2019 yılı zorladı

Videoyu Aç 2019 yılı zorladı
A
a

Aralık ayı meclis toplantısında konuşan Eskişehir Ticaret Odası (ETO) Başkanı Metin Güler, 2019 yılının tüm ülkede olduğu gibi Eskişehir’de de tüccar ve sanayiciler için zor geçtiğini ifade etti.


ETO’nun 2019 yılındaki son meclis toplantısı ETO Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Halil İbrahim Ara’nın konuşması ile başlayan toplantıda gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı.
GERİLİYOR
Toplantıda konuşan ETO Başkanı Metin Güler, 2019 yılının tüm ülkede olduğu gibi Eskişehir’de de tüccar ve sanayiciler için zor geçtiğini belirterek, dövizde yaşanan dalgalanma, cari açık, enflasyonun ekonomiyi olumsuz olarak etkilediğini dile getirdi. Eskişehir Ticaret Odası’nın 2010 yılından bu yana ilk kez faal üye sayısının azaldığını belirten Güler, 2018 yılında 8 milyar 551 milyon lira olan Eskişehir’deki sermaye yapısının 2019 yılında 8 milyar 396 milyon liraya gerilediğini söyledi.
İYİ DURUMDA
Eskişehir’de protesto edilen senet sayısının 2018 yılında 6 bin 710 iken 2019 yılında bu rakam 7 bin 523’ye ulaştığını belirten Güler, yine de Eskişehir’in protestolu senet ve çekte diğer illere göre çok daha iyi konumda olduğunu ifade etti. Konut satışında da 2019 yılında ciddi bir düşüş olduğunu belirten Güler, faiz oranlarının düşmesi ile birlikte 2020 yılında konut satışlarının artmasını umduklarını kaydetti.
UMUT VERİCİ
2020 yılı için ekonomiye yönelik beklentilerini de aktaran Güler, ekonomide son dönemde meydana gelen gelişmelerin yeni yıl için umut verdiğini ifade etti. Merkez Bankası’nın faiz indirimleri sonrası bankaların kredi faizlerini düşürmesinden memnuniyet duyduklarını belirten Güler, bu sayede artık hem vatandaşların hem de iş dünyasının daha uygun koşullarda kredi kullanabildiğine dikkat çekti.
ÇALIŞACAĞIZ
Kurumlar vergisinde indirim yapılmasına dair çalışmaların sevindirici olduğunu belirten Güler, böylece tüccar ve sanayicinin yüklerinin bir nebze de olsa azalacağını, işverenlerin tüm enerjisini istihdama ve üretime odaklayabileceğini söyledi. İhracatın ve e-ticaretin önemine dikkat çeken Güler, hiç ihracat yapmayan üreticinin ihracata odaklanması, ihracat yapanın ise daha çok ülkeye ulaşması gerektiğini ifade etti. Güler, tüccar ve sanayiciler olarak yeni yılda umutla ve kararlılıkla Eskişehir ve ülke ekonomisi için çalışmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi