83 BİN TON ATIK GERİ DÖNÜŞTÜ

Videoyu Aç 83 BİN TON ATIK GERİ DÖNÜŞTÜ
A
a

Tepebaşı Belediyesi’nin temiz bir çevre için sürdürdüğü çalışmalar aralıksız devam ediyor. 2009 yılından bu yana geri dönüşüm uygulamaları kapsamında kazanımını sağlanan ambalaj atık miktarı 83 bin tona ulaşırken, 900 bin adet yetişkin ağaç kurtarılmış oldu.

2019 yılı verilere göre, Tepebaşı Belediyesi tarafından geri kazanımı sağlanan ambalaj atık miktarı 9 bin tona ulaştı. Muhtarlıklarda, Belde Evleri’nde, okullarda, camilerde ve çeşitli kurum, kuruluşlarda bulunan bitkisel atık yağ toplama noktalarında 2019 yılı boyunca 173 ton bitkisel atık yağ toplandı. Toplanan bitkisel atık yağlar lisanslı geri kazanım firmasına gönderilerek biodizel üretimine katkı sağlandı.
100’E YAKIN NOKTA
Öte yandan atık elektrikli ve elektronik eşyalar da 2019 yılı itibari ile 100’e yakın noktada toplandı. Toplanan 9 ton atık elektrikli ve elektronik eşya da geri kazanıma katkı sağladı. Tepebaşı bölgesinde 2019 yılında toplanan 5 ton atık pil ise tarım amaçlı kullanılabilecek binlerce hektar toprağı ağır metal kirliliğinden korudu. 2019 yılı içerisinde 300 ton tekstil atığı toplandı. Tepebaşı Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü yetkilileri, 2009 yılından bu yana toplanan ambalaj atığı miktarının 83 bin tona ulaştığını bildirdi.
TASARRUF SAĞLANDI
Toplanan 83 bin ton ambalaj atığı ile 275 milyon KWH elektrik, 91 milyon litre petrol ve 28 bin ton da hammadde tasarrufu sağlandı. Ayrıca 900 bin adet yetişkin ağaç da kurtarılırken, 1 milyon 900 bin ton da karbondioksit oluşumu engellenmiş oldu. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi