” diyor. Bekliyoruz... Bize yetkiyi versinler, mevcut projeyi, hazırlanmış olan planı beş binlik olarak Büyükşehir’e sunalım, orada kabul etsinler. Binlik olarak Odunpazarı’nda yapalım, uygulamaya geçelim. Çok zor bir şey değil.”
Kurt, Gündoğdu için de şunları kaydetti: “Gündoğdu’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı afet riskli alan ilan etmiş. 60 hektara yakın bir alanı... İzin vermiyor. Gündoğdulu çivi çakamıyor. Kaç sene? Yedi yıldır, sekiz yıldır... Gündoğdu’ya bir şey yapmadınız, diyor. İzin ver, yapalım. Hiç sorun değil. Verirlerse yaparım. İddialıyım. Gündoğdu’da afet riskli alan olması yanlıştı. O karardan dönülmesi gerekiyordu. Bir kişi dava açtı. Danıştay’da onun yerini iptal etti. Tümünü etmedi...  Karar geçerli. İstediğimiz gibi bize biraz destek olsaydılar ben bakanlığa gider haklı bir biçimde ‘halk bana verilmesini istiyor’ derdim yetki ile ilgili uğraşırdım. Şimdi onu da yapmadılar. Dolayısıyla Kazım Kurt’un Gündoğdu’da yapabileceği bir şey yoktur.”
 
MAKETİ DE HAZIR
 Çarşısı hakkında da konuşan Kurt, “Sanayi Çarşısı... Versinler yapalım, projemiz hazır. Uğraştık, afet riskli alan ilan ettirdik. Burada ‘kucağımıza düştüler, yapmıyoruz’ falan gibi bir yaklaşım olmaz. Biz devlet yönetiyoruz. Büyükşehir Meclisi’nde reddettiklerini ben AKP Hükümetine kabul ettirdim. Bakanlar Kurulu kararı haline geldi. Burada AKP İl yöneticisi, ilçe yöneticisi Bakanlar Kurulu kararına karşı çıkıyor. Bakanlar Kurulu kararı yani bu hükümetin kararı. Bunu yapın. Yapmıyorsanız bana bırakın. Ben hazırım. Proje de hazır. Onaylandı, maketi de hazır. Ve sanayi esnafından, mülk sahiplerinden genel bir kabul gördü. Biz bunu yaparız. Sıkıntı yok. Finans kaynağını da bulduk gibi. Geçen hafta şöyle bir yönetmelik çıktı. Kent dışına taşınmak isteyen küçük sanayi sitelerinin bir an önce taşınması için teşvik... Kurun kooperatifleri, hadi diyor, yardım edelim bir an önce taşının diyor. O yönetmeliği dayanak göstererek Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bir yazı daha yazdım. Aynen bu şartları taşıyoruz dedim. Afet riskli alan, sanayi sitesi kötü, kent dışına taşıyalım. Biz kredi de istemiyoruz. Bize yeter ki yetki verin. Çevre ve Şehircilik Bakanı bizim yaptığımız işin doğru olduğuna inanıyor. Özgür bıraksınlar ertesi gün imzalar. Ama Eskişehir’de bir fırtına esiyor, bakalım kimin kafasına çarpacak göreceğiz” diye konuştu.
Kurt, “İddia ile söylüyorum bizden önceki dönemde yapılandan daha çok yapmışız. Her türlü engellemeye rağmen. İller Bankası’ndan adımıza çıkmış kredilere iptal ettirmeye çalışıyorlar. Buna rağmen biz yapıyoruz. Güneş enerji santrali kuracaktım. Bu az parayla yapılacak bir iş mi? İzin vermediler... İki yıldır yalvarıyorum bir spor alanı verin Hazine arazisinden... Radar’ın üstündeki alan spor alanı, imar planında... Vermiyorlar” dedi.
PARTİNİN NEFERİYİM
Partisinin Kurultay’ını da değerlendiren Kurt, “Eğer Yılmaz Büyükerşen’in olgunluğu olmasa, sabrı olmasaydı o kurultay bitmezdi. Bir genel başkan adayı izin almadan kürsüye çıkıyorsa her şeyi göze almış demektir. Adamları orada farklı bir havaya giriyorsa bunu Yılmaz Büyükerşen ince bir biçimde, akıllı bir biçimde yatıştırmıştır. İstediği kadar konuşma fırsatı vermiştir. O da zaten dağarcığında ne varsa döküp çekip gitmiştir. O kurultay doğruları görürseniz başarılı olmuştur” dedi. Kurt, “Üç başkan da yeniden aday olacak mı” sorusunu “Ben partinin neferiyim. Parti bana hangi görevi verirse oraya giderim. Ben üç başkanın da aday olacağını düşünüyorum” diye cevapladı. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi