5 MİLYON YABANCININ EV SAHİBİYİZ

Videoyu Aç 5 MİLYON YABANCININ EV SAHİBİYİZ
A
a

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı Aydın Keskin Kadıoğlu, Türkiye’nin yaklaşık 192 farklı milletten 5 milyona yakın insana ev sahipliği yaptığını söyledi.

Kadıoğlu, Göç İdaresi Genel Müdürlüğünce düzenlenen ‘Uyum Buluşmaları’ konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Kasım 2018’de başlayan bu toplantıların 24’üncüsünü Eskişehir’de gerçekleştirdiklerini belirtti.
BİLGİLENDİRECEĞİZ
Buluşmaların içeriğinden bahseden Kadıoğlu, “Temel amacımız Türkiye’de yaşayan yabancılara hak ve yükümlülüklerini anlatmak, devletimizin en yetkili göçle ilgili konuları uzmanlarıyla birebir görüşmelerini sağlamak, karşılıklı soru cevap olarak da neler yapabiliriz, neler konuşabiliriz, onu değerlendirmek. Aynı zaman çığ gibi sosyal medyada farklı algılar ve söylemlerle dolaşan yalan ve yanlış algılara karşı da farkındalık oluşturmak” şeklinde konuştu.
192 FARKLI MİLLET
Dünyanın her bir yanından Eskişehir’de eğitim gören binlerce öğrenci bulunduğunu ifade eden Kadıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Uluslararası öğrencilerin sadece ikamet izni ve bürokratik işlemleriyle sınırlı kalmayıp ülkemizin kültürüne, örfüne adetlerine uyumları için söz konusu uyum buluşmalarıyla onlarla bir araya geliyoruz. Türkiye’de yaklaşık 192 farklı milletten 5 milyona yakın insana ev sahipliği yapıyoruz. Dünyada böyle bir ev sahipliği yapan, böyle bir göç dalgasına karşı süreci iyi yöneten bir devlet aklı ve necip milletimizin feraseti ender bulunur.”
CAZİBE MERKEZİ
Türkiye’nin ülkelerinden kopan insanlar ile eğitim öğretimi huzur için tamamlamak isteyen öğrenciler için bir cazibe merkezi olduğunu söyleyen Vali Özdemir Çakacak, “Bu sebeple özellikle son yıllarda ülkemiz çok büyük göç dalgalarına tanıklık etmekte ve halihazırda başta Suriyeliler olmak üzere dünyanın 190'ı aşkın ülkesinden yaklaşık 5 milyon göçmene ev sahipliği yapmaya devam etmektedir. Eskişehir’de 100’den fazla ülkeden toplam 6 bin 611 öğrenci bulunmaktadır. Bu öğrencilerin 4 bin 53’ü ilköğretim ve ortaöğretim düzeyinde iken 2 bin 558 öğrenci de lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyindedir” dedi. AA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi