ADALET BUNUN NERESİNDE?

Videoyu Aç ADALET BUNUN NERESİNDE?
A
a

Kamu alacaklarına uygulanan yıllık faiz oranının artırılıp yüzde 30'a yükseltilip, sıradan vatandaşların alacaklarına yüzde 9 yasal faiz uygulanmasına tepki gösteren AHPADİ Dönem Sözcüsü Mehmet Ektaş, “Adalet hakkın sahibine verilmesidir” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Kamu alacaklarına uygulanan yıllık faiz oranının artırılıp yüzde 30'a yükseltildi. Vatandaşların alacaklarına uygulanan yasal faiz ise yüzde 9’da kaldı. Adaletin Hukuku ve Parlamenter Demokrasi İdeali Platformu (AHPADİ) Dönem Sözcüsü Mehmet Ektaş, “Adalet bunun neresinde?” diyerek, faiz uygulamasında haksızlık olduğunu ifade etti.
SÖZDE FAİZ KARŞITI HÜKÜMET
TBMM’nde grubu olan siyasi partilere seslenen ve adaletsizliğin giderilmesi için çalışma yapılması gerektiğini söyleyen Ektaş, “Vatandaşın alacağının pula dönmesini izleyen ve hatta izin veren sözde faiz karşıtı hükümet, iş amme alacağına gelince şahin kesildi. 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun'da yer alan gecikme zammı oranını, yüzde 60 oranında arttırdı, yıllık yüzde 30’a çıkardı! Sanırım bu durumda vatandaşın şunu sormak hakkı vardır. Kamu alacağına yüzde 30, vatandaşın alacağına yüzde 9 faiz, adalet bunun neresinde! Bugün itibarıyla alacaklı olan vatandaşın parası, alacağını zamanında tahsil edemediğinden enflasyon karşısında yıllık yüzde 80 oranında değer kaybetmektedir. Yani geçen yıl 100 TL olan alacağın bugünkü alım gücü geçen yılın 20 TL’si seviyesine gerilemiştir. Bu durum her yıl devam etmekte, alacaklıların alacakları erimekte, pula dönmekte, borçlulara haksız kazanç sağlamaktadır” diye konuştu. MELTEM KARAKAŞ
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi