Adalet istiyoruz!

Videoyu Aç Adalet istiyoruz!
A
a

11 Ekim 2019’da 23 kez şikâyetçi olduğu eski eşi Yalçın Özalpay tarafından öldürülen Ayşe Tuba Arslan’ın davasındaki son gelişmeler hakkında açıklama yapan Avukat Heval Yıldız Karasu, “Ayşe Tuba için adalet istiyoruz” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

CEZASIZLIKLA KAPATILDI
“Ayşe Tuba’nın ölümünde ihmali olan kamu görevlilerine yönelik inceleme ve soruşturmalar, cinayetin üzerinden 416 gün geçtikten sonra cezasızlıkla kapatıldı” diyen Avukat Karasu, “Ayşe Tuba’ya defalarca tehdit ve saldırıda bulunan Yalçın Özalpay hakkında, etkin ve caydırıcı tedbir kararı almayan, tedbir ve uzaklaştırma kararlarını ihlal etmesi sonrasında zorlama hapsi uygulamayan hakim hakkındaki soruşturma dosyası, işlemden kaldırıldı.  Aile Mahkemesince verilen 4 ayrı koruma kararına rağmen Ayşe Tuba Arslan’ı koruyamayan emniyet görevlileri hakkındaki soruşturmada ‘ihmal yok’ kararı çıktı. Ayşe Tuba Arslan’ın davalarını ve aldırdığı tedbir ve uzaklaştırma kararlarını takip etmekle yükümlü Eskişehir Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) yetkililerinin bir kusurlarının bulunmadığı açıklandı. Böylece Ayşe Tuba Arslan’ın 23 suç duyurusuna rağmen korunamaması sebebiyle 11 Ekim 2019’da başlayan tüm bu idari soruşturma süreçlerinde, Emniyet görevlileri, yargı mensupları ve ŞÖNİM uzmanları hakkında hiçbir yaptırım uygulanmadı” diye konuştu.
FERYADI HAVADA KALMAYACAK
Sürecin takipçisi olmaya devam edeceklerini belirten Avukat Karasu, “Ayşe Tuba Davası Avukatları olarak Hakimler Savcılar Kurulunun hakim hakkında verdiği işlemden kaldırma kararına itiraz edeceğiz. Emniyet mensupları ile ŞÖNİM görevlileri hakkında cezasızlıkla sonuçlanan süreçlere karşı itiraz ve dava yolunu kullanacağız. Anayasa Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Kadınlara Karşı Ayrımcılığın Önlenmesi Komitesine başvurularımızı yapacağız. Ayşe Tuba’nın ölümünün tek sorumlusu katil Yalçın Özalpay değil, koruma kararlarını, kanunları, kanun hükmündeki uluslararası sözleşmeleri  yeterli düzeyde uygulamayan ve İstanbul Sözleşmesini yok sayan yetkililerdir! Cezasızlıkla sonuçlanan bu kararların vicdanınızı rahatlatmasına ve Ayşe Tuba’nın feryadının havada öylece asılı kalmasına izin vermeyeceğiz!” şeklinde konuştu.
BAŞKA OCAKLAR SÖNMESİN
Gözyaşları içinde yetkililere seslenen baba Serdar Arslan ise, “Kimsenin ocağı sönmesin. Sözün bittiği yerdeyiz. Kızım bile bile yalnız bırakıldı. 23 şikâyetin birinden netice alsaydık kızım şu an hayatta olabilirdi. Yalvarıyorum yetkililere başka ocaklar sönmesin, kadınlarımız öldürülmesin. 23 şikayetten hiç netice alınmıyorsa vay bu memleketin haline. Adalet istiyoruz. Adalat burada adamaına göre işliyor. Yetkililer duysun sesimi. Kızım bile bile katledildi. Göz yumuldu kızımın katledilmesine. Bir sene boyunca devamlı şikayet ettik” ifadelerini kullandı.
MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi