20 yıllık Sağlık Ocağı yetersiz kalıyor!

Videoyu Aç 20 yıllık Sağlık Ocağı yetersiz kalıyor!
A
a

ES TV Mahallenizde programımızın bu haftaki konuğu 71 Evler Mahallesi Muhtarı Veysel Gaznepoğlu oldu. Sağlık Ocağının 20 yıldır aynı yerde olduğunu anlatan Gaznepoğlu, “Fiziki olarak da, yer olarak da uygun koşullara sahip değil. CİMER’e, Sağlık Müdürlüğü’ne yazdım” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Mahallerinde ekmek büfesinin de yetersiz olduğunu söyleyen Muhtar Gaznepoğlu, “Buraya insanlar geliyor, uzun kuyruklar oluşuyor. 2-3 tane büfe olsa daha güzel olur hem burada yığılma olmaz hemde çok uzak mesafeden insanlar buraya kadar ekmek almaya gelmez” diye konuştu.
Mahallenizin sorunları nelerdir?
Asfalt sorunumuz var, belediye yapıyor ama biraz gecikiyor. Çöp sorunumuz mevcut. Bu durum biraz da vatandaştan kaynaklanıyor. Belediye her sokağa giriyor ama vatandaşlar çöplerinin zamanında çıkarmıyor, gündüz çıkarıyor. Halk çöp konteynerı istiyor ama kimisi kendi evlerinin yanı olsun istemiyor. Bundan yana sorun çıkabiliyor. Mahallemize oturma yerleri, çocuk parkları yapılıyor ama biraz kenar mahalle olduğu için çocuklar, gençler bunları kırıyor.

EKMEK KUYRUKLARI OLUŞUYOR
Mahallemizin en büyük sorularından bir diğeri de ekmek büfesi. Ekmek büfemiz var fakat yetersiz.Mahallemiz büyük 29 bin nüfusumuz var, çevre olarak büyüğüz vatandaş burada bulunan ekmek büfesine kadar gelmek zorunda kalıyor. Mahallemiz biraz kenarda kalan bir mahalle olduğu için, dar gelirli insanlardan oluşmaktadır. Mahallemizin insanları çoğunlukla organize sanayide asgari ücretle çalışıyorlar. Ekmeğin pahalanması sebebiyle ekmek büfesi bizim için önemli hale geldi. Buraya insanlar geliyor, uzun kuyruklar oluşuyor. 2-3 tane büfe olsa daha güzel olur hem burada yığılma olmaz hemde çok uzak mesafeden insanlar buraya ekmek almaya gelmez. Belediye’de ekmek 2,5 lira, fırınlarda 4 lira vatandaş haklı olarak belediyeyi tercih ediyor.

KANALİZASYON
Su yükleme makinesi istiyoruz. Dilekçelerimiz var ama yapılmadı daha. Biraz ekonomik nedenlerden kaynaklı galiba. Yetkililer banapahalı olduğunu söyledi.Özellikle Kafkas Caddesinde trafik sorunumuz var. Kanalizasyon sorunumuz var. Bizim şehir hastanesi karşısında 11 tane sokağımız var bu sokakların kanalizasyonu yok. Kanalizasyon olmayınca doğal gaz da gelmedi.Elektrik, su var ama bu eksik. Vatandaş mağduriyet yaşıyor. Dilekçelerim de var 2019’da bir dilekçe verdim ama herhangi bir işlem yapılmadı.

SAĞLIK OCAĞI PROBLEM
Mahallemizde bir sağlık ocağımız var. 20 yıldır aynı yerinde. Sağlık ocağı olmak için fiziki olarak da, yer olarak da uygun koşullara sahip değil. Zamanında tutmuşlar fakat aslında eski bir ev. Dilekçe verdik, CİMER’e yazdım, Sağlık Müdürlüğü’ne yazdım fakat doktorlara ait olduğu için anladığım kadarıyla doktorlarda ucuz kiradan yana memnun olduğu için bu binadan çıkmıyorlar. Yer bulamadık deyip geçiştiriyorlar. 3 yıldır muhtarım. Geldiğim zaman dilekçe verdik ama bir çözüm bulamadık. Araştırıyoruz, buluyoruz ondan sonra yer pahalı diye istemiyorlar. Yani bu durum aile hekimlerinden kaynaklanıyor. Kira ödemesi onlara ait olduğu için sorun oluyor. İki katlı, daracık bir yer asansör yok, yaşlılar yukarıya çıkmakta zorlanıyor. Engelli bireyler, hamileler aynı şekilde güçlük çekiyor.

MÜLKİYET SORUNU VAR
Mahallede boş arsalar dikkat çekiyor. Bundan yana sıkıntı yaşıyor musunuz?
Boş arsalarımız var bu da bir sorun.Kat mülkiyet ile ilgili sorunumuz var. Arsa çok ama buraya 2 kat dışında izin vermiyorlar o yüzden alacak müteahhitte alamıyor şahıs da veremiyor. Arsanın çok olması sebebiyle otlar fazlaca birikiyor, çöpler yine aynı şekilde. Bu durum bir yangına sebep olabilir. Belediyeye diyoruz fakat arsaların mülkiyet sahibi başkaları olduğu için buralara giremiyoruz diyor.
Asayiş sorunu yaşıyor musunuz?
Asayiş sorunu olarak ise hırsızlıkproblemlerimizden biri. Evlere giriyorlar.
Birçok yerde kira artışları devam ediyor, insanlar ev bulmakta zorlanıyor. Bu mahallede kiralar ne durumda?
Kiralar yükselişte. Ev sahiplerinide biraz vicdana davet ediyorum. Daha öncesinde kirası 800 TL olan bir eve şu an 2 - 3 bin civarı ücret isteniyormuş.

MÜLTİCİLERLE SORUN YOK
Mahallede mülteci var mı, varsa bir sorun yaşanıyor mu?
Mahallemizde Afganlar var, Suriyeli burada neredeyse yok sayısı çok az. Bu zamana kadar herhangi bir sorun gelmedi. Onlar zaten genel de çalışıyorlar, tarlalara gidiyorlar. Afganlardan yana hırsızlık ya da insanlarla ikili ilişkilerde bir sorun yaşandığını duymadım.
Belediyelerle, kaymakamlıkla, valilikle ilişkiler nasıl?
Belediye başkanımıza hizmet ile ilgili olan şeyleri söylüyoruz ama mazot zamlarıyla beraber maliyette arttığı için, bazı yerleri kısıtlamak durumunda kalıyorlarmış. Geçen sene 8-9 TL olan mazot şu an günümüzde 25- 26 civarında. Onun dışında başkanlarla, kaymakamlıkla aramız iyi.

TRAMVAY GÜZEL OLDU
Mahalleye tramvayın gelmesi burayı nasıl etkiledi?
Tramvay mahallemize güzel oldu. Otobüs sorunumuz yok. Hastanenin bize yakın olması sebebiyle, başka mahallelerden de otobüs geliyor. Organize sanayi servisleri de buradan geçiyor. Ulaşımdan yana bir sorunumuz yok.
Mahallenin demografik yapısı ne durumda?
Asgari ücretle çalışan kesim bu mahallede fazla. Mahallemizin kadını erkeği çalışıyor. Kenar mahalle olduğu için daha çok dar gelirli aileler var.

YAPIM UZUN SÜRÜYOR
Son olarak eklemek ve talepte bulunmak istediğiniz bir konuvar mı?
En büyük sorunumuz belirttiğim gibi asfaltlarla ilgili yaşanan durum. Mahallemizde inşaatlar olduğu için inşaat işçilerinin kazdıkları yerleri belediye yapıyor fakat yapılması 5-6 ay sürüyor. Bunların hemen yapılmasını istiyoruz. Arabalar mahvoluyor, yoldan geçen arabalar gürültüye sebep oluyor yani halk mağduriyet yaşıyor. Vatandaş beni arıyor ben Fen İşlerini arıyorum. Köprü görevi görüyorum. 15- 20 güne kadar geleceklerini söylediler bekliyoruz. Arsalarda çoğalan otlar da yine önemli bir sıkıntımız.

ESNAF VE MAHALLELİ HIRSIZLIK BÜYÜK SORUN
Mahalledeki en büyük sorunun asayiş olduğunu vurgulayan esnaf Alparslan Semiz, “En çok sıkıntı hırsızlıktan yana oluyor” dedi.
 
GERİ DÖNÜŞ YAPILMIYOR
Mahallenin sorunlarını sıralayan esnafı Yetkin Baysal: “Öncelikle asayiş sorunumuz var. Çeşitli vatandaşların burada ikamet etmelerinden dolayı hırsızlık olayı var bundan yana esnaf olarak şikayetçiyiz. Karakola ilettiğimiz şeylere zamanında geri dönüş yapılmıyor. İskan ile ilgili sorunlarımız var. Kanalizasyon sorunları var. Mahalle aralarınabelediye tarafından ıslah çalışması yapılması gerekiyor.”
 
TEMİZLİK SIKINTI
Aşırı derecede temizlik sıkıntısı çektiklerini anlatan esnaf Ferim Bilek: “Belediye ekiplerinin temizlik sıkıntısı var. Biraz da esnaflardan kaynaklı olarak bu yaşanabiliyor. Sokakları çok çabuk kirletiyoruz.Suriyeliler varken bazen anlaşamıyorduk ama şu an onlar gitti galiba mahallede mülteci kalmadı. Biz telefon sektörüyüz en çok bize gelmeleri lazım ama ayda 2 ya da 3 tane Afganistanlı geliyor onlarla da sorunumuz yok.”
 
KORKUNÇ SÜRAT YAPIYORLAR
Balıkçı esnafı Ali Karatay: “Mahallenin gençleri korkunç süratli gidiyorlar. Egzoz patlatıyorlar. Yüksek sesli müziklerle insanları rahatsız ediyorlar. Muhtarımızda daha önce gerekli yerlere bilgi vermiş ama anlamıyorlar yine de.  Burası dağ başı değil bu duruma birileri çeki düzen vermeli.”
 
KONTEYNER YETERSİZ
Esnaf Ali Öztürk: “Cadde de özellikle akşamları trafik sorunu yaşanıyor bir de çöp sıkıntımız var. Konteynerlar yetersiz kalıyor. Bizim sokağımızda bir tane konteyner var herkes çöpünü oraya yığıyor. Belediyeye de gerekli şikayette bulundum.”
 
ESKART DOLUM NOKTASI YOK
Mahalle sakini Zülbiye Köksal: “Tramvay yolunda Eskart dolum noktası yok. Ekmek büfemiz yeterli gelmiyor, Şehir Hastanesi’nin oradan yürümek zorunda kalıyoruz. Mahalle biraz daha temiz olursa seviniriz. Köpeklere bir çözüm bulsunlar. Çocuklarımız işten gelirken tedirgin oluyor.”
 
KAZILAN YERLER SIKINTI
Mahalle sakinlerinden olan Ahmet Aloğlu: “Kazılan yeri yeniden yapılması gerekiyor. Asfalt sorunumuz var. Arabalar bazen çok süratli gidebiliyor.”

HABER : HİLAL TÜRKOĞLU
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi