122 HAYAT KURTARIYOR

Videoyu Aç 122 HAYAT KURTARIYOR
A
a

Eskişehir 112 İl Ambulans Servisi Başhekimliği ekipleri, vakaya ulaşma süresiyle parmak ısırtıyor. Ekipler, yaklaşık yüzde 60’ının asılsız olduğu çağrıların arasından acil sağlık hizmetine ihtiyaç duyan insanlara ortalama 4 dakika 6 saniyede ulaşıyor.


İnsan sağlığı konusunda en kısa sürede vaka yerine ulaşmaya çalışan, ilk müdahaleyi yapan ve tedavi durumuna göre hastaları sağlık kurumlarına sevk eden Eskişehir 112 Acil Sağlık ekipleri, hızıyla da göz dolduruyor. Kentte, yaklaşık yüzde 60 oranında asılsız ihbar alan İl Ambulans Komuta Kontrol Merkezi personeli, bu çağrılar arasında acil sağlık hizmetine ihtiyaç duyan vatandaşlara en yakın 112 istasyonu ekibini sevk ederek hızlı bir hizmet sağlıyor. Yaşanan asılsız çağrılara rağmen, vaka ihbarının alınmasından ortalama 4 dakika 6 saniye sonra olay yerine varan 112 Acil Sağlık ekipleri, standardı belirliyor.
YÜZDE 60 GEREKSİZ
Eskişehir 112’nin 2019 yılı değerlendirmesinde bulunan İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Veli Görkem Pala, “Bildiğiniz gibi 112 çağrılarının geldiği bir komuta kontrol merkezimiz bulunuyor. Komuta kontrol merkezimizin en önemli problemlerinden birisi, gereksiz çağrılardır. Geçen yıl, bu anlamda 1-7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftasında basınımızın desteğiyle bu konuda ciddi ilgi çekmiş ve halkımızda duyarlılık oluşturmaya çalışmıştık. Geçen yıla oranla bu yıl, gereksiz çağrı oranında yüzde 7 oranında bir azalma söz konusu. Ancak bu tabii ki yeterli değil. Bunun daha da azalması gerekiyor. Bu konuda kurularımızla işbirliği yaparak 2020 yılı içerisinde, gereksiz çağrı konusunda yüzde 10 daha azaltmayı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.
ORTALAMA 4 DAKİKA
Eskişehir 112’nin hızına da dikkat çeken Başhekim Pala, “Eskişehir 112’nin kentsel vakaya ulaşma dakika ortalaması 4 dakika 6 saniyedir. Yaklaşık 5 dakikada, Eskişehir ve ilçe merkezlerindeki kırsal olmayan tüm vakalara ulaşabiliyoruz. Bu anlamda kentsel ulaşım oranımız yüzde 96’dır. Kırsalda 30 dakika içerisinde tüm vakalarımıza ulaşabiliyoruz. Bu anlamda ciddi bir başarımız var. Kentsel nüfusumuz yoğun olduğu için kentsel ulaşım bizim için daha kıymetli” diye konuştu.
66 BİN VAKA
Bu yıl hizmet verilen vaka sayısında yüzde 1’lik artış olduğunu da belirten Başhekim Pala, “Bugün itibariyle yaklaşık 66 bin vakaya hizmet vermiş bulunmaktayız. 31 Aralık itibariyle de 67 bin civarında olacağını tahmin ediyoruz. Vakaların yüzde 60’ı medikal; ev, sokak vakalarından oluşuyor. Yüzde 20’si trafik kazasından oluşuyor. 10 bin vakamız trafik kazası vakasıdır diyebiliriz. Bu süre zarfında, 2019 yılı içerisinde 5 adet A2 tipi, 3 adet C tipi olmak üzere istasyon sayısını 8 adet arttırdık. 34 olan istasyon sayımız 1 Ocak 2020 itibariyle, 35 olacak” diye belirtti.
10 YENİ AMBULANS
Pala, 2020 hedeflerinden de bahsederek, “Eskişehir merkezde 4, Çifteler ilçesinde 1 olmak üzere toplam 5 adet A2 tipi 24 saat hizmet veren 112 istasyonu açacağız. Ayrıca yeni ambulanslarımızla Eskişehir halkına hizmet vermeye devam edeceğiz. Ambulans filomuzun yaş ortalamasını gençleştireceğiz, şu anda 5 olan yaş ortalamamız. 10 yeni ambulansın bakanlığımız tarafından Eskişehir’e verilmesini bekliyoruz. Yaklaşan kış şartları dolayısıyla kar paletli, 4X4 ve diğer özellikli ambulanslarımız da halkın hizmetindedir” diye kaydetti. İHA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi