42 kişiye takipsizlik kararı verildi

Videoyu Aç 42 kişiye takipsizlik kararı verildi
A
a

12 Şubat’ta ‘Zamlar geri alınsın’ çağrısıyla yürüyüş yapmak isteyen kitleye Valilik tarafından izin verilmemesine ve 42 kişinin ifade çağrılmasına ilişkin konuşan Avukat Şahap Arpacı, 42 kişi hakkında takipsizlik kararının verildiğini söyledi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
12 Şubat’ta ‘Zamlar geri alınsın’ çağrısıyla Adalar Porsuk Mevkii’nde toplanan binlerce kişi yürüyüş yapmak istemiş, Eskişehir Valiliği tarafından yürüyüşe izin verilmemişti. Milletvekilleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin de içinde bulunduğu protesto yürüyüşü gerçekleşmeyince, kitle bulunduğu yerde basın açıklaması yaparak, zamlara ve yasaklama kararına tepki göstermişti.
BARIŞÇIL, DEMOKRATİK PROTESTO
Eskişehir’de son yılların en büyük protestosu olduğunu söyleyen Arpacı, “Özellikle bu ocak-şubat ayında yükselen zamlar, buna karşın asgari ücretin çok düşük orana olması ciddi bir sıkıntı yaratmıştı ve Eskişehir’de 1000’i aşkın insanın 12 Şubat 2022 tarihinde yapmak istediği bir eylemdi. Eylem son derece barışçıl, son derece demokratik bir eylem olmasına rağmen Adalar Mevkii’nde bir noktada Eskişehir Valiliği’nin yasaklama kararını gerekçe gösteren kolluk kuvvetleri engellediler bir şekilde bu eylemi. Bu eyleme katılan onlarca sivil toplum örgütü, bazı siyasal partiler, sendikacılar, halktan insanlar tamamen barışçıl bir şekilde zamların bu denli yüksek olmasını protesto ediyorlardı. Ancak anlamsız bir gerekçeyle bu engellendi” şeklinde konuştu.
YERİNDE BİR KARAR
Eskişehir Valiliği’nin son dönemde yasakçı bir tutumla gündeme geldiğini ifade eden Arpacı, “Neden Eskişehir’de bu kadar açık, bu kadar barışçıl, bu kadar demokratik etkinlikle ilgili yapılan bir protestoya terör savcısı bakıyor. Bu terörist bir etkinlik değil ki. Milyonlarca insandan oluşan emekçi insanların satın alma gücünün düşmesi, yanlış ekonomi politikalarının eleştirilmesi terörist faaliyet değil ki. O yüzden bu cumhuriyet savcılığının bünyesindeki terör savcısının Eskişehir’de bütün demokratik etkinliklere bu şekilde bakması nihayetinde de böyle bir takipsizlik kararı vermesine sevinmek durumunda kalıyoruz. 42 kişi ifadeye çağrıldı. 42 kişi de hep Eskişehir’ine bildiği insanlar. Siyasal patilerden, emek örgütlerinden, meslek örgütlerinden pek çok yöneticinin olduğu kişiler. Bunlar Eskişehir güvenlik şubeye çağrılarak tek tek ifade verdiler. Biz geç de olsa bu takipsizlik kararının yerinde bir karar olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu. MELTEM KARAKAŞ 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi