3. Lületaşı Festivali başladı

Videoyu Aç 3. Lületaşı Festivali başladı
A
a

Odunpazarı Belediyesi tarafından düzenlenen 3. Lületaşı Festivalinin açılışı gerçekleştirildi. Açılış töreninde lületaşının önemi vurgulandı. Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Lületaşını daha ekonomik hale getirecek çalışmaları yapmaya gayret gösteriyoruz” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Pandemi nedeniyle ara verilen Lületaşı Festivali 2 yıl aranın ardından yeniden Eskişehirlilerle buluştu. 3. Lületaşı Festivalinin açılış seramonisi Odunpazarı Meydanı’nda gerçekleşti. Açılışı CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanı Can Ayday, Maden Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanı Veyis Sır, panelistler Prof. Dr. Hülya İnaner, Doç Dr. Yıldırım Güngör ve çok sayıda vatandaş katıldı. Festivalin açılış konuşmasını Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt yaptı.

DAHA EKONOMİK HALE GETİRECEĞİZ

Kurt lületaşını daha ekonomik hale getirmek için çalıştıklarını kaydederek, “Lületaşı yeterince işlenememiş, yeterince ekonomiye kazandırılamamış durumda. Bu nedenle ısrarla biz Eskişehir’de lületaşını daha ekonomik hale getirecek çalışmaları yapmaya gayret gösteriyoruz. Bildiğiniz gibi Lületaşı Meslek Lisesi yapmak gibi bir hayalimiz vardı ama maalesef ülkenin geldiği ekonomik koşullar ve eğitimin bugünkü hali burada bir meslek lisesi yapmamıza imkan sağlamıyor. Bu nedenle bu yıl bir kurs düzenlemek suretiyle lületaşı ve lületaşı sanatını Eskişehirlilere tanıtmaya çalıştık. 20 kadar kursiyer katıldı, onların da eserlerini  de izleyeceğiz, göreceğiz. Ancak lületaşını bilimsel anlamda öğrenilmesi ve öğretilmesi de önemli bir iş ve bu nedenle de Eskişehir’deki hem Maden Mühendisleri Odası’na hem de Jeoloji Mühendisleri Odası’na ve bu olaya katkı veren diğer odaların yetkililerine teşekkür ediyorum. Biz Sivil Toplum Örgütleriyle birlikte iş yapmayı ilke edinen bi Belediyeyiz. Bu nedenle de lületaşının bilimsel tarafını Eskişehirlilere anlatmaya, tanıtmaya çalışacağız. Burada konuşmacı olan bilim adamlarımıza da ben katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
LÜLETAŞI İYİ BİR NOKTAYA ULAŞACAKTIR
Maden Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanı Veyis Sır, “Eskişehir’in çok önemli bir kültür mirası olan lületaşını ulusal bazda tanınırlığını artıracak olan bu değerli etkinliğe odamızı davet eden Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a teşekkür ediyorum. Belediyenin bu konudaki hassasiyeti, çalışmaları ve ulusal bazda düzenlemiş olduğu festivaller aracılığıyla  lültaşının gerek kültürel gerek ekonomi anlamında kültürel miras olarak tanınırlık açısından iyi bir noktaya ulaşacağı görülmektedir” dedi.
TANITILMASI ÖNEM ARZ EDİYOR
Jeoloji Mühendisleri Odası Esişehir Şube Başkan Yardımcısı Emir Kıbrıs, “Ülkemizin bazı kentlerinde  farklı amaçla çok sayıda festival düzenlenmesine rağmen Odunpazarı Belediyemizin öncülüğünde düzenlenen Eskişehir’in simge değerlerinden biri ve geleneksel el sanatlarınDan bir olan lületaşı konusunun öneminin ortaya çıkarılması Eskişehir’in dünyaya tanıtılarak, bu gelenksel en sanatı işçiliğinin geliştirilmesi, İl’in ekonomisine katkı bulunulması amacıyla gerçekleştirilen bu etkinlikte dolayı Belediye Başkanımız Kazım Kurt’a teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
 LÜLETAŞI KORUNMALI
CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ise lületaşının korunması ve ustalığının gelecek nesillere aktarılması gerektiğine dikkat çekti. Çakırözer, 2 yıl aradan Eskişehir yeniden yüz yüze geldiğimiz festivallere ev sahipliği yapıyor. Eskişehir’le özdeşleşen, Türkiye’de Eskişehir denilince akla gelen zenginliklerimizi festivalle kutlama geleneği için sevgili Kazım Kurt başkanımıza teşekkür ediyorum. Biz termik santrale karşı çıkarken verimli arazilerimizin yanı sıra bir argümanımız daha vardı. Bu santral buraya yapılırsa eğer Lületaşı madenlerimizi de yok edecek demiştik. Bizim zenginliğimiz olan lületaşını yok edecek emiştik. O yüzden lületaşımızın hem korunması, hem ustalığının gelecek nesillere aktarılması, hem de sadece Türkiye’de değil, dünyada parmakla gösterilen bir zenginlik olarak varlığını sürdürmesi için lületaşını tanıtmaya bizim devam etmemiz lazım. Bunun için bu festival çok büyük fırsattır.
Konuşmaların ardından lületaşının önemi ile ilgili panele geçildi.  Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanı Can Ayday ve jeoloji alanında uzman Prof. Dr. Hülya İnaner ile Doç Dr. Yıldırım Güngör katılımcılara bilgiler verdi. Ayrıca Odunpazarı Meydanında kurulan stantlarda lületaşı ile yapılan birbirinden özel eserler görücüye çıktı.


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi