Açtığımıza Değmedi!

Videoyu Aç Açtığımıza Değmedi!
A
a

Kademeli normalleşme süreci ile kıraathaneler oyun oynanmamak şartıyla açıldı. “Dükkanı açtığımıza değmedi” diyen kıraathane esnafı, “Esnaf arkadaşlar, kahveler kapalı olduğu için kendileri dükkânda çay yapmaya alıştılar. Unutulduk. Hem devlet unuttu bizi vatandaş da unuttu bizi” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Pandemi nedeniyle yaklaşık 15 aydır kapalı olan kıraathaneler, yüzde 50 kapaseite ve oyun oynanmamak şartıyla hizmet vermeye başladı. İşlerin istedikleri gibi gitmediğini söyleyen kıraathane esnafı, dükkanı açtıklarına değmediğini belirtti. Kiralarını çıkaramadıklarını anlatan esnaf, “Masalarımız boş. Yüzde 70 azaldı eskiye oranla. Bir sürü kredi borçlandık. 15 aydır hep cepten, krediden yedik” diye konuştu.

İŞLER ÇOK BOZUK

İşlerinin çok bozuk olduğuna dikkat çeken Canbey Aksu, “Kıraathanelerimiz açıldı ama gördüğünüz gibi kahvemiz boş. İnsanlar oyun olmayınca gelmiyor, Covid’ten de çekiniyor. Ama tabiki işlerimiz çok bozuk. Masalarımız boş. Elektriğimiz, suyumuz, doğalgazımız, vergilerimiz, kiralarımız hepis geliyor. Açtığımıza değmiyor. Kahvelerde oyun olmadığı zaman çarkın dönmesi mümkün değil. Devlet destek verdi ama yeterli değil. Buranın kirası 2 bin 500 lira. Bize verilen para belli. Cebimizden ödüyoruz bir buçuk senedir. Günlük 30, 40 kişi geliyor. Yüzde 70 azaldı eskiye oranla. Esnaf arkadaşlar, kahveler kapalı olduğu için kendileri dükkânda çay yapmaya alıştılar. Şimdi kahveden de içmiyorlar. Çay teşkilatlarını kurmuşlar. Unutulduk. Hem devlet unuttu bizi vatandaş da unuttu bizi” şeklinde konuştu.

ÇORBAYI KAYNATAMIYORUZ

İşlerinin durgun olduğunu söyleyen Hasan Kemaneci, “Üç kişi, beş kişi geliyor oyunlar olmadığı için. Oyunlar olsa iyi kötü gelir. Hiç açtığımıza değmedi. Kiramız yüksek. Çorbayı kaynatamıyoruz. 1850 lira bu dükkânın kirası. İşler yüzde 75 garanti düştü. Ortalama 50, 60 kişi geliyor. Oyunların oynanmasını istiyoruz. Müşteri de istiyor” ifadelerini kullandı.

SEÇİM ZAMANI ÇIKMAZLARDI

Siyasilere sitem eden Atalay Kına, “İşlerimiz çok kötü. Dışarda üç kişi var. Seçim zamanlarında kahvelerden çıkmayan partililer bir gün gelip de arkadaşlar nasılsınız diye sormadı. Çok kötü. Açtığımıza değmedi. Kiramızı çıkaramıyoruz. Yövmiye veremiyorum. Bir sürü kredi borçlandık. 15 aydır hep cepten, krediden yedik. Artık bundan sonra nasıl olur bilmem. Oyunlar mutlaka oynanmalı. Bizim işimiz oyunla. Üç, dört çay satmakla esnafa bu dükkan dönmez. Yüzde 80 düştü işler” dedi. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi