3.Lig için düğmeye basma zamanı!

Videoyu Aç 3.Lig için düğmeye basma zamanı!
A
a

2. Lig Beyaz Grup’ta kümede kalma umutlarını tüketen Eskişehirspor, önümüzdeki sezon 3. Lig’de yer alacak. Siyah-Kırmızılı kulübün 3. Lig yol haritasını şimdiden belirlemesi gerekiyor.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Yönetim devam etmeyi düşünüyor mu? Teknik heyetle yola devam edilecek mi? Hangi futbolcular takımdan ayrılacak? FIFA dosyalarına çare bulunacak mı? Transfer açılacak mı?Soruları masaya yatırılmalı.

 
Yönetim devam edecek mi?

Mehmet Şimşek başkanlığındaki Eskişehirspor yönetimi sezon başında 54 gün süren sahipsizliğin ardından büyük bir sorumluluk alıp göreve gelmişti. En büyük hedef; geliri yok denecek kadar az, kısıtlı imkanlara sahip, 300 milyon TL’ye yakın borcu olan kulübü yaşatmak, transfer yasağı bulunan, kadrosu birkaç futbolcu dışında tamamen altyapısından oluşan takımı ise bulunduğu ligde tutmaktı. Gelinen noktada takımın küme düşmesinin ardından camia yönetimin devam edip etmeyeceğini merak ediyor. Yakın zamanda Başkan Mehmet Şimşek kulübü sahipsiz bırakmayacaklarının altını çizmişti. 50 milyon TL’ye yakın borç azaltan Şimşek ve ekibi bir aday çıkmadığı veya büyük bir gelişme olmadığı sürece göreve devam edecek.
 

Genel kurul olacak mı?

Son yıllarda her kongre sürecinde hem zaman kaybeden hem de yıpranan kulübün bu sancılı dönemleri takıma da olumsuz yansımıştı. Yönetim boşluğundan dolayı futbolcu dahi kaybeden Es Es, 3. Lig’de transfer tahtası kapalıyken böyle bir lükse sahip değil. Ancak yine de mevcut yönetimin sezon sonunda genel kurul kararı alma ihtimali çok yüksek görünüyor. Bu kararın görevi bırakmaya yönelik değil de yönetim kadrosunun güçlendirmeye yönelik olması bekleniyor.

 
Kimler kalacak
kimler gidecek?

3. Lig planlaması için düğmeye basması gereken yönetimin en büyük sınavlarından biri mevcut kadronun elde tutulup tutulamayacağı olacak. Geçen sezon 1. Lig’den 2. Lig’e düşen takımdan ciddi kayıplar veren yönetim, benzer senaryoyu önümüzdeki sezon yaşamak istemeyecektir. Gitmeyi kafasına koyan Buğra Çağlıyan’ın takımdan ayrılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Kaptan Sezgin Coşkun ise futbolculuk kariyerine nokta koyacak. Bu iki isim dışında ayrılıkların yaşanıp yaşanmayacağı büyük bir soru işareti. Yönetimin şimdiden ayrılma ihtimali olan, sözleşmesini tek taraflı fesih etme hakkına sahip olabilecek futbolcularla kontak kurması şart. Önümüzdeki sezon bu gemide kimlerle mücadele verileceği 3 aşağı 5 yukarı belli olmalı. Ayrıca adları zaman zaman transfer dedikodularında geçen Onur Arı, Berkay Tanır ve Bartu Göçmen gibi isimlerin akıbeti kısa sürede netleştirilmeli. Para kazandırarak gitmeleri kabul edilebilir ancak önceki yıllardaki gibi potansiyel bonservis ücreti kazandırabilecek isimlerin boşa çıkıp gitmelerinin mutlaka önüne geçilmesi gerekiyor.
 

U-17, U-19 ve A Takım

Görünen o ki Eskişehirspor önümüzdeki sezon U-17, U-19 ve mevcut A Takımdan oluşturulacak bir takımla 3. Lig’de yer alacak. 2. Lig Beyaz Grup’ta önünde 7 maçı kalan takımda hem a takım teknik heyeti hem de altyapı sorumluları ortak hareket edip kadro planlamasına başlamalı. A Takım ile U-19 arasında 14 Şubat ve 15 Mart tarihlerinde oynanan hazırlık maçları en azından haftada bir veya iki haftada bir yapılabilir.
 

Puan silmenin
önüne geçilebilecek mi?

Eskişehirspor Kulübü’nün son yıllarda başını ağrıtan konuların başında hiç kuşkusuz puan silme cezaları geliyor. Son yıllarda sürekli puan silme cezası alan kulüp, lige birçok alanda olduğu gibi puan sıralamasında da rakiplerinin gerisinde eksi puanla lige başlıyor. Bu durum psikolojik açıdan takıma ve yönetime bir hayli zarar veriyor. Mehmet Şimşek ve yönetiminin şimdiden bu konuda çalışmalara başlaması şart.
 

3. Lig hakkında
kimsenin fikri yok

En son 2006’da Eskişehir takımı olan Şekerspor 3. Lig’de mücadele etti. O günden bu günlere kadar 3. Lig’de hiç Eskişehir takımı olmadı. Bu ligin dengeleri konusunda kimsenin net bir fikri yok. Eskişehirspor’un da hem takım hem de camia olarak 3. Lige adaptasyon süreci olacak. Naklen yayınların olmadığı, acemi hakemlerle, tek tribünlü, zemini kötü statlarda maçlar Eskişehirspor’u bekliyor…
 

Kulağının üstüne
yatan bir şehir…

Şehrin kulübe olan tavrından sürekli yakınan Başkan Mehmet Şimşek ve yöneticileri, önümüzdeki sezon da benzer bir ortamın beklediği gerçeği var. Bu anlamda yaşanılan sorunların farkında olan, kimlerin ne noktada nasıl destek verdiğinin-vermediğinin
bilincinde olan yönetim, bu konuya da kafa patlatmalı. Şehirde kulübün kaderini değiştirebilecek potansiyeli olan isimlerin, 3 maymunu oynadığı şu ortam, mevcut yönetimin önümüzdeki sezon karşılaşabileceği en büyük sorunlardan biri olarak duruyor.
 

Transfer için geniş çaplı çalışma başlatılmalı

Şu bir gerçek önümüzdeki sezon Eskişehirspor’un tekrar 2. Lig’e yükselebilmesi için transfer tahtasını açması gerekiyor. Mevcut kadro belki kümede kalmak için mücadele edebilir ama takviyesiz şampiyonluğa oynamak biraz zor duruyor. Yönetim kurulunun transfer yasağını kaldırmak için şimdiden girişimlere başlaması gerekiyor. En büyük engel ise Trabzonspor dosyası. 400 bin Euro’luk dosyayı çözme konusunda yalnız bırakılan yönetim, aynı senaryoyu bir kez daha yaşamak istemiyor. Trabzonspor dosyası çözülse dahi potansiyel problem olan dosyalar da var. Para için diretecek çok isim çıkacaktır. Bunlar bir hayli zamanın kaybolmasına neden olacak süreçler. O yüzden düğmeye ne kadar erken basılırsa o kadar iyi.

FIFA dosyaları ve taksitler

Kulübün 2017-18 sezonundan itibaren en büyük sorunu hiç kuşkusuz FIFA dosyaları. Yaptırımı ağır olan 12-13 adet FIFA dosyası bulunan Es Es, Euro bazındaki bu borçları ödeme konusunda ciddi problemler yaşıyor. Akaminko’nun yapılandırılan dosyasının taksitlerini ödemeye çalışan yönetim, 3. Lig’de de benzer durumlarla uğraşmak zorunda kalacak. Burada en büyük sorun bu dosyalara zamanında ödeme yapılabilecek mi? Yönetim bu sorunları aşabilecek yolları görüyor mu? Bu dosyalara kaynak nasıl sağlanacak? Bunlar yönetimin masaya yatırması gereken öncelikli konularından.
 

Suat Kaya ve ekibi

Teknik direktör konusunda sezon başında ortak karar alamayan yönetim, takımın başına Es Es’te daha önce Mustafa Özer’in yardımcılığını yapan, maliyeti düşük Cem Karaca’yı getirmişti. 8’inci haftada alınan 4-0’lık Bucaspor 1928 maçı sonrası Cem Karaca ile yollar ayrılmış takım Suat Kaya’ya emanet edilmişti. Kaya yönetiminde iç sahada (birkaç maç hariç) dirençli deplasmanda ise varlık gösteremeyen takım beklenen puanları bir türlü toplayamayınca 3. Lig’in yolunu tuttu. Camia Suat Kaya’nın da göreve devam edip etmeyeceğini merakla bekliyor. Yardımcılarıyla birlikte aylık toplam 100 bin TL maaş aldığı bilinen Kaya’ya yeni sezonda 3.Lig’de o paraların verilip verilemeyeceği en büyük soru işareti. Yönetim Kaya ile devam etmek istese de maliyet problemi konusunda nasıl uzlaşma sağlayacağı belirsizliğini koruyor. 3. Lig için şimdiden birçok şeyi netleştirmesi gereken yönetimin öncelikli konularından biri hiç kuşkusuz teknik direktör konusu.
 

Tesis problemleri

Eskişehirspor’u önümüzdeki sezon iki problem daha bekliyor. Biri Mustafa Akgören döneminde yıktırılan ve yaptırılmayan altyapı tesisi diğer ise mevcut stadyum. Altyapı tesisisin yıkılması sonrası il dışından gelen futbolcuları konaklatma anlamında ciddi sorunlar yaşanıyor. Kulüp ayrıca stadyum sorunu da yaşayacağa benziyor. Stadyumun kiralanamaması ayrı bir sorunken kiralansa bakımı ve masrafları ayrı sorun olacak. Bir iç saha maçının maliyeti 70-80 bin TL olduğu biliniyor. Maçların başka stadyumda oynanma ihtimali bile ortaya çıkabilir.
 
 
 
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir